Jesenná turistika na Minčol

Krásne jesenné počasie nás vytiahlo opäť na hory. My sme sa tentokrát vybrali na Minčol (1363 m.n.m.). Turistiky v novembri niesú výnimočné ak vychytáte dobré jesenné počasie. Jeseň na horách má veľké čaro, môžete zažiť inverzie, ktoré sú nezabudnuteľné. Turistiku považujeme za stredne náročnú z dôvodu, že stále idete do kopca, čiže ľuďom so zlou kondičkou dá určite zabrať. Vrch síce nepatrí k tým najvyšším vrchom v Malej Fatre, no vďaka pestrej krajinnej scenérii ale i terénu, vás určite výstup na Minčol ničím nesklame.

Výstup na Minčol v skratke

Dĺžka trasy: 14km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Prevýšenie: 950 metrov

Čas: 6 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Z kade štartovať?

Výstup na Minčol môžete zdolať viacerými trasami. Ktorú si vybrať?

  • trasa z Višňového – Pod Hoblíkom – Chaty pod Holým dielom – Pod Dolnou rovňou – Minčol (čas výstupu do 2:40 hod., prevýšenie 852 m) – po modrej značke
  •  z Turia môžete ísť cez Turie, Ocú – Turská dolina – Spoj troch dolín – Minčol (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 940 m) – po žltej značke
  • z Vrútok – Vrútky, Piatrová – Kamenná dolina, ústie – Diaľna – Sedlo Okopy – Minčol (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 840 m) – po modrej značke

Najobľúbenejšia trasa je z Višňového, ktorú sme zvolili aj my. Ak sa rozhodnete ísť na turistiku na jeseň dobre si to načasujte pretože, už je skoro tma.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.

Začíname z Višňového

Začíname na parkovisku za obcou Višňové pred rampou do doliny. Od rampy vedie modrá turistiká značka po ktorej sme sa vybrali na naše dobrodužstvo. Cesta zo začiatku vedie Višňovskou dolinou pomedzi kopce Valentov diel a Hoblík. Trasa väčšinu úseku vedie cez hustý les. Po prekonaní prvého stúpania prichádzame na lúku so smerovníkom Chaty pod Holým dielom. Tu sme si dali menšiu pauzičku na občerstvenie. Nachádza sa tu aj niekoľko chát, lavičiek a ohnisko, takže je možné sem prísť opekať. Pokračujeme ďalej a tu začína prvé prudšie stúpanie popod vlek. Po jeho vystúpaní sme onedlho pri rázcestí pod Dolnou Rovňou a tu si môžeme povedať, že polovica cesty za nami.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Stúpanie na Minčol

Nachádzame sa pod Minčolom, na ktorý nám chýba ešte pár stovky metrov. Stúpanie začína byť mierne, ale neskôr už je pomerne prudké. Toto stúpanie nám dalo celkom zabrať a prišlo mi to nekonečné. Poznáte ten pocit keď stále vyzeráte cieľ za každým kopčekom alebo zákrutou? 😀 Dali sme si ešte posledný chvíľkový oddych keď sme pred nami zbadali nastrmší úsek celého výstupu. Tento úsek sme nejako zvládli a už nám chybalo len pár metrov do nášho cieľa.

A sme tu!

Na vrchole sa okrem smerovníka nachádza aj dvojkríž. Po výstupne sme najprv zvolili oddych s nádhernými výhľadmi na každú svetovú stranu. Počasie nám vyšlo výborné mali sme perfektnú viditeľnosť do okolia. Jedine na vrchole bolo veľmi veterno preto sme tam nevydržali dlho. Z vrchu môžete pozorovať Veľkú Fatru a Chočské vrchy, ďalej za nimi je vidno aj Západné a Nízke Tatry. Smerom na sever sa týčia vrcholy Krivánskej Malej Fatry od Suchého až po Malý Kriváň. Južným smerom pokračuje z Minčola hrebeň Lúčanskej Malej Fatry a dokonca v diaľke môžete pozorovať aj Kľak. Naspäť sa vyberieme rovnakou trasou akou sme prišli. Trošku sme museli kopnúť do vrtule ak sme to chceli stihnúť za svetla.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Jesenná turistika na Minčol

Turistiku hodnotíme na výbornú. Aj keď to stúpanie nám dalo zabrať ale určite to stálo za to! Turistiku si určite dopredu dobre naplánujte od počasia až po trasu ktorou sa chcete vybrať. Môžete sa sem vybrať celoročne, čo ešte odporúčame je východ alebo západ slnka. Ďalšie tipy na turistiky po celom Slovensku nájdete na našom blogu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)