Ako na požičanie auta v zahraničí

Chystáte sa na dovolenku a radi by ste spoznali danú krajinu viac? My vám ukážeme postup ako na požičanie auta v zahraničí lacno a jednoducho. Prenájom vozidla v zahraničí prináša aj určité riziká preto vám chceme ukázať tipy a triky načo všetko si treba dávať pozor ak sa rozhodne požičať si auto v zahraničí. Veľkou výhodou požičania je flexibilita a možnosť vyraziť kedykoľvek a kdekoľvek.

Požičanie auta v zahraničí s predstihom z domova

 • všetko vybavíte z pohodlia domova
 • auto budete mať pripravené pri príchode na dovolenku
 • dostatok času na preštudovanie zmluvných podmienok
 • môže vám s tým pomôcť niekto skúsený, kto sa v tom vyzná

Požičanie auta priamo v zahraničí

 • stav auta vidíte na vlastné oči
 • viete sa rozhodnúť počas pobytu podľa nálady alebo počasia na koľko dní by ste si chceli požičať auto
 • podmienky priamo v autopožičovni

Kreditná karta a zabezpečenie

Pri požičaní auta budete potrebovať kreditnú kartu. Ak kreditnú kartu nemáte určite si ju pred odchodom na dovolenku vybavte. Pozor, ak máte kreditku od Diners, nemáte všetko vyhraté. Mnoho autopožičovní ju neakceptuje. Spoločnosť prenajímajúca auto si stále zablokuje depozit na vašej kreditnej karte pri preberaní auta na krytie potencionálnej škody alebo krádeže prenajatého auta. Dôležité je preto mať na karte dostatočný limit. Cena požičania a zábezpeky záleží aj od značky vozidla. Meno uvedené na kreditnej karte sa musí zhodovať s menom vodiča, no za poplatok možno k rezervácii pridať aj druhého vodiča.

V niektorých štátoch sú výnimky a berú aj debetné karty ale najlepšie si je to zistiť vopred, aby ste neostali bez auta. To, či je debetná karta akceptovaná tvojou autopožičovňou si vieš jednoducho pozrieť v podmienkach. Ak je tam napísané, že akceptujú debetné karty okrem prepaid kariet, autopožičovňa bude tvoju kartu akceptovať. Čo sú prepaid karty? Ide väčšinou o karty online bánk napr. Revolut, Monese.

požičanie auta

Poistenie auta

Výška spoluúčasti vždy závisí od konkrétneho typu vozidla, drahšie majú vyššiu a lacnejšie automobily samozrejme nižšiu. Odporúčame si vždy prenajať auto s plným poistením, ktoré zahŕňa od poškodenia až po krádež vozidla. Keď si prezeráte autá cez internet a tešíte sa nízkej sume dajte si pozor pretože tieto ceny nezahŕňajú poistenie. Cena poistenia býva zvyčajne od 5€-20€ za deň.

Dôležité informácie pre požičanie automobilu v zahraničí

Niektoré autopožičovne nepožičiavajú auto osobe mladšej ako 21 rokov, je potrebné si preveriť pred rezerváciou. Dokonca sú krajiny kde nepožičiavajú vozidlá osobám mladším ako 26 rokov alebo si priplatíte. K prenájmu samozrejme potrebujete vodičský preukaz, ktorého platnosť vo väčšine prípadov musí byť aspoň 2 roky pred konkrétnym prenájmom. Najvýhodnejšie podmienky dostanú osoby, ktoré majú od 26 do 70 rokov. Prenájmy áut pre mladších a starších vodičov stoja viac.

Staršie slovenské vodičské preukazy neobsahujú žiadne informácie v angličtine, a práve preto je vo väčšine prípadov potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Všetky novo vydané vodičské preukazy sú už medzinárodné. Ak máte starší doklad, medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru.

Na čo si dať pozor

 • vždy si preverte, aké vedľajšie náklady budete počas prenájmu musieť vynaložiť
 • overte si podmienky týkajúce sa pohonných hmôt
 • dajte pozor na miestne poplatky
 • skontrolujte si podmienky odstúpenia od zmluvy
 • dajte si pozor, aby ste pri preberaní vozidla nemeškali, môžu vám zarátať príplatok za omeškanie

Kde hľadať?

Na internete nájdete toho naozaj veľmi veľa rôzne stránky a spoločnosti s požičiavaním vozidiel. Nielen my ale aj mnoho iných cestovateľov odporúča práve tieto stránky: Billiger Mietwagen, Kayak, Rentalcars alebo Economycarrentals. Spomínané porovnávacie stránky dokážu sprostredkovať prenájom v konkrétnej požičovni. Medzi značkové požičovne patria napríklad Hertz, Sixt alebo Avis. Sú zväčšia drahšie a majú pobočky priamo na letiskách.

Palivo a iné poplatky

Ak máte takú možnosť tak najvýhodnejšie je si auto požičať s plnou nádržou a s plnou aj vrátiť. Ak viete, že počas vášho výletu miniete plnú nádrž, vyberte si možnosť plnej nádrže pri prevzatí a prázdnej nádrže pri odovzdaní auta. Avšak ak sa vám nepodarí vrátiť prázdnu nádrž tak tie peniaze vám nikto nevráti. Pozor si treba dávať aj pri extra poplatkoch. Extra poplatky sú väčšinou za čas vrátenia, ak si dávate aj druhého vodiča, za GPS, ale dokonca môžu byť za vek. Na čo si dajte naozaj pozor je čas vrátenia. Poznáme prípady kde vrátili auto o jednu minútu neskôr a bol im za to zaúčtovaný poplatok 200€. Preto si vždy dopredu skontrolujte otváracie hodiny požičovni pretože vaše požičanie auta sa môže predražiť. Taktiež niektoré zmluvy určujú koľko kilometrov môžte s autom prejsť. Pri prekročení kilometrov bude treba zaplatiť poplatok.

Chyby a škrabance na aute

Ešte predtým, kým vyrazíte na výlet, poriadne si skontrolujte auto ešte v požičovni. To platí o jeho vzhľade, tak ako aj o technickom stave. Ak máte možnosť, auto si pred požičaním odfoťte zvnútra aj zvonka. Spoločnosti, ktoré sa zaoberajú prenajímaním áut, nemajú vo zvyku nájomcovi preplácať škody, ktoré síce nespôsobil on, no tie sa odhalili pri odovzdávaní vozidla. Pred cestou skontrolujete najmä pneumatiky, čelné sklo a množstvo paliva v nádrži.

Kedy rezervovať auto

Vo všeobecnosti platí, že čím skôr rezervujete, tým menej za prenájom zaplatíte. Auto vám odporúčame rezervovať aj s dodatočnou možnosťou storna. Aby ste svoju rezerváciu vedeli kedykoľvek zmeniť ak nájdete výhodnejšiu ponuku. Ceny sa menia každých 3 až 7 dní a možno natrafíte na ešte lepšiu ponuku.

Kde si vyzdvihnúť auto

Najčastejšia varianta býva, že si vyzdvihnete auto na letisku. Je to najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať k autu okamžite po prílete. Avšak tie pobočky, ktoré sa nachádzajú na letisku sú drahšie preto, si dopredu zistite, či firma cez ktorú si požičiavate auto nemá inú pobočku v blízkosti vášho ubytovania.  Najlepšie je vždy auto vrátiť na to isté miesto, odkiaľ ste si ho požičali. Mnoho krát sa totiž pri vrátení auta v inej lokalite platí poplatok. Niekde to môže byť dosť podstatná suma, a preto je vhodné si to ešte pred požičaním preveriť.

Nezabudnite na tieto veci

Na záver by sme dodali len to, že vždy si nezabudnite preštudovať zmluvu poriadne. Presne na tomto tie požičovne zarábajú, že si ľudia poriadne neprečítajú zmluvné podmienky. V zmluve máte ukryté rôzne poplatky. Ak neviete dobre jazyk do krajiny ktorej idete dajte si to preštudovať niekomu kto sa do toho vyzná aby vás požičanie auta nevyšlo viac ako celá dovolenka.