Čo sa oplatí vidieť v Budapešti?

Perla na Dunaji aj takto sa dá nazvať Budapešť! My sme toto mesto navštívili už nespočetne veľakrát. Budapešť je naša srdcovka, ktorú navštevujeme každoročne. Preto vám chceme priblížiť, čo všetko sa oplatí vidieť v Budapešti. Toto hlavné mesto Maďarska zaslúžene patrí medzi najkrajšie miesta v Európe. Poďte spolu s nami objaviť čaro tohto mesta!

Ako sa tam dostať?

Do Budapešti sa viete dostať všetkými spôsobmi dopravy. My sme využili už všetky dopravné prostriedky. Samozrejme autom je to najpohodlnejšie, ale s parkovaním je tam veľký problém, preto ak nemáte parkovanie k ubytovaniu a nie je víkend tak autom neodporúčame ísť. Vyskúšali sme aj cestu vlakom a autobusom z Bratislavy. Záleží natom z kade cestujete, pretože z Bratislavy nemáte problém sa dostať do Budapešti priamim spojom. Ale vieme že z iných kútov Slovenska, je to komplikovanejšie a na viac prestupov. Preto si vždy cestu dopredu naplánujte.

 • cesta autobusom – lístok stojí od 12€ vyššie podľa toho, akou prepravnou spoločnosťou cestujete
 • cesta vlakom – lístok stojí od 17€ vyššie
 • cesta autom – pohodlná preprava z Bratislavy je to cca 200km (2hodinky) po ďialnici, nevýhoda je zlé parkovanie v meste, cez víkend je parkovanie zdarma, ak nemáte parkovanie k ubytovaniu určite si dobre rozmyslite, či pôjdete autom. Parkovanie v parkovacích domoch a platené parkoviská cez týždeň na ulici vás víde 20€/deň.

Kde sa ubytovať?

Ubytovaní sme už v Budapešti vyskúšali naozaj mnoho. Vždy sme išli cez Booking a musíme povedať, že vždy sme boli veľmi spokojní. Ubytovanie si stále hľadáme priamo v centre aby sme mali všade blízko na peši. Je tu široký výber kde sa môžete ubytovať od hostelov, hotelov až po súkromné apartmány. Naša voľba je vždy súkromný apartmán. Veľmi pekné apartmány a priamo v centre viete nájsť za veľmi nízke ceny. Bývali sme už aj pri parlamente (Markó útca), priamo na nákupnej ulici (Váci utca), veľmi sa nám páčila aj táto ulica (Károly körút). Ak preferujete kľudnejšie a tichšie ubytovanie odporúčame ulicu Gyulai Pál utca, boli sme tam ubytovaní už viackrát.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Načo nezabudnúť?

Síce Maďarsko je členom EÚ ale oficiálnou menou Maďarska je maďarský forint (HUF) a je rozdelený na 100 fillérov. Nezabudnite si pred náštevou zameniť pár forintov pretože nie všade sa dá platiť kartou. Dokonca niekde sme mohli platiť aj eurom ale pri takom kurze, že sa to absolútne neoplatilo. Preto odporúčame zameniť peniaze, ešte u nás na Slovensku. Dávajte si pozor na bankomaty v centre Budapešti, pretože niektoré berú za výber od 10-15€ a kurz tiež nemajú dobrý.

Doprava

Preprava v Budapešti je možná naozaj všetkými dopravnými prostriedkami. Môžete využiť metro, autobus, trolejbus, elektičku, ľoď, pozemnú a sedačkovú lanovku, taxik. Linka M1 je najstarším metrom v kontinentálnej Európe. My sa väčšinou po meste pohybujeme peši. Keď sme sa chceli dostať niekde ďalej využili sme väčšinou autobus ale odkedy je v meste služba BOLT tak sme na prepravu využili taxik.

Ak budete využívať dopravu viac dní odporúčame zakúpiť si viacdňový lístok (24 alebo 72 hodinový) na MHD. Tento lístok platí na električky, metro a autobusy. Lístok si zakúpite vo fialových automatoch v staniciach metra a na významných zastávkach. Automaty si viete prepnúť aj na slovenský jazyk, a dá sa v nich platiť aj kartou. Aktuálne informácie o lístkoch na dopravu a ich cenách nájdete na stránke dopravcu. Jednodenný lístok majte pri sebe, netreba ho nijako označovať. Jednu jazdu si musíte označiť pri každej jazde.

Čo treba v Budapešti určite navštíviť 

V Budapešti je toho naozaj veľmi veľa čo sa oplatí vidieť. Záleží natom, čo preferujete, či idete za zábavou alebo objavovať históriu a kultúru mesta. Okrem týchto najnavštevovanejších a obľúbených miest, ktoré si spomenieme viete v Budapešti navštíviť aj mnoho iných. Ako napríklad rôzne múzea, divadlá, výstavy, mestský park a pod. Názvy vám prinášame aj v maďarčine aby sme vám uľahčili vyhľadávanie v navigácií 🙂

Budova maďarského parlamentu (Országház)

Országház je budova maďarského parlamentu, ktorú nájdete na brehu Dunaja. V majestátnej budove postavenej v novogotickom i renesančnom slohu je 691 izieb, z ktorých 200 slúži ako kancelárie. Veľkolepá stavba je jednou z najstarších a najväčších vládnych budov v Európe. Prehliadky so sprievodcom trvajú približne 45 minút a sú k dispozícii vždy, keď vláda nezasadá. Budova je otvorená denne od 8:00 – do 16:00. Cenu základného vstupného pre dospelých z EÚ a viac informácií nájdete TU.

Odporúčame si budovu parlamentu pozrieť nielen cez deň ale aj večer keď je celá vysvietená. Je to veľký zážitok a poskytne sa vám nádherný pohľad na parlament a spríjemní vám večernú prechádzku popri Dunaji.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Pamätník obyvateľom židovskému pôvodu (Dunakorzó)

Toto miesto nájdete kúsok od parlamentu pri brehu Dunaja. Pamätník pripomína 4000 obyvateľov Budapešti židovského pôvodu, ktorých počas II. svetovej vojny zabili. Zastrelili ich na brehu rieky, aby ich telá odniesla voda. No predtým sa museli vyzuť a vyzliecť. Preto tu ako symbol nájdete 60 párov železných topánok.

Bazilika sv. Štefana (Szent István Bazilika)

Patrí medzi najobľúbenejšie pamiatky v Budapešti. Bazilika sv. Štefana je treťou najvyššou budovou v Maďarsku a je zasvätená prvému uhorskému kráľovi a svätcovi Štefanovi I. V kaplnke sa nachádza vzácna relikvia, a to nabalzamovaná pravá ruka kráľa Štefana. Keď tu už budete určite choďte pozrieť dnu. Je naozaj veľkolepá a nádherná. Od parlamentu je vzdialená cca 15 minút peši. My sa tu vždy radi zastavíme, v okolí baziliky je vždy dobrá atmosféra a všetko dýcha históriou. K bazilike vedie príjemná cesta plná reštaurácií a podnikov. Máte možnosť ísť aj na vyhliadkovú vežu a do klenotnice, kde je uložená replika koruny sv. Štefana a odkiaľ máte parádny výhľad na námestie sv. Štefana a okolie. Vstup do baziliky aj na vyhliadkovú vežu je spoplatnený. Lístky viete zakúpiť TU.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Bývalá židovská štvrť (Erzsébetváros)

V Maďarsku žije najväčšia komunita Židov v strednej a východnej Európe. Nachádza sa tu aj najväčšia synagóga v Európe. Veľká synagóga na ulici Dohány. Bývalá židovská štvrť sa zmenila na farebné uličky s pestrou street food ponukou, barmireštauráciami a kaviarňami.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Námestie hrdinov (Hősök tere)

Toto námestie patrí medzi najvýznamnejšie v Budapešti. V strede námestia je Pamätník Milénia. V jeho strede sa nachádza 36 metrov vysoký stĺp, na ktorého vrchole stojí socha archanjela Gabriela. Ten sa podľa legendy zjavil vo sne Svätému Štefanovi a ponúkol mu uhorskú korunu. Po oboch stranách stĺpu sa nachádza polkruhová kolonáda, na ktorej sa nachádzajú sochy významných maďarských štátnikov a reliéfy zobrazujúce významné udalosti z ich života.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Hrad Vajdahunyad (Vajdahunyad vára)

Nájdete ho kúsok od Námestia hrdinov. Hrad Vajdahunyad je kópiou Korvínovho hradu v Rumunsku. Prvky hradu sú gotického, románskeho, renesančného a barokového štýlu. Pôvodne bol postavený ako dočasná stavba z dosiek a kartónu, no keďže sa tešil veľkej popularite, napokon bol prestavaný z kameňa a tehál a na svojom mieste stojí dodnes. V súčasnosti sa v ňom nachádza Múzeum maďarského poľnohospodárstva. Vstup do hradu je spoplatnený.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Széchenyiho reťazový most (Széchenyi Lánchíd)

Széchenyiho reťazový most je prvým mostom, ktorý spájal Budu a Pešť. Viete sa po ňom prejsť autom a peši, pričom si viete z neho vychutnať nádherné výhľady a prejsť na druhú stranu Dunaja. Postavený bol v rokoch 1839 -1849 a pomenovaný je podľa politika Štefana Szechenyiho.

(Foto: Canva)

Rybárska bašta (Halászbástya)

Keď sa už ocitne na druhej strane mostu a nachádzate sa v Bude určite nevynechajte Rybársku baštu. Jedna z najznámejších pamiatok Budapešti a komplexu Budínskeho hradu. Je postavená na hradbách. Pomenovaná je podľa rybárov, ktorí v 18. storočí bašty bránili. Stavba je prepojením stredovekej architektúry s moderným umením. Zastávku si tu spravíme vždy keď navštívime Budapešť. Je to naša srdcovka, čarovné a fascinujúce miesto. Cítite sa tu ako v rozprávke, a výhľad z bašty na celú Pešť je neopísateľná. Vstupné sa platí iba na hornú vežu. Vo veži nájdete kaviareň v ktorej si môžete vychutnať drink alebo kávičku s magickým výhľadom. Od roku 1987 patrí Rybárska bašta do svetového dedičstva UNESCO. Takisto ako parlament je čarovná cez deň ale aj večer.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Pred baštu sa viete dostať taxikom alebo autobusom č.16, ktorý stojí rovno pred kostolom sv. Mateja. Ale čo vám odporúčame my, je vyviesť sa hore pozemnou historickou lanovkou.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Kostol sv. Mateja (Mátyás-templom)

Pri bašte sa nachádza kostol sv. Mateja známy aj ako Kostol Matky Božej, ktorý určite neprehliadnete. Pomenovaný je po kráľovi Matejovi Korvínovi, ktorý kostol čiastočne zrekonštruoval a mal v ňom aj svadbu. Kostol istý čas využívali ako mešitu. V rímskokatolíckom gotickom kostole sa môžete zúčastniť bohoslužieb alebo si ho prehliadnuť počas otváracích hodín denne od 9:00 – do 17:00.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Budínsky hrad (Budavári Palota)

Tento hrad patrí medzi najväčšie hrady sveta. Pôvodný hrad dal v roku 1247 postaviť Belo IV. Zigmund Luxemburský a neskôr aj Matej Korvín ho prestavali a zväčšili. Toto miesto vládnutia viacerých uhorských kráľov prešlo aj ďalšími rekonštrukciami a úpravami a najväčší rozmach dosiahlo počas panovania dynastie Habsburgovcov. V súčastnosti je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Vnútri hradu nájdete Maďarskú národnú galériu aj Budapeštianske historické múzeum. Pred hradom sa nachádza bronzová socha vojvodcu Eugena Savojského. Nádvorie je otvorené 24 hodín denne. Prezrieť si areál je možné zdarma, no počas sezónnych festivalov a podujatí je nutné si kúpiť vstupenku.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Citadela a Gellértova hora (Gellért-hegy)

Ďalšou dominantou mesta je Gellértova hora, ktorá je 235 metrov vysoká. Tam vyvierajú najznámejšie liečivé pramene mesta, na ktoré sú napojené kúpele Gellért a Rudas. Citadella je vojenská pevnosť, ktorú postavili Habsburgovci na odstrašenie maďarov po povstaní. Bol pod ňou vybudovaný bunker, ktorý dnes slúži ako miesto výstavy. K Citadelle sa viete dostať chodníčkami, kde sa nachádzajú rôzne stánky s občerstvením a lavičkami kde si viete oddychnúť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Margitin ostrov (Margit-sziget)

Ak hľadáte oázu pokoja v takom rušnom meste odporúčame navštíviť Margitin ostrov. My tam vždy chodíme za oddychom a vyskúšali sme aj termálne kúpalisko. Ostrov sa nachádza v strede Dunaja priamo v centre, je dlhý 2,5 km. Najkrajšími časťami ostrova sú japonská záhrada, hudobná fontána, minizoo, vodárenská veža a ruiny kláštora. Nachádza sa tu množstvo detských ihrísk, lavičiek, bežeckých dráh a jazierok. Ostrov nesie názov po uhorskej princeznej, ktorá bola neskôr prehlásená za svätú a ktorá v 13. storočí žila v tomto kláštore.

Na ostrove máte možnosť ubytovať sa, čo odporúčame určite ak sa sem vyberiete s deťmi. Vedľa Margitinho ostrova sa nachádza ostrov Sziget, ktorý určite poznáte. Každé leto sa na ňom uskutočňuje jeden z najznámejších letných hudobných festivalov v Európe. Ostrov viete prejsť aj na bicykloch a golfových vozíkoch, ktoré si viete zapožičať. Na ostrov chodí autobus číslo 28.

Termálne kúpele Széchenyi (Szechenyi termálfürdő)

Budapešť je hlavné mesto, v ktorom sa nachádza najviac liečivých a termálnych prameňov na svete. Bola by škoda nevyskúšať aspoň jedny. Priznám sa, že Budapešť sme už navštívili veľmi veľakrát ale termálne kúpele sme vyskúšali prvýkrát až minulý rok v lete. A musím povedať, že to stálo zato! Navštívili sme termálne kúpele Széchenyi. Tieto kúpele patria medzi najväčšie v Európe. Užijete si tu 15 vnútorných a 3 vonkajšie bazény s termálnou vodou a 10 sáun. V kúpeľoch sa dajú absolvovať rôzne masáže a iné ošetrujúce procedúry. Celodenný vstup aj so skrinkou nás vyšiel cca 20€, suma sa líší podľa toho či idete cez týždeň alebo cez víkend. Za ostatné procedúry a masáže si doplácate. Ešte medzi najkrajšie kúpele Budapešti patria aj kúpele Gellért a Rudas.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Andrássyho ulica (Andrássy út)

Bulvár, ktorý je zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Dovedie vás od Baziliky sv. Štefana na takmer 3 kilometre vzdialené Námestie hrdinov a k mestskému parku Városliget. Nájdete tu aj nádhernú budovu Štátnej opery. Ďalej tu nájdete množstvo múzeíreštaurácií, kaviarní, obchodov a módnych butikov svetoznámych luxusných značiek. Túto ulicu si určite nenechajte ujsť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Vácovská ulica (Váci utca)

Je jedna z hlavných ulíc pešej zóny v Budapešti a pravdepodobne najznámejšia ulica v meste. Obsahuje veľké množstvo reštaurácií, kaviarničiek, barov a obchodov rôznych značiek, kde môžete nakupovať. Ulica je veľmi frekventovaná preto treba počítať s veľkým počtom ľudí.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Budapeštianske oko (Budapest Óriáskerék)

Ruské koleso na námestí Erzsébet tér nazývané aj Budapest Eye. Dosahuje výšku 65 m a jedna jazda trvá 10 minút. Vstup stojí 10€. Keď budete mať šťastie nebudete čakať dlho v rade. Ruské koleso poskytuje jeden z najkrajších výhľadov na mesto, okolité historické budovy a kostolíky. My sme zažili jazdu cez deň ale aj večer. A môžeme povedať, že výhľad je najkrajší večer. Toto miesto určite neobíďte. Večer to má neopísateľnú atmosféru.

Pri oku sa nachádza Akvárium Klub, je to klub s krásnou terasou ale čo je zaujímavosťou je že na streche klubu je bazén pri ktorom si cez deň viete člapkať nohy a popíjať drink. Ľudia tu ležia na tráve a užívajú letnú atmosféru milujeme to tu!

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Tropikárium a Oceanárium

Tento podmorský svet patrí k najväčším a najkrajším v Európe. Nachádza sa priamo v obchodnom centre Campona, trošku ďalej od centra. Žraločie akvárium s objemom 1,4 milióna litrov je najväčšou atrakciou Tropicaria. Najzaujímavejší bol ale presklený dych vyrážajúci cca 7 metrov dlhý tunel, kde sme videli žraloky, raje a rôzne druhy rýb. Tiež sa tu nachádza prales, kde môžete vidieť rôzne plazy, aligátory, vtáky, pavúky a mnoho ďalších zvierat. Denne si môžete pozrieť kŕmenie opíc, žralokov a ďalších zvierat. Na konci prehliadky je obrovská nádrž v ktorej plávajú raje. ktoré môžete pohladkať. Celý priestor je bezbariérový, nie je problém zobrať si tam aj kočík. Ak si plánujete výlet s deťmi Tropicárium určite nevynechajte budú mať veľký zážitok. Vstup stojí cca 10€.

AquaWorld Budapest

Aquaworld sme navštívili síce iba raz, pretože väčšinou chodíme na 3-4 dni a povedzme si pravdu, nie vždy sa dá všetko stihnúť. Odporúčame pre rodiny s deťmi. Aquapark je jeden z najväčších krytých aquaparkov a zážitkových kúpeľov Európy. Nachádza sa v severnej časti Budapesti pri diaľnici M0, pri predmostí Megyeri-híd, na Peštianskej strane, na ľavom brehu Dunaja. 

Vnútorná architektúra aquaparku s tropickou atmosférou pripomína stratené mesto dávnej civilizácie v džungli. Môžete vyskúšať 17 bazénov, 11 šmykľaviek, rôzne vodné atrakcie, saunový svet, visiace mosty, veže a ruinu angkorského kostola obklopenú bazénmi. Aquapark je otvorený celoročne. Počas letnej sezóny sú otvorené aj vonkajšie bazény, ku ktorým sa viete dostať priamo cez vnútorný bazén. S vašimi ratolesťami tu viete zažiť deň plný zážitkov a zábavy. Od 15.06. sa pravidelne otvára aj najväčšie vodné detské ihrisko Maďarska Aqua Spray Park. Počas víkendov a prázdnin návštevníkov očakáva rozmanitý program pre všetky vekové kategórie ako napríklad animačné programy, rodinné súťaže, remeselnícke dielne, minidisco, maľovanie na tvár, skupinové cvičenia na vode aj na súši. V aquaworlde sa viete aj ubytovať.

My sme si tu zaplatili vstup len na 3 hodiny, čo nám bohate stačilo. Ceny vstupov si viete pozrieť na ich oficiálnej stránke aquaparku.

Plavba loďou po Dunaji

Veľkým zážitkom môže byť aj plavba po Dunaji. Sú naozaj rôzne plavby od klasických až po tie kde si môžete vychutnať na lodi večeru a drink. Pri plavbe uvidíte všetky najvýznamnejšie historické stavby mesta. Musíme sa priznať, že na lodi sme v Budapešti ešte neboli. Ale radi v tomto krásnom veľkomeste objavujeme a zažívame nové veci, preto pri najbližšej návšteve takúto plavbu chceme určite absolvovať.

Čo sa oplatí ochutnať?

Čo by ste mali ochutnať v Maďarsku? Aj keď väčšinu maďarských jedál poznáme a varíme ich aj doma v našich domácnostiach bol by hriech neochutnať ich tu. Rozhodne by ste mali vyskúšať guláš, tradičný maďarský paprikáš, halászle, langoš, šomloi halušky (dezert z piškótového cesta s rumom, hrozienkami, pudingom a čokoládovou polevou) alebo kürtőskalács ktorý je podobný nášmu trdelníku. Za najlepším jedlom sa určite vydajte do Židovskej štvrti.

Tu máte pár tipov na reštaurácie, ktoré navštíviť:

 • Szegedi Halászcsárda – v tejto reštike odporúčame ochutnať halászle
 • Náncsi Néni – tradičná maďarská kuchyňa
 • St. Andrea Wine & Skybar – táto reštika sa nachádza hore na streche z kade máte krásny panoramistický výhľad na mesto, avšak je tam dosť draho
 • Gettó Gulyás – reštaurácia, ktorá sa sústreďuje na rôzne formy gulášov a perkeltov. Tu ale upozorňujeme aby ste si spravili rezerváciu deň vopred, pretože sa môže stať, že keď prídete bude plno
 • Karaván – niečo pre milovníkov street foodu
 • Gelarto Rosa – tu si určite dajte tú najlepšiu a nádhernú zmrzlinu v tvare ruže, čo je nevýhoda, že je pri nej veľmi veľká rada takže si na zmrzku počkáte, ale stojí to zato. Nachádza sa na rohu budovy hneď pri Bazilike Sv. Štefana.
 • Szeráj Török Étterem – keď budete mať chuť na niečo iné ako na maďarskú kuchyňu, určite zavítajte sem do tureckej reštaurácie, boli sme nad ňou ubytovaní a ľutujeme, že jedlo sme ochutnali až posledný deň. Všetko bolo výborné od hlavného jedla až po dezerty.
 • Szimply – na raňajky zavítajte určite sem
 • Café Gerbeaud – tu si viete vychutnať naozaj výborné šomloi halušky, ktoré sú dezert z piškótového cesta s rumom, hrozienkami, pudingom a čokoládovou polevou
 • Akvárium Klub – cez leto vždy navštevujeme tento club je to krásna terasa s bazénom navrchu, v ktorom si viete cez deň člapkať nohy a popíjať drink, nachádza sa pri Budapeštianskom oku

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Reštaurácií a kaviarní je v Budapešti nespočetne veľa, doslova na každej jednej ulici sa niečo nachádza. Jediný problém cez leto býva, že všetko je komplet plné, čiže skôr hľadáte kde majú voľné nie aké jedlo majú. Za nás môžem povedať, že nám vždy chutilo v každej jednej reštaurácií, ktorú sme tu navštívili.

Ak chcete ochutnať pravé maďarské vínko tak vám odporúčame Faust Wine Cellar neďaleko Budínskeho hradu je skvelou voľbou. V ponuke nájdete až 80 maďarských vín a 30 páleniek. Zarezervovať si môžete aj ochutnávku so someliérom. Tradičný maďarský bylinkový likér je Unicum.

Za zážitkom s dezertom nevynechajte múzeum čokolády so storočnou históriou, kde nahliadnete do výroby čokolády, sladkosť si môžete aj vyrobiť a samozrejme aj ochutnať.

Gelarto Rosa
Gelarto Rosa (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Miesto, ktoré ešte musíte navštíviť je Budapeštianska Centrálna tržnica je známa aj ako Veľká tržnica a nachádza sa neďaleko nábrežia Dunaja pri Moste slobody. Kúpiť si tam môžete pravú maďarskú papriku, čerstvé potraviny, mäso, alkohol, oblečenie a mnoho iného tovaru. Centrálna tržnica v Budapešti býva v nedeľu zatvorená. Od pondelka do soboty je otvorená 6:00 – 18:00 hod.

Čo dodať na záver?

My Budapešť milujeme, dá sa tu toho veľmi veľa navštíviť samozrejme jeden víkend vám na všetko stačiť nebude. Ale priblížili sme vám tie najhlavnejšie miesta, ktoré sa oplatia v Budapešti vidieť. Každý si určite vyberiete čo vyhovuje vám a čo vám je po chuti. Kľudne nám dajte vedieť ak Budapešť navštívite, čo vás zaujalo najviac. Ak sa chcete vyhnúť rušnejšej Budapešti navštívte ju od októbra do apríla ale zažiť tú pravú letnú atmosféru mesta by ste si nemali nechať ujsť. V decembri tu nájdete jedny z najkrajších vianočných trhov v Európe. My sa už nevieme tento rok dočkať ako Budapešť navštívime opäť.