Cestovať cez cestovku alebo bez?

Aké sú výhody a riziká, keď sa rozhodnete cestovať na vlastnú päsť? Veľa ľudí v dnešnej dobe je pohodlných alebo povie, že nemá čas vymýšľať výlet. Preto si väčšina ľudí volí cestovanie cez cestovku, avšak posledné roky je všetko tak dostupné, viete si všetko preštudovať na internete a vymyslieť si výlet podľa svojich predstáv kedykoľvek a kdekoľvek.

Cestovanie s cestovnou kanceláriou

Pamätáte si na časy keď vám v januári prišiel domov katalóg s dovolenkami a vy ste si vyberali svoju vysnívanú letnú dovolenku? Porovnávali ste destinácie, polohu hotelov, dĺžku dovolenky, stravovanie, hotelový servis, pomer ceny a kvality a mnoho iných kritérií. Avšak ste sa vždy museli držať termínov, ktoré mala určená cestovná kancelária. Prečo ľudia stále vyhľadávajú cestovné kancelárie? Pretože ich to nestojí ani štipku energie a cestovka za nich vybaví úplne všetko, čo je obrovská výhoda pre tých, ktorí nemajú veľa času na plánovanie.

Na počkanie za vás zariadia všetko nevyhnutné: letenky, dopravu, ubytovanie, stravu, prípadne lokálneho delegáta dostupného počas celého výletu, čo je ďalšia obrovská výhoda hlavne pre tých, ktorí neovládajú cudzí jazyk. Delegát vás vždy nasmeruje a dá vám tipy, čo navštíviť a využiť v danej krajine. Ale pozor! Aj tu si treba dávať pozor a vybrať si cestovnú kanceláriu alebo agentúru podľa recenzií alebo takú, ktorú už máte dobre overenú. Nie všetky ponúkajú rovnako kvalitné služby.

(Foto: Canva)

Pokiaľ túžite po hoteli na pláži s all inclusive a animačným programom, prípadne ak cestujete s malými deťmi, odporúča sa cestovať s cestovkou. My už posledné roky cestujeme na vlastnú päsť ale, keď občas natrafíme na neodolateľný last minute za brutálnu cenu cez cestovku tak ideme. Väčšinou je to v tom prípade keď vieme, že potrebujeme oddychovú dovolenku. Len tak si čítať knihu, ležať na pláži a piť drinky. Keď chceme zažiť zážitkovú dovolenku vtedy si všetko plánujeme a kupujeme sami.

Výhody:

 • bez stresu, nič neriešite: všetko za vás vybaví cestovná kancelária, veľká výhoda aj pri dovolenkách s malými deťmi
 • delegát: ak sa stane čokoľvek neočakávané, všetko by vám mal pomôcť vyriešiť delegát
 • cudzí jazyk: ak neovládate cudzí jazyk, váš delegát vám so všetkým pomôže keď budete potrebovať
 • last minute: tie sa cez cestovku skutočne oplatia
 • strava: pri all inclusive si môžete vyberať z bohatých švédskych stolov

Nevýhody:

 • musíte sa prispôsobovať: musíte sa prispôsobiť či už v termínoch danej dovolenky alebo aj na výletoch
 • fakultatívne výlety: ponúkané na mieste prostredníctvom delegáta CK sú vždy drahšie akoby ste si ich dohodli sami
 • cena: dovolenka cez CK víde drahšie v porovnaní s tým, keď cestujete na vlastnú päsť
 • plné rezorty: letoviská, kam posielajú turistov cestovné kancelárie, sú často preplnené

Ako cestovať na vlastnú päsť?

Cestovanie na vlastnú päsť už nie je také riskantné ako v minulosti. Všetky dostupné informácie si viete nájsť na internete. Viete si vyhľadať recenzie na dané ubytovanie a všetko si naplánovať podľa seba. Samozrejme, tento druh cestovania si vyžaduje určitú dávku odvahy, organizačné schopnosti a aj nejaké tie vedomosti.

Ak na vlastnú päsť cestujete po prvýkrát odporúčame si vybrať destináciu niekde v Európe aby ste sa oťukali, nami príbuznej krajine. Pokiaľ si nie ste istí bezpečnostnou situáciou vo vami vysnívanej destinácii, určite odporúčame skontrolovať aktuálnu bezpečnostnú situáciu na stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Vždy si dopredu preštudujte informácie o danej krajine do ktorej sa chystáte hlavne keď je to mimo EÚ.

(Foto: Canva)

Lacné letenky si dokážete nájsť aj sami

Lacné letenky sa v dnešnej dobe dajú nájsť veľmi rýchlo. Odporúčame sledovať aj stránky na sociálnych sieťach, ktoré sa venujú práve hľadaním leteniek za super ceny. Cez nízkonákladové spoločnosti viete kúpiť letenky za pár „faciek“. Pri kúpe letenky si dajte pozor akú batožinu máte povolenú alebo či a za koľko si viete doplatiť ďaľšiu batožinu. Pri cestovaní na vlastnú päsť je výhodou, že si môžete flexibilnejšie určiť kedy, s akou leteckou spoločnosťou, koľko prestupov a podobne. Samozrejme tu platí, že je dobré zabookovať letenky niekoľko mesiacov vopred a nečakať na poslednú chvíľu, najmä pri sezónach.

Ubytovanie si viete nájsť podľa svojich predstáv

Vďaka službe AirBnB alebo Bookingu si môžete nájsť lacné a pekné ubytovanie. Výhoda je, že si viete pozrieť reálne recenzie od ľudí, ktorí tam už ubytovaní boli. To je pre nás vždy veľmi dôležité. My máme radi aj hotely ale poslednú dobu preferujeme apartmány, kde máme kľud a keď ideme ako partia viacerí tak nás to víde finančne najlepšie. Ak si trúfate, môžete skúsiť aj Couchsurfing a zadarmo sa ubytovať u niekoho doma. Ale tu tiež dajte veľký pozor na recenzie! Pri ubytovaní platí tiež, že najlepšie je si ho booknuť dopredu hlavne v sezónach pretože vždy tie najlepšie ubytovania sa hneď minú.

Nezabudnite na poistenie

Bez poistenia nikdy necestujte! Na tento dôležitý krok nezabudnite pri plánovaní svojej dovolenky. Poistiť sa môžete online a bez problémov aj v deň odletu na dovolenku. Ako sa poistiť a čo všetko potrebujete mať pri sebe si môžete prečítať v našom článku o cestovnom poistení.

(Foto: Canva)

Výhody:

 • dovolenka podľa vašich predstáv: všetko si viete naplánovať sami presne tak ako vy potrebujete
 • flexibilita: ak ste flexibilní tak, nákup leteniek aj ubytovania vám vie ušetriť peniažky
 • sloboda: môžete si robiť, čo chcete nemusíte na nikoho čakať

Nevýhody:

 • plánovanie: všetko si musíte zajednať a naplánovať sami, zaberie vám to čas aj energiu, avšak nemusí to byť pre všetkých nevýhoda pretože niekoho baví práve toto
 • cudzí jazyk: je dobré vedieť aspoň základy cudzieho jazyka
 • nemáte delegáta: v prípade ťažkostí nemáte po ruke delegáta cestovnej kancelárie, ktorý vám poradí

Takže ako ste na tom vy? Preferujete viac dovolenky cez cestovky alebo radšej cestujete na vlastnú päsť? My to máme rôzne tak ako som už spomínala záleží to od rôznych faktorov, napríklad podľa toho akú dovolenku chceme zažiť. Menšie výlety po Európe si vždy plánujeme sami.