Stovežatá Praha – čo všetko musíte vidieť!

Prahu sme navštívili už po niekoľkýkrát ale zakaždým sme z nej unesení. Praha patrí medzi najkrajšie mestá na svete a musíme povedať, že zaslúžene. Nazývaná aj srdcom Európy. Historické centrum Prahy je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ročne Prahu navštívia milióny turistov. V článku nájdete tipy, čo navštíviť a určite nevynechať pri návšteve Prahy. Chceme upozorniť že Praha aj v zimnom období vyzerá čarovne.

Václavské námestie

V minulosti bolo využívané ako trhovisko s obilím, potravinami, textilom, a zbraňami. Patrí medzi najdlhšie námestia v Českej republike. Dominantou tohto námestia je socha Svätého Václava na koni. Za ním môžete vidieť budovu Národného múzea. „Václavák“ je naozaj veľmi rušné miesto na to sa pripravte. Je plný obchodov, reštaurácií, kaviarní a hotelov. Nachádzajú sa tu obchody rôznych svetoznámych módnych reťazcov. Naše odporúčanie dávajte si tu pozor na vreckárov.

My sme sa na Václavák vybrali z jedného dôvodu a to bola reštaurácia Výtopna, kde vám jedlo aj nápoje vozia vláčiky. Po celej reštaurácií sú porozkladané kolajnice po ktorých chodia vláčiky, ktoré vám dovezú vašu objednávku. V reštaurácií neskutočne varia preto sa sem vždy radi vraciame keď navštívime Prahu. Ak máte záujem reštauráciu navštíviť určite odporúčame zadať rezerváciu online dopredu, lebo sa môže stať, že nebudú mať pre vás voľný stôl.

Staromestské námestie

Námestie patrí k najkrajším v Európe. Staromestské námestie samo o sebe dýcha históriou ale jeho hlavnou dominantou je Pražský orloj, ktorý je starý vyše 600 rokov. Jedinečná historická pamiatka, ktorá ako posledná na svete dodnes ukazuje babylonský (hviezdny) a staročeský čas. Vždy o celej hodine orloj „ožije“ a môžete pozorovať divadlo 12-tich pochodujúcich apoštolov. Smrtka pod nimi ťahá za lano a zvonením zahajuje pochod apoštolov. Pri oroloji nájdete naozaj nespočetne veľa ľudí hlavne v letných mesiacoch. Ale musíme uznať, že je naozaj nádherný a dokážete sa aj niekoľko minút len tak naň pozerať. Nachádza sa pri Staromestskej radnici. Ak chcete zažiť naozaj neopakovateľný nádherný výhľad na mesto odporúčame ísť hore na vežu radnice. Vstup na vežu stojí 10€ ( cca 250KČ cena je orientačná podľa toho aký je kurz). V zime sa tu oplatí zažiť vianočné trhy.

Môžete tu ešte navštíviť Chrám matky božej pred Týnem, husitský kostol Sv. Mikuláša, Palác Kinských, Dom u Bieleho jednorožca, Dom u Zlatého rohu a mnoho iných. V strede námestia je umiestnený výrazný bronzový pamätník Jána Husa. Nájdete tu reštaurácie, kaviarničky, rôzne suvenírové obchodíky a tiež sa tu nachádazajú rôzne múzeá, ktoré môžete navštíviť napríklad múzeum dejín mesta, čokolády, erotiky a mnoho iných.

Pražský orloj (Foto: spoznajnepoznane.sk)
praha
Staromestské námestie (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Karlov most

Karlov most je najstarší stojaci most cez rieku Vltavu a druhým najstarším mostom v Česku. Pôvodne sa volal Kamenný most je zdobený 30 soškami svätcov. Karlov most spája Staré Mesto a Malú Stranu. Pred vstupom na most môžete vidieť z oboch strán Staromestskú Mosteckú vežu. Na moste sa vždy nachádza veľa umelcov, hudobníkov a predavačov rôzneho tovaru.

Pri vstupe na most zo Staromestskej strany môžete napravo pozorovať veľkú sochu Karola IV. pred budovou múzea. Múzeum Karlovho mosta môžete navštíviť ak vás zaujíma história nielen Karlovho mosta ale aj celej Prahy. Nájdete tam expozíciu rôznych historických exponátov. Niektoré exponáty sú skutočne unikátne. Vedľa múzea sa nachádza kostol sv. Františka z Assisi.

Pohľad na Karlov most z Malej strany (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Karlov most (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Rozhľadňa Petřín

Túto zastávku by ste určite nemali vynechať pri návšteve Prahy. Petřín je vysoký kopec v centre Prahy, máte z neho celú Prahu ako na dlani. Hore k rozhľadni sa viete dostať buď pešo cez záhradné sady alebo pozemnou lanovkou. Petřínska rozhľadňa je neodmysliteľnou dominantou Prahy. Bola postavená v roku 1891, ako voľná kópia Eiffelovej veže. Je vysoká skoro 60m, hore sa dostanete po 299-tich schodoch, alebo sa viete hore vyviesť výťahom za príplatok. Ak budete kupovať vstupenku online viete si ju skombinovať so zrkadlovým bludiskom alebo so Štefánikovou hvezdárňou, ktoré sa nachádzajú pri rozhľadni.

My sme sa hore vyviezli lanovkou a dole sme sa prešli pešo cez záhradné sady.

Rozhľadňa Petřín (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Celá Praha ako na dlani
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Zrkadlové bludisko
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Pražský hrad

Pražský hrad patrí medzi naše obľúbené miesta v Prahe. Je najväčší hradný komplex na svete, patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, najvýznamnejšia a najnavštevovanejšia pamiatka v Čechách. Komplex Pražského hradu je veľmi veľký a ak ho chcete prejsť aspoň z časti určite si nato vyhraďte aspoň pol dňa, ak chcete prejsť všetko tak celý deň. Vstupenky si viete zakúpiť na oficiálnej stránke hradu. Možete využiť vstup aj so sprievodcom a zakúpiť si lístky viacerích pamiatok spolu.

Čo tu môžete navštíviť?

Pražský hrad

Možnosť vidieť interiér hradu, v ktorom sa písala história Česka. Odporúčame zobrať si vstup so sprievodcom, ten vám priblíži celú históriu a budete viac v „obraze“. My sme mali štastie a videli sme aj výmenu stráží.

Katedrála sv. Víta

Katedrála je v skutku dych vyrážajúca! Gotická stavba bola postavená v roku 1352 je vysoká až 97 m a na jej vrch viete prejsť po 280 schodoch. Vstup do katedrály je zdarma. Zadarmo viete ísť len do prednej časti katedrály. Za poplatok viete prejsť zvyšok katedrály. V cene vstupenky máte možnosť vidieť aj hrobky známych českých kráľov a výstup na vežu z ktorej máte nádherný výhľad.

Bazilika sv. Jiří

Bazilika vznikla ako druhý kostol na Pražskom hrade. Interiér baziliky je románsky, strohý a monumentálny. Sú tu umiestnené náhrobky členov kniežackeho rodu Přemyslovcov.

Čaro tu môžete zažiť aj v zime
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Katedrála sv. Víta (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Pražský hrad (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Zlatá ulička

Tzv. ulička remeselníkov, vznikla v 15. storočí. Nachádzajú sa tu malé farebné domčeky remeselníkov – zlatníkov, preto sa aj volá Zlatá ulička. Vstup je za poplatok.

Zlatá ulička (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ďalej viete navštíviť Letohrádok kráľovnej Anny, Starý kráľovský palác a Záhrady pod Pražským hradom. Keď sme si prešli všetky tieto pamätihodnosti vybrali sme sa hradnou úzkou uličkou smerom dole na malú stranu. Dostali sme sa do záhrad pod Pražským hradom. Tu odporúčame v letných mesiacoch kúpiť si drink alebo nejaké občerstvenie v stánkoch, ktoré majú naozaj široký výber a sadnúť si len tak na „piknik“ do záhrad. My sme si kúpili mix ovocia v téglikoch a na tráve sme si užívali slnečné lúče. Popravde už nás boleli aj nohy po celodennom chodení 😀

Vyšehrad

Vyšehrad vznikol ako kniežacie hradisko v 10. storočí. Rozprestiera sa na pravom brehu Vltavy. Taktiež sa tu nachádzajú rôzne historické pamiatky, ktoré môžete navštíviť. Rotunda sv. Martina, kostol sv. Petra a Pavla, hneď vedľa kostola sa nachádza národný cintorín, kde sú pochované významné osobnosti. Je to kľudnejšia časť Prahy, máte tu piestor na príjemné prechádzky a oddych.

Kostol sv. Petra a Pavla (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Rotunda sv. Martina (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Prašná brána

Gotická brána z roku 1475. Cez túto bránu vchádzali do mesta korunovačné sprievody českých kráľov. Môžete si z nej užiť výhľad na Prahu za poplatok.

Prašná brána (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Tipy čo navštíviť ak idete s deťmi

Ak ste sa vybrali na výlet do Prahy s deťmi tak by ste určite nemali vynechať hračkárstvo Hamleys a Pražskú ZOO.

Hračkárstvo Hamleys

My deti ešte nemáme ale toto hračkárstvo nikdy neobídeme keď sme v Prahe. Hračkárstvo Hamleys pochádza z Anglicka a má už vyše 255 rokov. Pri vstupe vás už vítajú postavičky v nadživotnej veľkosti z filmov, komiksov a rozprávok pri ktorých sa môžete pofotiť. Toto hračkárstvo je veľmi veľké. Má dve poschodia viete tu stráviť aj dve hodiny. V strede sa nachádza obrovský kolotoč, na ktorom sa deti vedia povoziť, tobogán z druhého poschodia vedie až dole. Deti si niektoré hračky vedia vyskúšať, nájdete tu aj občerstvenie. Ak ste napríklad veľký fanušíkovia Marvel ako my tak toto hračkárstvo určite nevynechajte 🙂

Ironman (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Hračkárstvo Hamleys
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Hulk (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Pražská ZOO

Patrí medzi najlepšie ZOO na svete. Je taká obrovská, že za jeden deň ju ledva prejdete. Deti si tu určite prídu na svoje, pripravený je rôzny program pre deti a dokonca je možnosť kŕmiť žirafy. ZOO sa nachádza v štvrti Troja.

V Prahe je toho nespočetne veľa, čo všetko môžete navštíviť Botanická záhrada, rôzne múzeá, Národné divadlo, štátnu operu, tancujúci dom, skleník Fata Morgána, Vojanovy sady, Jeruzalemská synagóga, vrbovská záhrada, Žižkovská televízna veža a mnoho iných. Zaleží natom koľko sa plánujete zdržať. Alebo sa do Prahy vraciate postupne ako my a vždy objavujete niečo nové.

Praha ZOO (Foto:Canva)

Doprava Praha

Keďže my sme boli ubytovaní priamo v centre dopravu sme nevyužili ani raz všade sme chodili pešo. Viete si zakúpiť 24 hodinový alebo 3-dňový lístok na dopravu, ktorý sa oplatí ak dochádzate do centra. Po zakúpení tohto lístka môžete využiť električku, metro alebo autobus. Lístky aj spoje v Prahe si viete pozrieť TU.

A ako sme sa dostali do Prahy? Už druhýkrát sme sa vybrali vlakom takže to bol zážitok od začiatku cesty. Keď sa vyberiete do Prahy autom, určite sa uistite, či máte k ubytovaniu parkovanie, pretože s tým je veľký problém ako v každom veľkom meste. Z Hlavnej stanice na ubytko sme využili taxi službu.

Ubytovanie Praha

Ubytovanie sme riešili vždy cez Booking. Prvýkrát sme boli ubytovaný v hoteli, predtým sme väčšinou siahali po súkromých apartmánoch, ale musím povedať, že hotel bol na úrovni a boli sme veľmi spokojní. Ráno nás vždy čakali bohaté raňajky, ktoré sme mali v cene. V Prahe nemáte problém sa ubytovať, už len záleží, čo viac preferujete 🙂

Stravovanie Praha

Tentokrát sme mali raňajky v cene ubytovania. V prípade, že raňajky nemáte, v centre môžete nájsť raňajkové menu v kaviarničkách a reštauráciách. Obedy a večere sme riešili von a za pochodu. Ako som už spomínala vždy pri návšteve Prahy navštevujeme reštauráciu Výtopna, kde vám výborné jedlo a pivo dovezú vláčiky 🙂 Kde sa ešte vždy zastavíme keď sme na Malej strane je reštaurácia Čierny orol, typická česká kuchyňa, ktorú by ste mali ochutnať keď ste už tu. Toto sú naše najobľúbenejšie reštaurácie, v ktorých sa vždy zastavíme. Poslednú reštauráciu, ktorú by sme ešte spomenuli je reštaurácia U Fleku. Túto reštiku poznajú snáď všetci je to najznámejšia pivnica v Prahe. Pivo sa tu varí vyše 500 rokov.

Navštívili sme aj múzeum piva. Na prízemí múzea sme mohli ochutnať z vyše 20 pív, čo bolo pre môjho drahého veľký zážitok 🙂

Reštaurácia Černý Orel
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Čokoládové pivo (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Reštaurácia Výtopna
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Veríme, že sme vám týmto článkom aspoň trošku priblížili Prahu a pomôže vám to pri vašom výlete a výbere, ktoré historické pamiatky navštíviť! Určite si stovežatú Prahu zamilujete!