Vianočné trhy 2023

Aj vy milujete Vianoce a atmosféru vianočných trhov? Vianočné trhy dýchajú neuveriteľnou, rozprávkovo vianočnou atmosférou a sú neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. My vám prinášame tipy a termíny na tie najkrajšie vianočné trhy na Slovensku a v Európe, ktoré sa skutočne oplatí navštíviť.

Adventné zájazdy 2023

Vianočne trhy na Slovensku

Vianočné trhy na Slovensku sa samozrejme uskutočňujú každý rok v každom našom meste. Spomenieme si tie, v ktorých nájdete tie najkrajšie vianočné trhy na Slovensku.

  1. BRATISLAVA

Dátum: 23.11.-23.12.2023

Otváracia doba: od 10:00 – 22:00 hod.

Bratislavské vianočné trhy patria k tým najkrajším na Slovensku. Sviatočnú náladu prinesú stánky s množstvom jedla a nápojov či rozmanitý kultúrny program. Chýbať nebudú klasické vianočné pochúťky, ako varené víno, medovina, cigánska pečienka a kapustnica. Vianočné trhy v Bratislave nájdete na Hlavnom námestí, Hviezdoslavovom námestí, Námestí M.R. Štefánika, Primaciálnom námestí, Námestí Starej Radnice, na Tyršovom nábreží aj Františkánskom námestí. Bratislavou premáva počas predvianočného obdobia vianočná električka, ktorá poteší najmä najmenších.

2. TRNAVA

Dátum: 24.11.-22.12.2023

Otváracia doba: od 9:00 – 22:00 hod.

Medzi najnavštevovanejšie vianočné trhy na Slovensku patrí aj Trnava. Trnavské trhy začínajú pri vysvietenom veľkom vianočnom stromčeku na Trojičnom námestí. Trhy ďalej pokračujú Hlavnou ulicou, kde nájdete množstvo stánkov s trdelníkmi, pečenými gaštanmi, vianočným punčom a inými dobrotami. Trnava taktiež každoročne pripravuje zaujímavý, kultúrny program.

3. BANSKÁ BYSTRICA

Dátum: 1.12. -22.12.2023

Otváracia doba: od 9:00 – 22:00 hod.

V Banskej Bystrici nájdete vianočné trhy na Námestí SNP, aj keď trhy začínajú už skôr tradične sa oficálne začínajú 6.12. keď na námestí rozviesti vianočný stromček mikuláš. Takisto tu nájdete tradičné remeselné stánky ale aj stánky s tradičnými vianočnými dobrotami. Vianočnú atmosféru vám spríjemní kultúrny program.

4. KOŠICE

Dátum: 1.12. – 23.12.2023

Otváracia doba: od 9:00 – 22:00 hod.

Vianočné trhy v Košiciach majú pred Dómom sv. Alžbety jeden z najvyšších vianočných stromčekov, čo dodáva týmto trhom skutočne čarovnú atmosféru. Košické trhy nájdete na Hlavnej ulici, čiže na najdlhšej ulici na Slovensku. Ak máte cestu okolo Košíc v predvianočnom období určite nevynechajte vianočný trhy.

5. TRENČÍN

Dátum: 1.12.-23.12.2023

Otváracia doba: od 9:00 – 22:00 hod.

Trenčín organizuje každoročne tradičné vianočné trhy s názvom Čaro Vianoc pod hradom. Vianočné trhy môžete navštíviť na Mierovom námestí. Nájdete tu mnoho zaujímavých stánkov nielen s občerstvením ale aj s remeselnými výrobkami.

Vianočné trhy v Európe

  1. VIEDEŇ, RAKÚSKO

Dátum: 18.11.-23.12.2023

Otváracia doba: od 10:00 – 22:00 hod.

Prvé vianočné trhy v Európe sa konali práve vo Viedni v 13. storočí. Dodnes patri, k tým najkrajším vianočným trhom v Európe. Viedenské vianočné trhy sú očarujúcim miestom s kvalitným punčom, chutným jedlom a vkusnými ozdobami. My ich navštevujeme každý rok a už sa tešíme ako ich tento rok predstavíme aj vám. Trhy sa nachádzajú na rôznych miestach po celej Viedni. Medzi tie najznámejšie patria trhy na Námestí Márie Terézie, na námestí Rathausplatz, na zámku Schönbrunn, v zábavnom parku Prater. Najvianočnejšiu atmosféru má vo Viedni zámok Spittelberg s menej turistami ako Radničné námestie.

2. BUDAPEŠŤ, MAĎARSKO

Dátum: 24.11.-31.12.2023

Otváracia doba: od 9:00 – 22:00 hod.

Budapešť dva roky po sebe vyhrala titul najkrajších trhov v Európe. Vianočných stánkov nájdete v Budapešti na rôznych miestach ale medzi najznámejšie miesta patria na námestí Vörösmarty a pred Bazilikou sv. Štefana. Pri bazilike návštevníkov teší svetelná inštalácia na bazilike, autentická maďarská kuchyňa, klzisko, ako aj betlehem a stánky s remeselnými výrobkami.

3. PRAHA, ČESKÁ REPUBLIKA

Dátum: 25.11-6.1.2024

Otváracia doba: od 10:00 – 22:00 hod.

V srdci Prahy na Staromestskom námestí nájdete tradičné české trhovisko. Už tradične sa môžete tešiť na varené víno, české zemiakové placky, trdelníky a vianočné pečivo. Vianočné trhy nájdete aj na Václavskom námestí a na Pražskom hrade. Tieto trhy ponúkaju kvalitné výrobky od starostlivo vybraných predajcov a vynikajú nielen svojou nádhernou polohou ale aj jedinečnou atmosférou.

4. SALZBURG, RAKÚSKO

Dátum: 23.11.-1.1.2024

Otváracia doba: od 10:00 – 22:00 hod.

Najznámejšiu koledu Tichá noc po prvý raz napísali a zahrali práve v blízkosti Salzburgu. Počiatky z jedných najstarších vianočných trhov na svete siahajú až do 15. storočia. Pred hlavnou katedrálou sa každý deň o 17.00 h spieva a zapojiť sa môžete aj vy. Slávny adventný trh na námestí disponuje viac ako 95 stánkami.

5. KRAKOV, POĽSKO

Dátum: 25.11.-26.12.2023

Otváracia doba: od 10:00 – 22:00 hod.

Vianočný trh v Krakove je tým najlepším, ktorý môžete navštíviť v Poľsku. Pokiaľ sa chystáte v tomto období do Krakova, určite zamierte na Rynek Glowny, teda hlavné námestie, kde sa dočkáte vianočnej atmosféry so skvelými trhmi. Vo vysvietených stánkoch uvidíte a určite si aj nakúpite krásne krištáľové ozdoby či sviečky z včelieho vosku.

Naplánujte si výlet na vianočné trhy

Naplánujte si výlet na vianočné trhy už teraz v predstihu. Ak sa chystáte na vianočné trhy mimo Slovenska, určite odporúčame si booknuť ubytovanie už teraz pretože metropoly ako Budapešť, Praha a Viedeň bývajú v týchto dátumoch plno obsadené. Tieto miesta v tento krásny predvianočný čas navštevujú ľudia z celého sveta. My už máme výlety na trhy naplánované a čo Vy? 🙂