Výstup Téryho chata

Téryho chata (2 015 m.n.m.) je najvyššie položená celoročne otvorená chata vo Vysokých Tatrách. My sme ju navštívili celkom náhodne, keď sme boli s rodinou v Tatrách vybrali sme sa na Zamkovského chatu a tam sa zrodil nápad pokračovať ďalej. Priznám sa, že dopredu sme to tentokrát nemali vôbec vymyslené preto sme si nepozerali trasu dopredu. Keďže sme boli s rodinou mysleli sme si, že náročnejšiu turistiku nebudú chcieť absolvovať. Táto turistika je dostupná celoročne. Je stredne náročná. Poďte sa spolu s nami pozrieť na našu trasu od Hrebienka až po Téryho chatu.

Výstup na Téryho chatu v skratke

Dĺžka trasy: 19km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Prevýšenie: 1174 metrov

Čas: 6:00 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Z kade štartovať?

Výstup na Téryho chatu môžete zdolať dvomi trasami. Ktorú si vybrať?

  • Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata – Zamkovského chata – Téryho chata ( čas výstupu do 3:40 hod., prevýšenie 1085 m ) – najprv po zelenej, potom po červenej a následne opäť po zelenej značke
  •  zo Zbojníckej chaty – cez Priečne Sedlo – Téryho chata (čas výstupu do 3:00 hod., prevýšenie 577 m)

Obľúbená a ľahšia trasa je cez Hrebienok. Touto trasou sme sa vybrali aj my.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.

Štartujeme zo Starého Smokovca

Výstup na Hrebienok sme si uľahčili zubačkou. Viem vám to ušetriť čas o 45 minút. Môžete sa vybrať aj cestou popri zubačke smerom hore na Hrebienok po zelenej turistickej značke alebo môžete ísť po asfaltke. Z Hrebienka sa môžete vybrať dvomi trasami, buď pôjdete rovno po červenej na Zamkovského chatu, alebo cez Studenovodské vodopády po zelenej k Rainerovej chate a po modrej až k Obrovskému vodopádu. Trasa na Téryho chatu cez vodopády je síce o čosi dlhšia, no stojí za to. My sme sa vybrali po zelenej smerom k Rainerovej chate. Turististický chodník z Hrebienka po červenej k Rainerovej chate je vhodný aj pre vozičkárov či rodiny s kočíkom. Na Rainerovej chate sme si chvíľku oddýchli a občerstvili sme sa. Rainerova chata je unikátnou nielen vďaka tomu, že je najstaršou, ale tiež najmenšou chatou vo Vysokých Tatrách. Postavil ju v roku 1865 uhorský podnikateľ Ján Juraj Rainer mala slúžiť ako útulňa pre turistov. V chate sa nachádza expozícia z histórie horolezectva a tatranských nosičov.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Zamkovského Chata

Pokračujeme smerom na Zamkovského chatu súbežne idete po červenej a zelenej značke. Cestou môžete pozorovať Obrovský vodopád. Dostávame sa na Zamkovského chatu, kde sme si dali obed a dlhšiu pauzu. Keďže najprv bol toto náš cieľový bod tak sme sa nikam neponáhľali ale keď niekto medzi rečou navrhol, že by sme mohli pokračovať ďalej tak sme neváhali ani sekundu. Takže tu sme sa rozdelili a staršie osadenstvo našej skupiny sa pomaličky vybralo späť a my po zelenej smerom hore na Téryho chatu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Téryho chata

Cesta od Zamkovského chaty vedie najprv lesom a postupne prejde do územia kosodreviny. Terén sa stane viac kamenistejší a časom aj tá kosodrevina zmizne. Pripravte sa na stúpanie. Keď sme si v diaľke všimli dva malinké biele komíny vyčnievajúce nad skalný masív, uvideli sme cieľ našej cesty – Téryho chatu. Po vyše hodinke sa dostávame do posledného najstrmšieho úseku pod chatou. Ak budete mať šťastie narazíte aj na kamzíky. Po cca 30 minútach vidíme svoj cieľ. Konečne!

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Z Téryho chaty môžete obdivovať množstvo známych vrcholov, ktoré obkolesujú Malú Studenú dolinu. Priamo z chaty je výhľad na druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier – Lomnický štít (2633m.n.m.) a len o pár metrov nižší Pyšný štít (2621m.n.m.). Baranie sedlo (2389m.n.m.) spája Malú Studenú dolinu so susednou Veľkou Zmrzlou dolinou a dolinu uzatvára Ľadový štít s výškou 2627m.n.m. Výhľady sú nádherné a nezabudnuteľné. Pri Téryho chate sa nachádza Päť Spišských plies – Malé, Nižné, Prostredné, Veľké a Vrchné. Ďalej v doline priamo pod Baraními rohmi mini Baranie pliesko a pod Malým Ľadovým štítom cestou na Sedielko Modré pleso. My sme sa pokochali výhľadmi, urobili zopár fotiek a išli sme dnu do chaty.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Chata ponúka ubytovanie v troch spoločných izbách. Dve izby sú 6-posteľové a jedna má 12 postelí. Na každej posteli je perina a vankúš vrátane posteľnej bielizne. Núdzové prespanie v prípade plnej obsadenosti chaty je možné v jedálni. Kuchyňa je otvorená do 21.00 h, nápoje podávajú do 22.00 h. Pre ubytovaných hostí radi pripravia polpenziu, teplú večeru a raňajky. Poteší vás veľký výber teplých polievok, jedál a občerstvenia podľa aktuálnej dennej ponuky. Samozrejmosťou sú teplé nápoje, káva, ale aj čapované pivko a kofola. My sme sa na chate občerstvili a nasali sme pravú vysokohorskú atmosféru. Strávili sme tu cca hodinku a vybrali sme sa smerom naspäť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Cesta späť

Cesta späť býva väčšinou náročnejšia, síce sa človek tak nezadýcha ako keď šľape hore ale je to zaberák na nohy a hlavne kolená. Dole sme sa ponáhľali pretože sme chceli stihnúť poslednú zubačku z Hrebienka, ktorá ide o 19:00 hod. Cestou dole sme nemali pauzu ani raz išli sme rýchlym tempom a už sme pociťovali veľkú únavu. Posledný úsek sme aj utekali pretože času už nebolo veľa. Zubačku sme našťastie len tak tak stihli. Už ju zatvárali ale keď videli, že utekáme tak nás ochotne počkali. Uf tak toto bol zaberák aj na nás 😀 Vrátili sme sa do hotela, kde sme dali večeru a wellness. Téryho chata bola pre nás ďalším tatranským zážitkom na, ktorý nezabudneme. Naše ďalšie tatranské zážitky si môžete prečítať na našom blogu.