Výstup za krásnymi výhľadmi na Kľak

Hľadáte krásne výhľady ale nieste zdatní turisti? Máme pre vás tip na úžasnú nenáročnú turistiku na Kľak (1352 m n.m.). Vrch leží na južnom okraji hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry. Za nás ponúka jeden z najkrajších výhľadov v Malej Fatre. Tento vrch má veľmi špecifický tvar a týči sa nad Fačkovským sedlom. Kľak je známy svojimi 360 stupňovými výhľadmi a je skvelou voľbou na príjemný poldňový výlet aj s krásnym Kľackým vodopádom. Turistika je nenáročná a zvládnu ju aj začiatočníci alebo rodiny s deťmi. Náročnejší turisti si môžu spiatočnú trasu predĺžiť cez Vrícke sedlo.

Výstup na Kľak v skratke

Dĺžka trasy: 10km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Prevýšenie: 580 metrov

Čas: 5 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Z kade štartovať?

Výstup na Kľak môžete zdolať viacerými trasami. Ktorú si vybrať?

  • trasa z Fačkovského sedlaStaré cesty – Pod skalou (čas výstupu do 2:00 hod., prevýšenie 580 m) – najprv červená a potom žltá značka
  • Vrícka cez Bak – Kľacký vodopád – Pod skalou – Kľak (čas výstupu do 2:40 hod., prevýšenie 765 m) – zelená značka
  • Fačkovova – Malý Kľak – sedlo – Kľak (čas výstupu do 3:00 hod., prevýšenie 852 m) – modrá značka
  • Rajeckej Lesnej – Široká dolina, ústie – Vríčanské sedlo – Ostrá skala – Rovné skaly – Pod Kľakom – Kľak (čas výstupu do 3:00 hod., prevýšenie 857 m) – najprv žltá a potom červená značka

Najobľúbenejšia trasa je z Fačkovského sedla, ktorú sme zvolili aj my. Túto trasu odporúčame aj začiatočníkom alebo rodinám s deťmi. Ostatné trasy sú dlhšie a náročnejšie. Na chodníku z Vrícka uvidíte Kľacký vodopád. Zaujímavosťou je, že tento vodopád bol v roku 1996 vyhlásený za národnú pamiatku.

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.

Na Kľak z Fačkovského sedla

Prichádzame do Fačkovského sedla kde parkujeme na obrovskom parkovisku. Kľak vidno už zďaleka, najmä jeho vrcholovú plošinu tvorenú obrovskou skalnou kryhou. Parkovisko je spoplatnené. Z Fačkovského sedla pôjdete takmer celý čas na vrchol cez les, až približne 400 metrov pod vrcholom sa ocitnete na odlesnenom hrebeni. Trasa nie je náročná ale treba samozrejme rátať s miernym stúpaním dokonca. Kľak je dostupný celoročne avšak v sezóne sa pripravte na veľa ľudí. Čo určite neodporúčame ísť sem na turistiku po daždi pretože v lese môže byť veľmi klzko a veľa blata.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Nádherné výhľady

Cieľ je už na dohľad. O pár minút zbadáme vrcholový kovový dvojkríž, ktorý stojí na samotnom vrchole kopca. Najprv sa občerstvíme, oddychníme a kocháme sa nádhernými výhľadmi na každú svetovú stranu. Kľak je pri dobrom počasí dokonalým vyhliadkovým bodom. Výnimočné výhľady do diaľav na Vtáčnik, Kremnické vrchy, Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Choč, či Západné až Vysoké Tatry. Po asi 20 minútach prišiel čas na vrcholové fotky, avšak na fotku pri dvojkríži si počkáte pretože tu bolo celkom rušno. Dočkali sme sa spravili sme si pekné fotky, videá a vybrali sme sa na cestu späť. Ideálny by tu bol západ alebo východ slnka. Vtedy to tu musí byť skutočne čarovné. Cesta späť nám trvala cca 1 hodinku a 20 minút. Pri parkovisku máte aj viaceré reštaurácie, kde sa viete po turistike občerstviť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Výstup na Kľak odporúčame všetkými desiatimi. Veľmi príjemná nenáročná turistika pre všetkých, ktorí chcú zažiť krásne výhľady ale možno nemajú takú kondičku na tatranské štíty. Túto turistiku na Kľak si určite zamilujete a budete sa sem vracať pravidelne. Hory na Slovensku milujeme!

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)