Malebné Čičmany

Dedinka Čičmany vyniká jedinečnou ľudovou architektúrou, ktorá vás prenesie v čase. Čičmany sú najvyššie položená obec v Žilinskom kraji. Nachádzajú sa vo výške 655 m. n.m. v Strážovských vrchoch pri prameni rieky Rajčanka. Čičmanský vzor je originálny, aký nikde inde na Slovensku nenájdete. My sme sa sem veľmi tešili tak poďte sa spolu s nami pozrieť na to čo sa tu oplatí vidieť.

Ako sa sem dostanete?

Čičmany sa nachádzajú približne 40 km od Žiliny a asi 25 km od Rajeckých Teplíc. Dostanete sa sem autom od Prievidze, Trenčína i od Žiliny. Ak využijete verejnú dopravu, pravidelne tu premáva aj autobusová doprava smerom zo Žiliny, Rajca a Rajeckých Teplíc. Vystúpiť nezabudnite na autobusovej zastávke Čičmany, Radenov dom.

Parkovanie

Najväčšie parkovisko sa nachádza pri miestnom lyžiarskom stredisku Javorinka. Pár miest môžete chytiť aj na začiatku obce. Ani jedno parkovisko nie je ďaleko od atrakcií. Parkovanie sa je spoplatnené a platí sa sms lístkom.

Maľovaná obec Čičmany

Po príchode sme sa najprv prešli celou obcou. Celou obcou vedie náučný chodník, ktorý vás prevedie celou históriou a pamiatkami obce. Ak čakáte, že celú obec tvoria pomaľované domčeky tak vás musím sklamať, nie je to tak. Avšak aj tak to neuberá na kráse tejto jedinečnej dedinky. Keďže sme tu chytili viacej ľudí, tak sme museli počkať chvíľku pred múzeom aby sme mohli vstúpiť dnu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Múzeum Radenov dom

Radenov dom a tiež susedný Gregorovov dom patria k najlepšie zachovalým a múzeum je tu otvorené celoročne. Vstup je spoplatnený, viac informácií kedy je múzeum otvorené a cenu vstupného si viete pozrieť na ich oficiálnej stránke. Považské múzeum v Žiline tu zriadilo muzeálnu expozíciu v Radenovom dome a dome č. 42, kde vám priblížia históriu obce. Môžete tu tiež obdivovať ľudové kroje s čičmanským vzorom. V roku 1977 bola historická časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V roku 1921 bol v Čičmanoch najväčší požiar v histórií obce, zhorela veľká časť dediny. Poschodový trojpriestorový ľudový zrubový dom vychádzal z prízemného trojpriestorového domu s radením miestností izba, pitvor, komora.

Ďalšie pamiatky, ktoré nevynechajte

Z murovanej architektúry stojí za pozornosť barokový kostol zasvätený Nájdeniu sv. Kríža a zrekonštruovaný barokový kaštieľ z konca 18. storočia. Súčasťou kaštieľa bola stodola, ovčiareň, stajňa a krčma. V kaštieli sa viete aj ubytovať, preto ak sa sem chystáte aspoň na jednu noc môžete vyskúšať ubytovanie práve tu. V blízkom okolí určite odporúčame okrem samotnej obca navštíviť aj slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej. V roku 2022 kúsok za dedinou pribudla nová turistická atrakcia Obria maľovaná lavička, ktorú máte 5 minút pešo od parkoviska lyžiarskeho strediska Javorinka. Cesta k lavičke z centra obce je nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie. Čičmany majú nádhernú okolitú prírodu preto sa tu nudiť určite nebudete.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čičmanský vzor

Najstaršie výšivky v Čičmanoch pochádzajú z 19. storočia. Používal sa geometricky štylizovaný ornament s motívmi, zvlášť obľúbený bol motív srdca, cesty, kvetov, zoomorfné motívy a podobne. Výzdoba čičmanských domov sa inšpirovala práve bohatou tradíciou čičmanskej výšivky s geometrickým vzorom. Pôvodné čičmanské ornamenty boli úplne jednoduché. Maľovali sa vápnom alebo hlineným kalom najmä na rohy domov tam, kde sa drevo spájalo. Výzdoba domov má pravdepodobne korene vo funkčnej ochrane dreva vápenným náterom pred nepriaznivými prírodnými vplyvmi.

Tip kde sa výborne najete

Veľa reštaurácií tu nenájdete, ale ak vám máme niečo odporučiť tak je to jednoznačne reštaurácia Humno Ondreja Gregora. Obsluhujú vás tu v tradičných krojoch, čo pridáva na atmosfére. Bola tu veľmi príjemná a usmievavá obsluha, čo sa tak na Slovensku často nevidí. Výborne sme sa najedli.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čičmany

Ak hľadáte autentický slovenský zážitok tak by ste mali Čičmany navštíviť. Nás obec veľmi milo prekvapila svojou atmosférou. Nájdete tu dokonalé spojenie kultúry, prírody a relaxu. Ak sa do tohto okolia chystáte prvýkrát odporúčame sem prísť aspoň na jednu noc a navštíviť všetko, čo okolie ponúka nebudete ľutovať. Výborný tip aj na jednodňový výlet s rodinou.