Výstup na Kriváň

Hovorí sa, že každý jeden slovák by aspoň raz za život mal zdolať výstup na Kriváň. Kriváň sa berie ako jeden zo symbolov našej krajiny. Ak sa chystáte zdolať tento výnimočný tatranský vrchol, prinášame vám rady načo sa pripraviť a ako náročnú turistiku zvládnuť. Kriváň (2494 m.n.m.) je 10. najvyšší vrch vo Vysokých Tatrách. Turistika je celodenná a náročná. Odporúča sa turistom s dobrou kondičkou. Vo viacerých článkoch nájdete tipy a rady, pre niekoho sa Kriváň zdá náročný pre niekoho nie, určite nikdy nepodceňujte svoje sily. Z našej vlastnej skúsenosti musím povedať, že každý jeden výstup je iný. Záleží natom aj ako sa vyspíte, najete, aké je počasie a mnoho ďaľších iných vplyvov, ktoré ovplyvňujú váš výkon. Turistika na Kriváň bola pre nás jedna z tých lepších.

Výstup na Kriváň v skratke

Dĺžka trasy: 13-18,5km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Prevýšenie: 1290-1355 metrov

Čas: 8:00 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: od 15.6. – do 30.10.

Z kade štartovať?

Výstup na Kriváň môžete zdolať dvomi trasami. Ktorú si vybrať?

  • zo Štrbského plesa – Liečebný dom Solisko – Rázcestie pod Furkotskou dolinou – Jamské pleso – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Kriváň (čas výstupu do 4:30 hod. 1290 m.n.m) – najprv červená a potom modrá značka
  •  z  Troch studničiek – Tri studničky (Stará horáreň) – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Kriváň (čas výstupu do 4 hod., 1355m.n.m.)

Obľúbené sú obe trasy zo Štrbského plesa je dlhšia trasa ale máte nižšie prevýšenie ako keď štartujete z Troch studničiek. Je na vás akú trasu si vyberiete. My sme si vybrali štart z Troch studničiek.

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.

Kosodrevina (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Doplnenie tekutín (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Výstup na Kriváň štartujeme z Troch studničiek

Začíname na parkovisku Tri studničky (1140 m.n.m.). Parkovisko nie je veľmi veľké stojíte popri ceste. Je dobre prísť skôr ráno aby ste zaparkovali, čo najbližšie pri návrate to oceníte verte mi 🙂 Vyrážame od auta po zelenej turistickej značke, prešli sme popri bývalej Važeckej chate a vydali sa cestou, ktorá postupne stúpa do lesnatého svahu vrcholu Grúnik. Stúpanie pokračuje ďalej v zákrutách cez kosodrevinu po kamenistom teréne. Asi po hodine chôdze sme sa dostali k zrekonštruovanému Partizánskemu bunkeru pod Kriváňom. Kde sme si dali aj menšiu pauzu v chládku. Turistiku sme absolvovali na konci augusta ale bol naozaj horúci letný deň. Myslite nato, že v kosodrevine a vlastne celou trasou hore nejdete po žiadnom chládku, preto nezabudnite na pitný režim a pokrývku hlavy, horské slnko je veľmi silné. Po menšej pauzičke pokračujeme ďalej, naskytne sa nám výhľad na vrchol Krivánska kopa (1767 m).

Rázcestie v Kriváňskom žľabe

Je jedno, ktorou trasou sa vyberiete obe sa spájajú na Rázcestí v Kriváňskom žľabe (2120m.n.m.). Tu sa mení značka a po modrej sa dostanete najprv na Malý Kriváň a potom cez Daxnerové sedlo až na vrchol Kriváňa. Cestou môžete z výšky na pravej strane vidieť krásnu panorámu na Krivánske Zelené pleso. Na vrchol je to už iba 1:15 hodiny podľa značenia. Posledný úsek tvorí už iba skalnatý terén, nenachádzajú sa tu žiadne rebríky ani reťaze. Pri posledných metroch musíte ale zapojiť aj ruky a stáva sa z vás horolezec. Nemusíte sa však báť nie je to nič náročné, čo by ste nezvládli.

Výstup na vrchol (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Kriváň na dohľad (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Výhľady z Kriváňa

A sme tu! Konečne! Ľudí tu bolo tak akurát, keď to porovnám s Rysmi kde bola masovka. Výhľady z Kriváňu stoja naozaj zato! Môžete vidieť Kráľovu hoľu s televíznou vežou. Na západe vidieť Liptov, vpravo od kotliny sa rozkladajú Západné Tatry. Keď chcete fotku pri slávnom dvojkríži musíte si počkať v rade ale išlo to rýchlo. Vďaka počasiu sme mali krásne, čisté výhľady zo všetkých strán. Na vrchole sme si dali pauzu cca 30 minút a vybrali sme sa smerom dole lebo aj keď nehlásili pršať celý deň, tak z tepla sa začalo mrčačiť a my sme len dúfali, že z toho nebude búrka keďže sa tam nemáte kde skyť.

Krivánske zelené pleso
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
výstup na kriváň
Výhľady z Kriváňu
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Dvojkríž pri ktorom si musíte dať foto
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Cesta späť

Vraciame sa tou istou trasou akou sme prišli. Existuje však viacero variant, buď návrat tou istou trasou ako sa vraciame my alebo si spraviť okruh v Krivánskom žľabe pokračovať ďalej na Jamské pleso a odtiaľ po Tatranskej magistrále k Trom Studničkám. Ďalšia varianta je späť až na Štrbské pleso, odkiaľ by ste prišli k Trom studničkám buď pešo alebo autobusom. Všetko záleží natom, koľko máte času a energie. Po ceste dole už nemáme vodu tak pri prvom horskom prameni naberáme vodu do fliaš. K autu prichádzame pri západe slnka. Posledná hodinka pred koncom bola už pre nás náročná boli sme totálne vyčerpaní, hladní a spálení od slnka. Po nastúpení do auta sme pocítili úľavu, že už je koniec, ale boli sme hrdí nato, že sme to dali!

Západ slnka pri ceste späť (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Dôležité info ak sa rozhodnete pre výstup na Kriváň

  • cestou nie je žiadna chata ani bufet, čiže žiadna možnosť občerstvenia
  • náš tip my obaja nosíme v batohoch 1,5l minerálky + dve malé buď plechovky sladkej vody na energiu alebo malé džúsiky, možno si poviete kto toho bude toľko trepať, ale keďže sa po ceste nemáte kde občerstviť verte budete za vodu vďačný
  • vždy mať zbalenú dobrú výbavu pre každé počasie, ak prší tak pršiplášť ak svieti slnko tak mať pokrývku hlavy, pretože horské slnko je naozaj veľmi silné
  • ak idete v letných mesiacoch nezabudnúť opalovací krém
  • celodenná a náročná túra
  • nepodceňujte počasie a vždy si ho skontrolujte deň pred aj ráno
  • neodporúčame turistiku s malými deťmi
  • vždy mať dobrú a pevnú obuv

Veríme, že sme vás preniesli tatranskými vrcholmi až ku Kriváňu a možno aj inšpirovali na vašu ďalšiu turistiku na Slovensku. Výstup na Kriváň bol pre nás veľký zážitkom aj adrenalínom v posledných úsekoch. Túru môžeme zhodniť ako jednu z najkrajších, ktoré sme zatiaľ zažili.