Šútovský vodopád – poklad Malej Fatry

Máme pre Vás tip na výlet ak sa vyberiete do Malej Fatry. Šútovský vodopád so svojou výškou 38 metrov je štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku a najvyšší v Malej Fatre. Dĺžka trasy je ideálna pre nenáročný rodinný výlet. Nachádza sa v Krivánskej Malej Fatre v Šútovskej doline cca 4 km od obce Šútovo. Šútovský vodopád je napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare Mojžišove pramene. Pramene sú od vodopádu vzdialené daľší 1km. Priamo nad vodopádom má potok šírku 2,5 metra.

Výlet na Šútovský vodopád v skratke

Dĺžka trasy: 5-20km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Prevýšenie: 371-1024 metrov

Čas: 1:30-5:00 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Z kade štartovať?

Výlet na Šútovský vodopád môžete zdolať dvomi trasami. Záleží na tom či, chcete zažiť pokojný nenáročný výlet alebo dlhšiu turistiku. S malými deťmi určite odporúčame tú prvú kratšiu trasu.

  • Šútovo, Rieka – Šútovská dolina – Šútovský vodopád ( čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 371 m ) – po modrej značke
  • Šútovo, Rieka – Šútovská dolina –  Šútovský vodopád – Mojžišove pramene – Chata pod Chlebom – Snilovské sedlo (čas výstupu do 5:00 hod., prevýšenie 1024 m) – najprv po modrej značke a následne po zelenej značke

Ako sa sem dostanete?

  • autom – ak prídete autom, pri bufete Fatranka sa nachádza verejné platené parkovisko, kde odporúčame zaparkovať
  • autobusom – najbližšia autobusová zastávka v lokalite Šútovo – Rieka lom, kde chodí napríklad autobus z Turian
  • vlakom – železničná zastávka Šútovo – Ratkovo. Od zástavky však pôjdete niekoľko minút po hlavnej ceste, kde je veľmi hustá intenzita dopravy

Štartujeme pri bufete Fatranka

Auto sme odparkovali na spoplatnenom parkovisku pri bufete Fatranka. Štartujeme po modrej značke najprv po asfaltovej ceste, ktorá vedie až po chatu Vodopád, od chaty sa už chodník mení na kamenistý so strmším stúpaním. Na chate Vodopád sa môžete občerstviť ale aj ubytovať. Vyspí sa tu 12 osôb v 3 izbách. Cestu k vodopádu si môžeš spestriť aj čítaním informačných tabúľ náučného chodníka Šútovskou dolinou. Určite odporúčame nezabudnúť vysokú, nepremokavú turistickú obuv. Často cestu križuje nejaký potôčik stekajúci z hôr, takže sa určite namočíte. Trasa k vodopádu má dĺžku približne 3,7 km, je nenáročná a vhodná aj pre deti a seniorov.

Prichádzame k drevenému mostu od ktorého to je len kúsok k rázcestiukde si môžeš vybrať či tvoja trasa povedie k Šútovskému vodopádu, alebo si to namieriš vyššie, na Chatu pod Chlebom. Ak chcete spoznať celú Šútovskú dolinu, odporúčame vyraziť po Náučnom chodníku Šútovská dolina. Náučný chodník vás prevedie najkrajšími úsekmi a prírodnými pozoruhodnosťami v doline. Väčšinu cesty idete lesom kde slniečko veľmi nesvieti preto odporúčame pribaliť niečo s dlhším rukávom.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Šútovský vodopád

Po 1:30 hod. už v diaľke počujeme vodopád. Prichádzame k vodopádu. Naživo je očarujúci a veľkolepý. Trošku si oddýchneme, pofotíme sa, na to si môžete trošku počkať. Rátajte s tým, že v sezóne tu stretnete veľmi veľa ľudí. My sme sa tentokrát vybrali na nenáročný výlet, preto sa vraciame naspäť tou istou trasou ako sme prišli. Naspäť nám to išlo skutočne rýchlo. Zastavili sme sa na občerstvenie v bufete Fatranka. Výlet sme ukončili výbornou kapustnicou a bryndzovými haluškami.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Mojžišove pramene

Pramene vytekajú zo skalnej steny na juhozápadnom svahu vrchu Hromové v Krivánskej Fatre. Tieto pramene sú previazané s legendou o Mojžišovi. Podľa legendy Mojžiš na púšti udrel palicou do skaly a zo skaly začala vytekať voda. Práve podľa tejto legendy dostali tieto pramene svoje meno. Dostanete sa k ním od Šútovského vodopádu po modrej turistickej značke alebo z druhej strany po zelenej značke od Chaty pod Chlebom.

Šútovské jazero

Ak sa sem vyberiete v letných horúcich mesiacoch spojte výlet s návštevou Šútovského jazera. Nazývané aj Kraľovanské jazero. Vzniklo v miestach niekdajšieho kameňolomu, ktorý bol zaplavený. Šútovské jazero svojou priezračnou tyrkysovou vodou pripomína Poklad na Striebornom jazere, preto ho mnohí označujú za slovenské Plitvice. Ale pozor! Kúpanie je tu povolené len na vlastné riziko. Preto si nezabudnite pribaliť do batohu aj plavky 🙂 Nablízku jazera je motorest s parkovaním. Od neho stačí kráčať približne 100 metrov a dorazíte na toto unikátne miesto.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)