Morava karavan trip

Tentokrát sme si povedali, že chceme zažiť niečo iné. Vždy sme chceli vyskúšať karavany, už ostávalo len vybrať cieľovú destináciu. Morava karavan trip toto nás napadlo ako prvé a už sme z toho neupustili. Výlet sme plánovali polroka dopredu, pretože karavany bývajú v letných mesiacoch vybookované takže sme nenechali nič na náhodu a rezervovali sme si ich už dopredu v januári na júl. Poďte spolu s nami objaviť čaro Južnej Moravy.

Prečo Morava?

Južná Morava nás vždy lákala svojou krásnou prírodou, slnkom, historickými pamiatkami a vinními „sklípkami“. A keďže je tam toho naozaj veľmi veľa čo treba vidieť a zažiť, sme sa rozhodli pre presun karavanom. Nájdete tu pamiatky zapísané do zoznamu UNESCO. Krásy Moravy tiež viete objavovať na bicykli alebo pešo. V každej dedinke sú ukryté hrady a zámky, ktoré vám svojou krásou vyrazia doslava dych.

Morava karavan trip začína

Prvý deň sme si ráno vyzdvihli karavany, treba si nato vyhradiť čas dopredu pretože, všetko kým sa skontroluje a odovzdá tak to chvíľku trvá. Karavany sme dostali s plnou nádržou, s ktorou sa musia aj odovzdať naspäť. Prvý deň sme si dali zástavku v Piešťanoch v kempingu Pullmann. Príjemný menší kemping kde nájdete aj detské ihrisko, bazén, reštauráciu v ktorej mimochodom výborne varia. Odparkovali sme karavany a vybrali sme sa do mesta.

Piešťany

Svetoznáme kúpeľné mesto Piešťany preslávil výskyt liečivej geotermálnej vody a sírneho bahna s mimoriadnym liečivým účinkom na zápalové ochorenia. Mesto ponúka svojim hosťom okrem zdravia a odpočinku aj bohatý kultúrny život a pestré športové vyžitie. V tomto meste vždy veľmi veľa ľudí s tým treba rátať. My sme sa prešli okolo kúpeľov po parku a prešli sme cez most do mesta. Pešo od kempingu to bolo asi 10 minút. Viete sa z parku do centra dostať aj vláčikom. Poprechádzali sme sa mestom, občerstvili v reštaurácií, spravili malý nákup do karavanu a vrátili sme sa do kempu. Ku každému karavanu boli pribalené 4 rozkladacie stoličky so stolíkom a markíza. Čo na včerné posedenia boli ako stvorené. Zahrali sme si spoločenské hry a išli sme spať.

Kúpele Piešťany (Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Lednice

Každý deň sme mali povolených 300 km, ktorých sme mohli na karavane prejsť. Ani sme sa nenazdali a boli sme v Ledniciach. Ubytovali sme sa v kempe Hippoclub Lednice. Veľmi pekne vybudovaný kemp, v ktorom neboli len karavany ale aj penzión a drevené chatky, v ktorých sa môžete ubytovať. Pre deti sa tu nachádzalo ihrisko, rôzne hry, k dispozícií bol aj bazén, alebo jazda na koni.

Zaparkovali sme karavany, naobedovali sme v reštaurácií, ktorá sa nachádzala v kempe a pešo sme sa vybrali na Lednický zámok, ktorý bol z kempu vzdialený 8 minút pešo. Bol krásny júlový slnečný deň, čiže v preklade bol „hic“😀 Rozprávkový zámok obklopený pompéznou záhradou patrí medzi najkrajšie pamiatkové komplexy v Českej republike. Dnešnú podobu získal zámok pri rozsiahlej rekonštrukcii z polovice 19. storočia v slohu imitujúcom anglickú tudorovskú gotiku. Mnohé izby v zámku sú spristupnené verejnosti. Sprievodcovia ponúkajú prehliadku reprezentačných sál, súkromných kniežacích apartmánov, detských izieb či návštevu umelo vybudovanej jaskyne Grotta. Môžete si vybrať z rôznych okruhov, ktoré prejdete so sprievodcom. Prehliadka trvá cca 50 minút, vstupné stojí okolo 200kč. Vstup do areálu sa neplatí. Zámok Lednice obklopuje rozsiahly zámocký park vybudovaný na začiatku 19. storočia. V parku sa nachádza mnoho vzácnych drevín, rybníkov a pozoruhodných stavieb ako napríklad rímsky akvaduktMaurská vodáreňMinaret, Lovecký zámoček či Janov hrad.

Za povšimnutie určite stoja záhrady. Človeka by ani nenapadlo, že sa nachádza na Južnej Morave, pretože pohľad na gotické okná, klenby, či detaily zámku navodzujú atmosféru zasnívaného Francúzska. Na rohu záhrady stojí obrovský skleník z 18.storočia, kde sa návštevník ocitne v kráľovstve kvetov. V areáli sa nachádza aj obrovské jazero okolo, ktorého sa môžete prejsť aj pešo alebo na zapriahnutých koníkoch v koči alebo ľodkou po jazere. V diaľke na konci jazera sa dvíha vysoká veža Minaret. Nachádza sa približne 1,6 kilometra od zámku a môžete k nemu prejsť pešo po zámockom parku za cca 30 minút, alebo si viete cestu urýchliť kočiarom alebo loďkou, ktorá tu pravidelne premáva.

Všetky lístky si viete zakúpiť alebo rezervovať cez oficiálnu stránku zámku Lednice.

Zámocké záhrady
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Zámok Lednice (Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Minaret

Podľa starej legendy chcel Alois Jozef I. z rodu Lichtenštajnovcov postaviť na tomto mieste kostol, ale jeho poddaným sa tento nápad nepáčil, tak sa rozhodol, že im spraví napriek a vybuduje tu mešitu. Zem v tesnej blízkosti rieky Dyje však nebola najvhodnejšou a preto namiesto mešity postavil len Minaret. Stojí tu od 18.storočia a dodnes patrí k symbolom Ledníc. Minaret je 62-metrová rozhľadňa s 302 schodami, ktoré musíte zdolať ak sa chcete dostať hore. Upozorňujeme, že ľudia ktorý nemámajú radi stiesnené priestory tak tu si neprídu na svoje. Pretože schody sú naozaj úzke a točivé. Keď sme vyšli úplne hore tak nám Minaret poskytol, krásne výhľady na Lednický areál. Pod Minaretom môžete pozorovať ľudí dole ležiacich na tráve, ktorý si užívajú slnečné lúče. Smerom k Minaretu sme zvolili plavbu ľoďkou kde nám kapitán celou cestou rozprával zaujímavosti Ledníc bolo to zaujímavé a cestou späť sme zvolili kočiar s koňmi.

Po celom dni strávenom na Lednickom zámku a okolí sme sa vrátili do kempu. Keďže sa tu nachádzala reštika nemali sme čo riešiť a vždy sme sa najedli tu. Čo sa týka raňajok tie ste si vedeli pridať za príplatok a ráno sa pridať k ostatným ubytovaným. Raňajky boli bohaté švédske stoly. Po raňajkách sme sa vybrali za ďaľším dobrodužstvom do Valtíc.

Minerat (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Plavba loďkou (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Valtice

Valtice sú od Ledníc vzdialené len cca 8 km, my sme hneď zaparkovali pred Valtickým zámkom. Najprv sme si prešli celý areál vietu navštíviť zámok, zámocký park, Dianin chrám, kaplnku sv. Huberta, bylinkovú záhradu, vinotéku, letohrádok Belveder, Žabí sklep, Kolonádu na Rajstně a mnoho ďaľšieho, je tu naozaj toho veľa na celý deň. Podobne ako v Ledniciach sa viete objednať aj online dopredu na prehliadku zámku so sprievodcom. Ak ste na výlete s deťúrencami určite odporúčame navštíviť čokoládovňu v areáli robia tam neskutočne výbornú horúcu čokoládu na milión spôsobov a viete si aj kúpiť čokoládu alebo čokoládové pralinky rôznych druhov. Pri prechádzke zámockým parkom, ktorý je veľký sme vzdadu natrafili na výstavu v Žabom sklepu, na ktorú sa dalo sa príplatok ísť pozrieť, čo sme aj využili.

Keď sme si prešli všetky miesta, ktoré sme si naplánovali zavítali sme do Valtického sklípku. Kde sme si zaplatili ochutnávku vína. Keďže my sme vínkari tak to bol pre nás veľký zážitok. Samozrejme dvaja členovia skupiny sa museli obetovať a nepiť aby sme sa vedeli karavanmi dostať ďaľej. Po ochutnávke sme si niektoré vínka aj zakúpili domov. Nájdete tu naozaj širokú škálu vín, dajú sa ochutnať všetky a následne aj zakúpiť.

Valtice (Foto: spoznajnepoznane.sk)
morava karavan trip
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Zámocký park (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Valtické podzemí

Ak ste milovníci vína určite by ste nemali vynechať Valtické podzemí. Je to unikátny labyrint obnovených častí historických vinných pivníc vzájomne prepojených v celkovej dĺžke 900 m, jedná sa o 13 pivníc. Podzemie je celorročne otvorené. Valtické podzemí ponúka predaj vín priamo z vinárstva, riadené degustácie pre jednotlivcov aj skupiny, posedenie v pivnici s jedinečnými miestnymi kulinárskymi špecialitami. Vstup do podzemia je zdarma ale pokiaľ chcete degustovať treba si to dopredu zajednať na oficiálnej stránke Valtického podzemia.

Vinotéka Valtice zámok (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Šlapajúce dreziny Ratíškovice

V poobedných hodinách sme sa vybrali z Valtíc do Ratíškovíc kde sme mali rezervované šlapajúce dreziny. Presun z Valtíc nám trval 40 minút. Na jednej drezine vždy šlapú dvaja a ostatný sedia na drevených lavičkách a pohodlne sa vezú. Trať v minulosti slúžila na prepravu uhlia z baní v Sudoměřících, odtiaľ uhlie putovalo po Baťovom kanále do Otrokovíc. Trať určená pre dreziny je dlhá 3 km, prejdete ju cca za 1 hodinku. Po ceste obdivujete borovicový les a 2 km od trati sa nachádza aj konská farma. My sme si požičali viacero drezín a na jednej sme išli 4 dospelý. Vyzerá to jednoducho ale preverí to trošku aj vašu kondičku😀 My sme sa striedali, keď sme už videli, že druhým dochádza dych. Po absolvovaní drezín viete ešte navštíviť múzeum vo vagóne. Len pre info každý pondelok majú zatvorené.

Šlapajúce dreziny Ratíškovice (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Milotice

Aj keď sme už boli celkom unavení z celého dňa nemohli sme vynechať Milotice. Z Ratíškovíc je to len 6 minút autom. Milotice vám budú povedomé k ste videli film Posledná aristokratka, ktorý sa natáčal práve v Miloticiach. Už pri príchode vás očarí malebný zámok barokovej a záhradnej architektúry. My sme tam prišli už dosť neskoro tak sme sa už nedostali dnu, ale prešli sme si záhrady a nádvorie. Milotice sú vinárska obec, miestne vinohrady majú 89 ha a pestujú sa tu také odrody ako je Rulandské, Rizling rýnsky, Rizling vlašský či Veltlínske, z červených Frankovka.

Z Milotíc sme sa presunuli do kempu Strážnice. Je to obrovský autokemping s viacerími bazénmi a tobogánmi. Tie dva kempy predtým boli maličké a mali skôr takú rodinnú atmosféru. Toto už bolo o niečom inom. Prešli sme recepciou našli sme si miesto aj keď už večer to nebolo jednoduché a začínal víkend tak tam bola fakt plnka. Boli sme sa ešte prejsť po kempe a sadnúť si na pizzu. Trošku sme sa báli, či sa vyspíme keďže tam stanovalo veľa mladých ľudí ale po polnoci nastal prekvapivo kľud.

Zámok Milotice (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Zámocký park (Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Westernové mestečko Boskovice

Ráno sme si trošku privstali, dali raňajky a vyrazili sme za dobrodužstvom do Westernového mestečka Boskovice. Cesta zo Strážnic nám trvala cc 2 hodinky 110 km. Dorazili sme na miesto, nájdete tu obrovské parkovisko, kde nie je problém zaparkovať. Parkovanie bolo bezplatné. Mestečko bolo vybudované v roku 1994 v opustenom pieskovcovom lome. Autentické prostredie Divokého západu úplne pohltí malých i veľkých návštevníkov. Celodenný program ponúka veľa zábavy pre celú rodinu. Musím vám povedať, že sme nečakali že to mestečko bude také premakané ale bolo to úžasné. Pri vstupe do mestečka si musíte zameniť peniaze za ich menu boskovický dolár kurz 1BD = 1CZK vo westernovej banke, iná mena v mestečku neplatí. Viete si tu zakúpiť aj mešce v ktorých viete nosiť boskovické doláre a dostať sa do atmosféry mesta. My sme si na začiatku zakúpili aj klobúky aby sme zapadli🤠

Boskovický dolár
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Westernové mestečko
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

V areáli parku sa nachádza kopa zákutí s atrakciami. Môžete si zastrieľať na strelnici alebo z praku, možnosť prenajať si malé kozičky na hodinku viete ich „vyvenčiť“ a potom ich vrátiť naspäť. My sme si prenajali Snehurku. Deti mali z toho veľký zážitok. V cene vstupenky máte aj dve veľké predstavenia a to Geronimo, toto predstavenie je dychvyrážajúce, pri ktorom vám vybehne aj slzička nad splynutím ľudských a konských duší. Predstavenie vždy začína o 14:00 hod. V mestečku sa stále niečo deje takže, aj počas dňa sa odohrávajú scény na rôznych miestach. Druhé predstavenie je vrcholom dňa o 18:00 na obrovskom amfiteátri. Veľkolepé divadelné predstavenie pod šírim nebom. My sme ešte minulý rok zažili predstavenie Vinnetou. Ale od tohto roku sa hrá predstavenie Poklad na striebornom jazere.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Saloon 1870 (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Lokomotíva Grill (Foto: spoznajnepoznane.sk)

V mestečku sa nachádza štýlová reštaurácia Saloon 1870, v ktorej vám na pódiu hrá klavirista na klavíri, obsluhuje vás dobovo oblečená obsluha. Reštaurácia ponúka tradičné jedlá ale aj rôzne špecialitky. Soboty cez sezónu sa v salóne uskutočňuje country bál so živou hudbou, na ktorom si môžete zatancovať a zabaviť sa. Ak budete mať chuť na mexické špeciality tak navštivte hospodu Desperado alebo sa môžete najesť v Lokomotíva Grill u šedého vlka, kde nájdete aj tradičné české jedlá.

Vo westernovom mestečku sa máte možnosť aj ubytovať. Apartmánový hotel v tieni borovicového lesa ponúka príjemné ubytovanie vo westernovom štýle. Na drsnejších dobrodruhov tu čakajú kanadské zruby alebo stany. Mestečko je otvorené len dva letné mesiace. Vždy si skontrolujte na ich oficiálnej stránke, či sú otvorený. Na tento deň budeme ešte dlho spomínať. Boli sme unavení ale štastní.

Divadelné predstavenie Vinnetou (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Pasohlávky – Aqualand Moravia

Pomaličky sa presúvame z Boskovíc do kempu Merkur Pasohlávky (Aqualand Moravia), cesta nám trvala cca hodinku. Do kempu sme prišli asi o 9 večer, ale ani to nás neodradilo sa ísť prejsť kempom. Tento kemp bol už naozaj obrovský. Tu sa už dalo aj zablúdiť, ale tieto veľké kempy majú svoje výhody aj nevýhody. Väčšinou v týchto veľkých kempoch máte už rôzne akcie, diskotéky, čo znamená aj veľký ruch cez noc. Keďže bola sobota konala sa tu nejaká akcia s veľkým pódiom na jazere. My sme sa snažili zaparkovať, čo najďaľej od hudby aby sme sa mohli vyspať.

Aj keď sme si mysleli, že keď zaparkujeme ďaľej budeme mať kľud tak sme sa mýlili. Celú noc tam bol hluk ani nie z hudby ale od ľudí. Plno mladých ľudí podgurážených alkoholom. Boli sme celkom nevyspatí. Raňajky si môžete v akomkoľvek bufete. Všade ponúkali raňajkové menu. My sme si našli aj takú mini pekárničku. Čo sa týka vyžitia na svoje si tu prídu deti ale aj dospelý. Nájdete tu trampolíny, vodné atrakcie, školu aj požičovňu windsurfingu, kiteboardingu, minigolf, in-line korčule, paddleboardy, požičovňu motorových člnov, šlapadiel, kajaku, lodná doprava a mnoho ďaľšieho. Na druhej strane kempu sa nachádza Aqualand Moravia. Je to najväčší aquapark v Česku. Do aquaparku si platíte vstup osobitne.

My sme tu strávili čas do poobedných hodín a potom sme vyrazili domov. Karavany bolo treba odovzdať ešte v ten deň, pretože druhý deň po nás ich už mal niekto zarezervované. Keď sme dorazili domov vyhádzali sme z neho veci prešli sme ho vysávačom a museli sme ho ísť dotankovať aby sme ho odovzdali s plnou nádržou ako sme ho dostali.

Morava karavan trip končí

Morava karavan trip končí a my sme plní nezabudnuteľných zážitkov. Všetko bolo naše „poprvé“ aj karavany aj Morava a môžeme zhodniť, že na Moravu sa ešte určite vrátime a môžeme ju len odporúčať ďaľej. Karavan sme vyskúšali prvýkrát a určite nie posledný. Bol to pre nás veľký dobrodružný zážitok. Veríme, že sme vás previedli Južnou Moravou a inšpirovali na váš nasledujúci výlet. Ak ste doteraz váhali, či Južnú Moravu navštíviť už nemáte prečo váhať☺️