Ak patríte k milovníkom hôr a turistík určite by ste nemali vynechať majestátny výstup na Rysy. Výstup na Rysy je už takou klasikou vo Vysokých Tatrách. Rysy (2499m.n.m.) sú najvyšším vrcholom Poľska a našim najvyšším voľne prístupným vrcholom. Prechod je možný z oboch strán z našej aj poľskej strany. Pod vrcholom leží obľúbená vysokohorská Chata pod Rysmi – najvyššie položená chata Vysokých Tatier (2250m.n.m.). Preto sme sa rozhodli, že vás tam zoberieme spolu s nami. Turistika patrí medzi tie fyzicky náročné, pri ktorej vás čakajú cestou kamene, stúpanie, reťaze, preto ak ste ešte neabsolvovali žiadnu turistiku predtým treba sa na ňu dobre pripraviť. Môžeme vás ubezpečiť, že tie nádherné a nezabudnuteľné výhľady stoja za tú námahu!
Výstup na Rysy v skratke
Dĺžka trasy: 20km⬆⬇
Prevýšenie: 1300 metrov
Čas: 8:00 hodín⬆⬇
Najlepšie obdobie: od 15.6. – do 30.10.
Vždy si skontrolujte dopredu počasie!
Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze. Nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, pričom na iných stránkach bola predpoveď úplne iná. V lete začínajte turistku v skorších ranných hodinách, najlepšie hneď po východe slnka, pretože v poobedných hodinách sa zvyknú tvoriť zrážky.
Z kade štartovať?
Štartovať môžete z dvoch miest a to zo Štrbského plesa alebo z Popradské pleso zástavka. Je to na vás ako sa rozhodnete ísť pretože z Popradského plesa už idete rovnakým chodníčkom.
- Štrbské pleso (1355m) – Popradské pleso [1:05] – rázc. nad Žabím potokom [0:35] -sedlo Váha (2340m) [2:00] – Rysy (2499m) [0:45], naspäť rovnakou cestou. Celkový čas [8:00] Značky: Najprv idete po červenej, následne po modrej a potom zase po červenej.
My štartujeme zo Štrbského plesa. V letných mesiacoch odporúčame si privstať, pretože keď sme sa snažili zaparkovať o 8:00 ráno na Štrbskom plese, tak to už bol celkom problém, všetko bolo plné. Po chvíľke sme našli miesto a mohli sme vyraziť. Za parkovanie na celý deň sme platili 10€. Prejdeme popod vyhliadkový mostík priamo k smerovníku, ktorý nám ukazuje, že máme odbočiť vpravo po červenej turistickej značke. Prejdeme pár krokov po aslfatke, kde po chvíli vidíme vstup do lesa. Tu už začína mierne stúpanie a kamenisto-lesny terén nás vedie hore, pričom cestou si môžeme na ľavej strane obzrieť skokanské mostíky ako aj jazero Štbrské pleso.
Od Popradského plesa
Po ani nie hodinke prichádzame na rázcestie nad Popradským plesom, my odbočíme dole k plesu kde sme si ešte doplnili pitný režim, využili sme toalety a pokračujeme ďaľej po modrej značke. Cestou už pomaličky začína kosodrevina. Terén je stále kamenistý a stále viac a viac sa nám odkrývajú vrcholy naokolo až sa dostaneme na rázcestie nad Žabím potokom. Na rázcestí sa cesty rozďeľujú na dve. Jedna vedie na Kôprovský štít a druhá pokračuje na Rysy, preto je tento úsek od Popradského plesa taký frekventovaný. My samozrejme pokračujeme ďaľej po červenej na Rysy, kde už začína väčšie stúpanie.
Rebríky a reťazové úseky
Po ľavej strane sa nám začnú odhaľovať Žabie plesá a to je znamenie toho, že chata už nie je ďaleko. Avšak taktiež toho, že za rohom prichádzajú rebríky a reťazové úseky. Tu sme my narazili na malú prekážku a to na veľmi veľa turistov. Na rebríky sme čakali vyše hodiny, čo na tom silnom slnku nám veľmi nepomohlo, skôr nám to ubralo energiu. Okrem toho nieje dobré keď ste rozbehnutý a potom sa na hodinku zastavíte a vaše svaly stvrdnú. A to podotýkam, že sme tam boli cez týžďeň a vôbec sme nečakali toľko ľudí. Po hodinke čakania sa dostávame na rad a zdolávame reťaze a rebríky. Tu určite zvýšte opatrnosť a radšej choďte pomalšie ako by ste mali spraviť nesprávny krok.
Chata pod Rysmi
Po zvládnutí týchto zaistených úsekov si obídeme horu a pred očami sa nám odkryje Chata pod Rysmi. K chate je to už len pár krokov. Môžete sa tu posilniť a občerstviť pred záverečnou skúškou tohto výletu – samotnými Rysmi. Cestou na chatu sa môžete pofotiť pri zástavke ČSAD a môžete použiť aj najvyššie položenú kadibúdku v Tatrách, ktorá poskytuje výhľad na Tatry. Na chate sa viete aj ubytovať, rezervácie treba riešiť samozrejme dopredu. Na chate výborne varia a za primerané ceny.
My sme sa občerstvili, trošku oddýchli a vybrali sme sa hore zdolať Rysy. Pokračujeme po červenej do sedla Váha. Hore na vrchol je to ešte cca hodinka. Tento posledný úsek bol najťažší ale zároveň aj najkrajší. Miestami nás ešte prekvapil aj sneh. Všade dookola sa môžete kochať krásnymi výhľadmi na štíty. Tesne pred úplným vrcholom máme možnosť voľby – buď na pravú alebo ľavú stranu hory. My sme sa rozhodovali podľa toho kde sa nám zdalo menej ľudí. Na vrchole je to naozaj na tesno a býva doslovne obsypaný turistami. Vitajte na Rysoch!
Výstup na Rysy (2499 m.n.m.)
Výstup na Rysy vôbec nebol jednoduchý, ale keď sa už nachádzate vo svojom cieli nejde opísať ten pocit aký cítite, že ste na seba hrdý, že ste to dokázali. Rysy majú tri vrcholy, severozápadný s výškou 2498,7 metra, juhovýchodný s výškou 2473,3 metra a samozrejme ten hlavný prostredný s výškou 2503 metrov nad morom. Zo slovenskej strany je výstup na Rysy ľahší, avšak iba počas letnej sezóny. Na druhú stranu z poľskej strany môžete Rysy navštíviť celoročne. Ale pozor, výstup na Rysy z poľskej strany je náročnejší a nebezpečnejší, preto neodporúčame riskovať. Z Rysov sa vám naskytne krásny výhľad na poľskú stranu, kde môžete pozorovať Morské oko. Napravo sa týči Vysoká.
Naspäť sa vraciate presne po tej istej trase ako ste prišli. Dole to ide vždy rýchlejšie aj keď ste už viac vyčerpaní. Náš výstup na Rysy hodnotíme ako super turistiku až nato čakanie na rebríky. Počasie vyšlo slnečno celý deň, čo v Tatrách nie je úplne bežné aby celý deň vydržalo jednotné počasie. Dúfame, že ste si tento náš ďaľši tatranský výstup užili spolu s nami a dali sme vám nový tip na perfektnú zážitkovú turistiku vo Vysokých Tatrách😊