Stezka Valaška – chodník v korunách stromov

Pár kilometrov od našich hraníc u našich susedov môžete nájsť chodník v korunách stromov nazývaný Stezka Valaška. Chodník sa nachádza na čarovnom mieste v srdci Beskýd, na hore Radhošť len 200 m od legendárnych Jurkovičových Pustevní. Toto čarovné miesto môžete navštíviť celoročne. My sme sa sem vybrali na celodenný výlet. V článku sa dočítate, čo všetko sa tu nachádza a čo môžete zažiť.

Ako sa sem dostanete?

Stezka Valaška sa nachádza 400 metrov od stanice lanovky Pustevny. Autom sa vyberiete na smer Trojanovice, parkovisko Ráztoka. Môžete využiť parkovisko dole pri lanovke. Nás vyššie autom ani nepustili kvôli snehu preto sme parkovali dole pri reštaurácií. Parkovisko je kapacitne nedostačujúce na toľko ľudí. Nachádza sa tu 2OO parkovacích miest, ak v lete neprídete do 10:00 hod. tak sa pripravte, že parkovisko bude plné. Parkovanie je spoplatnené. Cez leto si viete hore spraviť mini turistiku lesnou cestičkou po modrej značke, ktorá trvá cca 15-20 minút. Kvôli veľkému snehu nás hore vyviezol kyvadlový autobus. Dočítala som sa, že táto oblasť býva veľmi preplnená turistami ale musím povedať, že sme vychytali veľmi dobrý čas a ľudí tu bolo tak akurát.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
chodník v korunách stromov
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Chodník v korunách stromov

Dĺžka chodníku je 660 m a vyvedie Vás až do výšky 1099 m.n.m.. Výška vyhliadky je 22 m nad zemou. Za dobrého počasia môžete v diaľke pozorovať Veľkú Fatru, Martinské Hole, Kľak alebo Jeseníky. Chodník v korunách stromov je umiestnený v zmiešanom lese, jeho najväčšou atrakciou je skywalk – presklená vysunutá vyhliadková plošina. Sklenená časť výhliadky váži 839 kg. Tí ktorí sa bojíte výšok nebude to nič pre vás. Ja sama som mala čo robiť a vydržať tam na fotku 😀 Ale musíme uznať, že ten výhľad stál zato! Pri skywalku sa pripravte, že si vystojíte radu kým sa tam dostanete. My sme mali šťastie a nikto tu nebol takže sme mali výhliadku len pre seba. Nájdete tu aj himalájsky lanový závesný chodník, po ktorom môžete prejsť. Je to najvyššie položený závesný chodník v Čechách.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Veľkou atrakciou pre deti sú trampolíny uprostred výhliadky. Napriek tomu, že bola zima my sme si chodník v korunách stromov poriadne užili. Nachádza sa tu aj veľa informačných a náučných tabúľ, pri ktorých sa môžete zastaviť a spoznať okolie. Chodník je bezbariérový ale musíte rátať aj s menším strmším stúpaním. Na chodníku sa nachádzajú aj odpočinkové miesta, kde si viete oddýchnuť. Cestou tu stretnete aj drevené sochy zvierat.

Po prehliadke Stezky Valaška sa môžete s vytrvalejšími deťmi vydať po turistickom chodníku po hrebeni až na vrch Radhošť (cca 4 km, 1 hod.). Obľúbená trasa s miernym prevýšením je turistickou trasou vyhľadávanou v lete aj v zime. Čo odporúčame vyberte sa sem radšej počas týždňa ak je to možné, aby ste z toho aj niečo mali a nemuseli sa tlačiť ako niekde na Václaváku.

Približne v polovici cesty na Vás čaká socha Radegasta – pohanského boha úrody a hojnosti. Po ceste Vás ďalej poteší osviežujúca zastávka v horskom hoteli Radegast. Na vrchole hory Radhošť nájdete okrem parádneho výhľadu aj kaplnku venovanu Sv. Cyrilovi a Metodovi z roku 1898, súsošie vierozvestov a dvojkríž. Ide o najvyššie položený chrám v Českej republike. Valašská hora Radhošť (1 129  m n. m.) je už od nepamäti posvätnou horou starých Slovanov, s ktorou sa spája množstvo povestí.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Otváracia doba a vstupné

Otváracia doba v lete je od 9:00 hod – do 19:00 hod. a v zime od 10:00 hod. – do 16:00 hod. Chodník v korunách stromov je otvorený celoročne. Na chodník si viete zobrať aj svojho štvornohého miláčika. Vstupné si viete zakúpiť na mieste ale aj online, dá sa platiť kartou aj v hotovosti. Informácie o vstupnom nájdete na ich oficiálnej stránke. Ak sa sem vyberiete na výlet, vždy si skontrolujte na ich oficiálnej stránke, či sú otvorení.

Ubytovanie a občerstvenie

Cestou na chodník v korunách stromov si môžete prehliadnuť drevené chaty. Maměnka a Libušín boli postavené na konci 19. storočia podľa návrhu Dušana Jurkoviča vo folklórnom secesnom slohu. Libušín v roku 2014 zničil rozsiahly požiar, stavba je už obnovená a nachádza sa tu nádherná reštaurácia. V hoteli Maměnka nájdete unikátnu architektúru. K týmto stavbám patrí aj malá drevená zvonička stojaca opodiaľ. Ubytovanie nájdete aj na Bookingu. Reštauráciu, ktorú odporúčame, kde sme sa najedli aj my bola reštaurácia pri parkovisku. Nájdete tu tradičnú českú kuchyňu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Oplatí sa Stezku Valašku navštíviť?

Tento celodenný nenáročný výlet sa nám veľmi páčil, nielen že nám vyšlo počasie ale sme plní ďalších nezabudnuteľných zážitkov. Snehová nádielka dala tomu svoje čaro. Je už na Vás, či chodník v korunách stromov navštívite cez leto alebo zimu. Výlet odporúčame nielen, že sa dobre zabavíte aj s rodinou ale aj sa tu výborne najete. Neváhajte a naplánujte si výlet práve sem!