Potrebujem cestovné poistenie? Určite áno!

Už ste sa zahrávali s myšlienkou, či vám treba pri cestovaní cestovné poistenie? Môže sa vám zdať, „Veď čo by sa už mohlo stať?“ keď napríklad cestujete na jednodňový výlet. Ale opak je pravdou. Nikdy túto situáciu nepodceňujte! Poistenie do zahraničia vám na cestách môže ušetriť množstvo starostí a určite aj financie. V článku sa dočítate prečo treba mať cestovné poistenie, aké chyby najčastejšie robíme pri poistení a mnoho ďaľších potrebných informácií.

Keď cestujete na dovolenku, samozrejme nemyslíte nato, že by sa mohlo niečo stať, už sa tešíte na relax, more, nové zážitky ale toto všetko vám môže skomplikovať nejaká choroba, bolesť zubov, nevoľnosť a dehydratácia z tepla a pod. Cestovné poistenie viete využiť aj v prípade, že sa neviete dostaviť na let z dôvodu otehotnenia, choroby, pri strate batožiny alebo pri poruche vozidla.

Európsky zdravotný preukaz nestačí

Európsky preukaz zdravotného poistenia platí vo všetkých krajinách EÚ, vo Švajčiarsku, Lichtenštajnsku, na Islande a v Nórsku. S preukazom máte nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť v štátnych zariadeniach za tých istých podmienok a za rovnakú cenu ako občania danej krajiny. Prvým problémom môže byť, že európsky preukaz zdravotného poistenia nekryje návštevu súkromných zdravotných zariadení. V prípade, že cestujete do krajiny, kde súkromné nemocnice a ambulancie výrazne prevládajú, je veľké riziko ísť bez cestovného poistenia. Európsky preukaz zdravotného poistenia takisto automaticky neznamená bezplatnú starostlivosť. 

Náš TIP: Vyberte si to najvýhodnejšie poistenie pre Vás.

Počuli ste už o celoročnom cestovnom poistení?

Existujú rôzne typy cestovných poistení ale najčastejšie poznáte krátkodobé a dlhodobé. Krátkodobé sú keď sa chystáte na jednodňový alebo viacdňový výlet napríklad na letnú dovolenku a dlhodobé keď cestujete na dlhšie obdobie alebo pravidelne.

Kedy sa oplatí dať celoročné cestovné poistenie?

Ak cestujete pravidelne alebo viackrát do roka určite sa vám oplatí dať celoročné cestovné poistenie. Toto poistenie využívame aj my niekoľko rokov. Dôvody pritom môžu byť rôzne – dovolenka, služobná cesta či študijný alebo iný pobyt. Krátkodobé cestovné poistenie vás totiž spravidla v prepočte na deň vyjde drahšie. Poistná suma liečebných nákladov v zahraničí sa môže líšiť od vybraného balíka. Vždy si dobre skontrolujte, čo všetko vaše cestovné poistenie zahŕňa a na koľko dní. V bankách sa dá cestovné poistenie zvoliť aj ako samostatný produkt, ale aj ako doplnková služba k bežnému účtu či ku kreditnej karte. Takto môžete získať i rôzne bonusy, akým je napríklad poistenie do slovenských hôr k celoročnému cestovnému poisteniu. 

Cena cestovného poistenia sa môže líšiť, a to v závislosti od rôznych parametrov:

  • vek poistenca – dôležitú úlohu hrá aj vek, rizikový sú starší ľudia preto tam bývajú aj príplatky väčšinou je to nad 75 rokov
  • dĺžka pobytu – krátkodobé poistenie vychádza v prepočte na jeden deň oveľa drahšie
  • cieľová destinácia – môžete uzatvoriť poistenie na Európu alebo celý svet
  • účel cesty – služobná cesta, dovolenka, rizikové športy, turistika
  • poistná suma – v menej vyspelých krajinách vám stačí nižšie krytie, vo vyspelých je lepšie zvoliť neobmedzené krytie liečebných nákladov
  • pripoistenia – napríklad v rámci bežnej ceny nie sú spravidla kryté ani rekreačné športy
Potrebujem cestovné poistenie? Určite áno!

Stratená batožina a meškanie letu

Cestovanie s podpalubnou batožinou nemusí byť vždy bezproblémové. Kufre sa môžu pri dlhých letoch alebo prestupoch stratiť, omeškať, poškodiť alebo dokonca vám ich môže niekto ukradnúť. Keď cestujete s podpalubnou batožinou určite odporúčame si dať cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj stratu batožiny. Ak sa vám batožina stratí viete si za vrátené peniaze z poistenia nakúpiť nové veci, ktoré tak či tak pri stratenej batožine budete potrebovať.

Platí to aj pri meškaní letu. Ak vaše lietadlo mešká 12-24 hodín alebo je váš let zrušený, sú cestovné poistenia ktoré vám toto zdĺhavé čakanie preplatia.

Storno letenky a dovolenky

Môže sa stať, že sa nebudete môcť zúčastniť vášho zájazdu, v takomto prípade môžete prísť o peniaze, ktoré ste už zaplatili za letenky, ubytovanie alebo celý zájazd. Aj krytie týchto nákladov cestovné poistenie zahŕňa. Mali by ste si však podrobne overiť, na aké dôvody zrušenia cesty sa poistenie vzťahuje. Ide napríklad o chorobu, otehotnenie, úraz alebo smrť blízkeho, či spolucestujúceho, ale aj stratu cestovných dokladov. V každom balíku služieb bývajú podmienky trochu iné a závisia od dohodnutých podmienok v zmluve. 

Náš TIP: Vyberte si to najvýhodnejšie poistenie pre Vás.

Najčastejšie chyby pri cestovnom poistení

Stala sa vám pri ceste v zahraničí poistná udalosť, ale náklady vám poisťovňa nepreplatila? Prečo? Poďme sa spolu pozrieť na najčastejšie chyby, ktoré robíme pri cestovnom poistení.

  • nedostatočná výška krytia – výška krytia záleží aj od výšky nákladov v danej krajine, vždy si skontolujte výšku krytia aby bola dostačujúca na pokrytie vzniknutých nákladov.
  • neznalosť podmienok poistenia – podmienky vašej poistnej zmluvy by ste mali dôkladne poznať a uistiť sa, že ich nejakým spôsobom nechtiac neporušujete. Napríklad pri vzniku poistnej udalosti nemôžete byť pod vplyvom alhoholu a omamných látok.
  • chýbajúce údaje k poisteniu – vždy si zoberte poistnú zmluvu so sebou, pri vzniku škodovej udalosti si ju vyžadujú hneď namieste.
  • nekontaktovanie asistenčnej služby hneď pri vzniku škodovej udalosti – je dôležité pri každej poistnej udalosti kontaktovať asistenčnú službu, ktorá vám ponúkne riešenie v súlade s poistnými podmienkami.
cestovné poistenie

Čo robiť, keď už cestujete na výlet a zistíte to až pri ceste tam?

Veľa poisťovní už ponúka poistenie cez sms, online alebo cez aplikáciu. Viete si to vyklikať za pár minút, potvrdenie vám príde do emailu. Ak máte možnosť odporúčame si to aj vytlačiť aby ste to mali aj na papieri, ak zlyhá mobilná technika.

Každá jedna poisťovňa má svoje podmienky, je na vás, pre ktorú sa rozhodnete, na trhu ich je už naozaj veľa. Vždy si treba vybrať takú tú zlatú strednú cestu. Každý z nás po návrate domov je spokojný a šťastný keď dovolenka víde podľa plánu, ale netreba zabúdať na to byť obozretný už pred dovolenkou a nezabudnúť si dať cestovné poistenie pri ceste do zahraničia. Cestujte a nezabúdajte na poistenie!