Milujeme hory a turistiku! Cez kovidové obdobie sme objavili naše nové hobby a tým sú hory. Úplne sme si zamilovali ten pocit vypadnúť preč z mesta a „vypnúť“ hlavu. Objavujeme hory po celom Slovensku tentokrát vás chceme zobrať spolu s nami na náš výstup na Kôprovský štít (2366 m.n.m.). Výstup patrí medzi stredne náročný, prevýšenie viac ako 1000 metrov. Turistika na tatranské štíty patrí k tým najkrajším v Tatrách. Tie výhľady naozaj stoja zato! Aj keď popravde si to musí človek doslova odmakať kým ich uvidí a víde na vrchol.
Výstup na Kôprovský štít v skratke
Dĺžka trasy: 20km⬆⬇
Prevýšenie: 1000 metrov
Čas: 8:00 hodín – zaleží aj ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇
Najlepšie obdobie: od 15.6. – do 30.10.
Z kade štartovať?
Výstup na Kôprovský štít môže zdolať až tromi trasami. Ktorú si vybrať?
- z Popradského plesa – Popradské pleso, zastávka – Popradská poľana – Nad Popradským plesom – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít (čas túry tam 3:40h, prevýšenie 806 m) Značky: Najprv idete po modrej, následne po červenej.
- zo Štrbského plesa – Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít (čas túry tam 4:30h, prevýšenie 1053 m) Značky: Najprv idete po červenej, následne po modrej a potom zase po červenej.
- z Troch studničiek – Tri Studničky – Zverinec – Kôprová dolina – Rázcestie pod Hlinskou – Hlinská dolina – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít (čas túry tam 6 hodín, prevýšenie 1372 m) Značky: Najprv idete po modrej, následne po červenej.
My sme si po odporúčaniach známych na výstup na Kôprovský štít vybrali trasu z Popradského plesa. Má najmenšie prevýšenie a trvá najkratšie. Ale každá trasa má svoje čaro.
Vždy si skontrolujte dopredu počasie!
Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.
Začíname pri zástavke Popradské pleso
Ako sa tam dostať?
Cez leto je najlepšie začínať turistiku v skorších ranných hodinách. My sme sa na výstup na Kôprovský štít vybrali v júli v jeden krásny letný deň. Vybrali sme si trasu z Popradského plesa. Štartovali sme okolo pol 8.
- autom – auto sme zaparkovali popri ceste na parkovisku smerom na Popradské pleso. Ak prídete neskôr musíte rátať s tým, že budete parkovať ďalej ale zadarmo. Keďže parkovisko Popradské pleso bolo spoplatnené sumou 10€ na celý deň.
- autobusom alebo vlakom – viete sa tam dostať autobusom ale aj vlakom, aktuálne spoje si viete pozrieť TU
Výstup na Kôprovský štít začíname po modrej značke asfaltovou cestou smerom ku Chate pri Popradskom plese. Trasa po asfaltovej ceste trvá cca hodinku nie je náročná ale pocítite mierne stúpanie a, čím vyššie budete naskytnú sa vám krásne výhľady na okolitú prírodu. Blížime sa k rázcestiu nad Popradským plesom tu si môžete spraviť malú odbočku ku Chate pri Popradskom plese, môžete sa tu občerstviť alebo využiť wc pretože, ďaľšie chaty cestou na štít už nebudú. My sme si tu ešte doplnili vodu a vybral sme sa ďaľej.
Od Popradského plesa
Od chaty pokračujeme po modrej značke smerom k rázcestiu nad Žabím potokom, kde sa už nachádza kosodrevina a okolo seba už môžete obdivovať všetky krásy prírody. Nachádzate sa v najkrajšej doline Vysokých Tatier v Mengusovej doline. Keďže touto trasou sa ide aj na majestátne Rysy rátajte s tým, že stretnete naozaj veľmi veľa ľudí. Viete si oddýchnuť na rôznych úsekoch dokonca niekde nájdete aj lavičky. Dostávame sa k rázcestiu nad Žabím potokom (1620 m.n.m.) a z tade pokračujeme po modrej značke ďaľej. Červená značka od rázcestia pokračuje na Rysy. Trasa začína byť náročnejšia a strmšia. Nasleduje hrbolatejšia cesta až k Veľkému Hincovmu plesu (1946 m.n.m.)
Veľké Hincovo pleso
Veľké Hincovo pleso (1946 m n.m.) je najväčšia a najhlbšia prírodná nádrž na Slovensku. Má hĺbku až 54 metrov a nachádza sa v Mengusovskej doline medzi Kôprovským a Mengusovským štítom. Tu sme si spravili pauzu na občerstvenie a usadili sme sa rovno pri plese a vychutnávali si jedlo a krásnu prírodu okolo nás. Po malej pauzičke dávame batohy naspäť na chrbát a pokračujeme ďaľej. Hore na Vyšné Kôprovské sedlo vedú serpentíny. Serpentínami sa ide celkom pohodlne, niekde je chodník dokonca spevnený dreveným rámovaním. Po cca polhodinke sa nachádzame na Vyšnom Kôprovskom sedle (2180 m.n.m.) tu sa zastavujeme dávame si oddych a pofotíme sa s krásnymi výhľadmi za nami.
Už sme skoro tam
Sily už pomaly dochádzajú ale pri pohľade na Kôprovský štít si vravíme veď sme už tak blízko nemôžeme to teraz predsa vzdať. Dávame batohy na chrbát a vyberieme sa dobiť náš cieľ po červenej značke! Stúpame cca tridsať minút po kamennej suti , ktorá sa v závere zmení na kamenné bloky, ktoré nás dovedú priamo do nášho vytúženého cieľa.
Výstup na Kôprovský štít (2366 m.n.m.)
A sme tu! Ten pocit keď zdoláte výstup na Kôprovský štít sa nedá ani opísať ste na seba veľmi hrdí, ste šťastní a popritom aj veľmi unavený a ešte keď si predstavíte tú cestu dole tak neviete, či sa máte smiať alebo plakať 😀 Ale keď uvidíte tie výhľady, ktoré ponúka Kôprovský štít nič neľutujete a iba si užívate prítomný okamih a nič iné vás nezaujíma 🙂 Nie nadarmo sa hovorí že Kôprovský štít poskytuje najkrajšie výhľady v Tatrách na všetky svetové strany. Všade naokolo vás obklopujú hory. Za priaznivých podmienok môžete vidieť Mengusovské štíty, Vysokú, Rysy, Kriváň, Termosmrečiansku dolinu a Mengusovu dolinu.
Na štíte nie je až tak veľa miesta na „pauzovanie“, a hlavne keď chytíte sezónu keď je tam najviac ľudí. Preto je najlepšie si chvíľku oddychnúť urobiť krásne fotky, pokochať sa krásnou prírodou a vybrať sa späť. Tí ktorí sa bojíte výšok upozorňujeme, že môžete mať malý problém úplne na vrchole štítu ale dá sa to zvládnuť. Po zdokumentovaní fotiek sme sa spokojní vybrali smerom dole.
Cesta späť
Naspäť sa vraciate presne po tej istej trase ako ste prišli. Cesta dole je vždy rýchlejšia a môže sa zdať, že je ľahšia ale opak je pravdou pretože pri ceste smere nadol dávate zabrať kolenám. Už nám pomaly došla voda, tak sme si museli tekutiny doplniť v horskom potoku a stretli sme aj kamzíky. Cestou sme sa ešte zastavili na Chate pri Popradskom plese kde sme sa občerstvili. Ešte ostávala cca hodinka k autu.
Tento výstup na Kôprovský štít sme si veľmi užili mali sme príjemné letné počasie, všetko išlo tak ako malo 🙂 Jedine tá svalovka, čo prišla o dva dni nato až taká príjemná nebola ale vôbec sme to neľutovali. Tešíme sa na ďaľší štít Vysokých Tatier a dúfame, že budete pri tom s nami!