Lomnické sedlo

Cez víkend sme navštívili Vysoké Tatry a vybrali sme sa na Lomnické sedlo 2190 m.n.m. Ak sa vyberiete na túru na Lomnické sedlo, tešte sa na nádherné výhľady. Kúsok ďalej od Lomnického sedla po zelenej značke, sa dostanete k Lomnickej veži. Nemusíte byť zdatným turistom aby ste sa sem dostali. Práve kvôli ľahkej dostupnosti patrí Lomnické sedlo k obľúbeným lokalitám vo Vysokých Tatrách.

Kedysi viedla na Lomnické sedlo zo Skalnatého plesa turistická značka, avšak tá je už zrušená a hore sa dostanete už len lanovkou. Výlet je vhodný pre deti ale aj starších ľudí, keďže sa úplne hore viete vyviesť lanovkou a pokochať sa krásnymi výhľadmi.

Výlet na Lomnické sedlo v skratke

Náročnosť: ľahká – stredná, podľa toho, či sa vyberiete lanovkou alebo peši na Skalnaté pleso

Čas: 3:00 hodín⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Štartujeme z Tatranskej Lomnice

Prichádzame na veľké platené parkovisko do Tatranskej Lomnice. My sme si tentokrát zvolili lanovkovú trasu už z Tatranskej Lomnice. Ak by ste však predsa len chceli spojiť výlet na Lomnické sedlo s turistikou, môžete vyskúšať trasu po zelenej značke z Tatranskej Lomnice, ktorá vás privedie priamo na Skalnaté pleso. Pešo sa sem dostanete aj zo Starého Smokovca, Hrebienka alebo Zeleného plesa po značenom turistickom chodníku na Skalnaté pleso.

Ak sa vyberiete ako my z Tatranskej Lomnice lanovkami bude ich niekoľko. Zo stanice v Tatranskej Lomnici vedie oranžová 6 – miestna sedačková lanovka na medzistanicu Štart, odkiaľ vás vyvezie nová moderná 15 – miestna lanovka na Skalnaté pleso. Ide o vrcholnú a zároveň prestupnú stanicu na Lomnický štít. Zo Skalnatého plesa sa vyveziete na Lomnické sedlo treťou lanovkou, zároveň najzaujímavejšou. Ide o dvojmiestnu úplne odokrytú lanovku, s dosť strmým stúpaním. Najvýhodnejšie je si lístky na lanovku zakúpiť vopred cez Gopass kartu, pre výhodnejšiu cenu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Skalnaté Pleso

Z Tatranskej Lomnici sme sa dostali pohodlnou lanovkou na Skalnaté pleso. Ak máte viac času pri čakaní na lanovku tak sa tu viete poprechádzať okolo plesa, navštíviť hvezdáreň, sadnúť si na kávičku alebo sa dobre najesť v reštaurácií, ktorá sa tu nachádza. Zo Skalnatého plesa budeme pokračovať otvorenou lanovkou na Lomnické sedlo. Asi po hodinke na Skalnatom plese sme prešli do stanice, z kade štartovala naša lanovka na Lomnické sedlo.

Už z otvorenej lanovky sú výhľady nádherné, hlavne na Lomnický štít. Ak budete mať šťastie uvidíte aj kamzíky a svište. My sme si jazdu veľmi užili, a už len tá samotná jazda otvorenou lanovkou bol pre nás obrovský zážitok. Upozorňujeme, aby ste nezabudli na to, že lanovka je otvorená preto vždy zvážte podľa počasia, či sa vybrať smerom hore na sedlo.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Lomnické sedlo

Po príchode na Lomnické sedlo nám výhľady doslova vyrazili dych. Z Lomnického sedla sme obdivovali Popradskú kotlinuMalú Studenú dolinu a z druhej strany zas Prostredný hrebeň, Ľadový štít, Baranie rohy, Pyšný štít a napokon najbližší Lomnický štít. Od lanovky vedie po hrebeni chodník, čo znamená že sedlo je pohodlne priechodné. Ak pôjdete kúsok ďalej po zelenej značke, dostanete sa k Lomnickej vežiLomnické sedlo je pre turistov sprístupnené len v letnej sezóne. Smerom na východ vidieť hladký svah, ktorý je v zime najatraktívnejšou a najstrmšou čiernou zjazdovkou na Slovensku.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo dodať na záver?

Na Skalnatom plese sme si dali v reštaurácií neskorší obed a pokračovali sme v ceste na hotel a tešili sme sa na wellness. Zážitok z Lomnického sedla je pre nás skutočne výnimočný. Lístok na všetky lanovky nie je najlacnejší ale viete ho podarovať aj ako darček, ktorý podľa nás poteší naozaj každého. Na Slovensku je, čo objavovať a jednou z týchto krás je práve Lomnické sedlo, ktorý by ste jednoznačne nemali vynechať.