Vianočné trhy v Budapešti

Pomaličky sa nám blíži vianočný čas tak sme sa rozhodli navštíviť vianočné trhy v Budapešti. Dlho sme rozmýšľali, ktoré trhy v Európe navštíviť. Dočítali sme sa, že Budapešť viackrát po sebe vyhrala prvé miesto ako najkrajšie vianočné trhy Európy. Tak sme si povedali, že nie je o čom rozmýšľať a už ako viete Budapešť je naša veľká srdcovka. Poďte spolu s nami zažiť vianočnú atmosféru za hranicami. V článku sa dočítate, či naozaj vianočné trhy v Budapešti stoja za to!

Ako sa tam dostať?

Do Budapešti sa viete dostať všetkými spôsobmi dopravy. Samozrejme autom je to najpohodlnejšie, ale s parkovaním je tam veľký problém, preto ak nemáte parkovanie k ubytovaniu a nie je víkend tak autom neodporúčame ísť. My sme to tentokrát stavili na autobus. Išli sme z Bratislavy priamo do Budapešti. Cesta trvala 2,5 hodiny.

  • cesta autobusom – lístok stojí od 13€ vyššie podľa toho, akou prepravnou spoločnosťou cestujete
  • cesta vlakom – lístok stojí od 17€ vyššie
  • cesta autom – pohodlná preprava z Bratislavy je to cca 200km (2hodinky) po ďialnici, nevýhoda je zlé parkovanie v meste, cez víkend je parkovanie zdarma, ak nemáte parkovanie k ubytovaniu určite si dobre rozmyslite, či pôjdete autom. Parkovanie v parkovacích domoch a platené parkoviská cez týždeň na ulici vás víde 20€/deň

Kde sa ubytovať?

Ubytovaní sme už v Budapešti vyskúšali naozaj mnoho. Vždy sme išli cez Booking a musíme povedať, že vždy sme boli veľmi spokojní. Ubytovanie si stále hľadáme priamo v centre aby sme mali všade blízko na peši. Je tu široký výber kde sa môžete ubytovať od hostelov, hotelov až po súkromné apartmány. Tentokrát sme si bookli izbu v hoteli priamo v centre.

Vianočné trhy Budapešť

Trhy nájdete pred Bazilikou svätého Štefana, na námestí Erzsébet tér, na námestí Vörösmarty tér, ale aj v priľahlých uličkách. My sme trhy navštívili posledný novembrový víkend a už teraz ste sa museli predierať medzi ľuďmi to si nevieme predstaviť, čo to tu je týždeň pred Vianocami. My sme sa najprv vybrali k Bazilike sv. Štefana boli sme hladní preto sme hneď namierili k stánkom s občerstvením. Jedla tu nájdete od výmyslu sveta. Skoro v každom stánku sa dalo platiť kartou, čo hodnotíme ako veľké plus pretože sme nemali zamenené forinty. Dokonca niekde brali aj eurá v hotovosti. Deti to tu milujú kvôli klzisku o rozlohe 200 m², ktoré je pre ne bezplatné. A aj tento rok si môžete vychutnať veľkolepú svetelnú šou na fasáde baziliky vo večerných hodinách každých 30 minút.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Kulinárske zážitky na trhoch

Pre milovníkov kulinárskych zážitkov je Budapešť hotovým rajom. Každý si tam príde na svoje. Nájdete tu stánky s rôznymi dobrotami napríklad klóbasky, tlačenky, langoše, halászlé, plnenú kapustu, husacia pečeň obrovských rozmerov, guláš v bochníku, ktorý sme ochutnali aj my v jednom sme mali kotlíkový guláš a v druhom perkelt. Ak milujete sladké môžete ochutnať trdelník klasický alebo plnený a pečené gaštany. Nachádzajú sa tu aj stánky s rôznymi sladkými pochúťkami kde si môžete vybrať sladkosti od výmyslu sveta avšak ich cena bola pre nás zarážajúca 😀 Dávajte si pozor na stánky, kde nevidíte ceny lebo sa môže stať, že vaša peňaženka zaplače.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Na pitie nájdete hlavne varené vínko dokonca aj v kombinácií s whiskey. Nájdete aj rôzne druhy punčov a klasickej maďarskej pálenky. Čo ale musíme označiť za veľký mínus je, že stolíkov kde sa môžete pri stánkoch najesť je veľmi málo na toľko ľudí. Takže sa môže stať, že si kúpite jedlo a nemáte si ho kde položiť.

Tradičné stánky s produktami

Na celom námestí sú v čase adventu drevené domčeky s vianočnou a typickou ľudovou výzdobou. Nájdete tu veľa stánkov s „hand made“ výrobkami napríklad s vianočnými ozdobami, sviečkami, drevenými hračkami, levandulovou kozmetikou, s keramikou, kabelkami, šperkami a s mnoho inými výrobkami.

Za nákupmi do Budapešti

Ak sa sem chystáte aj s cieľom nakúpiť vianočné darčeky tak určite nevynechajte najznámejšiu nákupnú ulicu Váci utca. Pred vianocami bola krásne vyzdobená, čo upútalo našu pozornosť. Na tejto ulici musíte rátať s veľkým množstvom ľudí a na to isté sa pripravte v obchodoch.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo sme ešte v Budapešti navštívili?

Keď sme prešli vianočné trhy pri Bazilike zavolali sme si taxik a nechali sme sa odviesť k Rybárskej Bašte, ktorá ponúka neopísateľný výhľad na celú Pešť. Cítite sa tu ako v rozprávke. Prešli sme si celú Baštu pofotili sa, zavolali sme si taxik a odviezli sme sa k parlamentu. Keďže bolo von dosť chladno na dlhšie presuny sme využívali taxik, cez leto tieto vzdialenosti dávame pešo. Od parlamentu sme sa prešli uličkami smerom späť k Bazilike. Cestou sme natrafili na štýlovú tradičnú maďarskú reštauráciu STRUDEL HOUSE, už podľa názvu hádate správne, že najväčšou špecialitou podniku je štrúdla. Odporúčame navštíviť, ak budete mať cestu okolo. V reštaurácií sme sa trošku zohriali, oddýchli a mohli sme pokračovať ďalej. Prešli sme sa okolo ruského kola až na námestie Vörösmarty tér, kde nájdete ďaľšie vianočné trhy.

Na druhý deň sme si dali raňajky v The Magic Budapest. Reštaurácia na štýl Harryho Pottera. Ak milujete Harryho Pottera a všetko, čo je spojené s kúzelníckym svetom na Rokforte túto reštauráciu musíte navštíviť. Odporúčame si dať rezervačku aj mesiac vopred. Čo všetko sme v reštaurácií ochutnali a ako sa nám tam páčilo nájdete v osobitnom článku na našej stránke.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Oplatí sa navštíviť vianočné trhy v Budapešti?

A aké sú naše dojmy z vianočných trhov v Budapešti? Ako prvé, čo musíme napísať je, že vianočné trhy sú krásne vysvietené nájdete veľa stánkov s občerstvením aj s tradičnými produktami. Avšak na to, že sme sa dočítali, že vyhrala viackrát po sebe najkrajšie trhy v Európe tak sme čakali viac. Budapešť milujeme ale vianočné trhy vo Viedni sú za nás krajšie a majú väčšiu vianočnú atmosféru. Čo sa týka cien tie sú vyššie ale ako všade v Európe. Zažijete tu určite kulinárske zážitky, pretože taký pestrý výber jedál sme ešte nevideli ani na jedných trhoch. A či sa oplatí navštíviť vianočné trhy v Budapešti? Za nás určite áno aspoň raz by ich mal zažiť každý!