Už dávno sme sa chystali na túto hrebeňovku Nízkych Tatier. Chopok (2024 m n.m) patrí medzi najobľúbenejšie vrcholy Nízkych Tatier aj pre jeho dostupnosť, keďže tam celoročne premáva lanovka. Ďumbier sme už absolvovali aj inou trasou. Na turistiku sme sa vybrali krásny októbrový deň, bol síce slnečný ale dosť chladný. Turistika je stredne obtiažna, je vhodná aj pre rodiny s deťmi ale ak sa vyberiete na turistiku s deťmi jednoznačne zvolte lanovku.
Hrebeňovka Chopok – Ďumbier v skratke
Dĺžka trasy: 8,5km⬆⬇
Prevýšenie: 428 metrov
Čas: 4:00 hodiny – zaleží aj ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇
Najlepšie obdobie: celoročne
Z kade štartovať?
Na Chopok a Ďumbier vedú rôzne turistické značky a spôsobov ako sa sem dostať je veľa. Je už len na vás, ktorou trasou sa vyberiete.
- z Chopku vedie trasa po krásnej hrebeňovke cez Konské – Demänovské sedlo – Krúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu do 2:00 hod., prevýšenie 367 m) – po červenej značke
- z Demänovskej doliny navrhujeme trasu Jasná, Biela Púť – Pod Orlou skalou – Luková lanovka – Chopok – Konské – Demänovské sedlo – Krúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu do 5:00 hod., prevýšenie 1226 m) – najprv po modrej a potom po červenej značke
Vždy si skontrolujte dopredu počasie!
Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.
Lanovkou na Chopok
My sme rozhodli, že trasu si skrátime tentokrát lanovkou, keďže sme nevedeli koľko nám vydrží pekné počasie. Zaparkovali sme na platenom parkovisku pri stanici Krupová. Kúpili sme si obojsmerný lístok na lanovku. Ak chodíte často do Tatier odporúčame si vybaviť GOPASS kartu, cez ktorú viete pohodlne nakúpiť lístky online aj so zľavou. Zo Záhradiek, Bielej Púte a Krupovej smerom na Chopok premávajú lanovky v polhodinových intervaloch, vždy o celej a pol. Z Chopku smerom dole idú lanovky vždy o štvrť a trištvrte. Posledná lanovka dole ide o 17:00 hod. preto ak chcete ísť dole lanovkou treba tento čas stihnúť inak musíte ísť dole pešo. Ceny a časy lanoviek si môžete pozrieť na ich oficiálnej stránke.



Kávička na Chopku
Ani sme sa nenazdali a už sme boli pri reštaurácií Rotunda. Samozrejme sme neodolali a ešte sme sa išli občerstviť pred túrou. V hlavných zimných a letných sezónach musíte rátať s tým, že sa tu nachádza naozaj veľmi veľa ľudí. Hneď po východe z Rotundy nás ovalí poriadny vietor, ktorý je v tejto nadmorskej výške úplne bežný. Vždy majte v rezerve nejakú čiapku alebo šiltovku. Najprv sme si to vyšli na Chopok, z ktorého sú neskutočné výhľady na mnohé pohoria stredného a severného Slovenska. Za dobrej viditeľnosti môžete pozorovať Vysoké Tatry, Demänovskú dolinu, Chočské vrchy, Poľanu. Urobili sme si pár fotiek a pokračovali sme ďalej. Pod Chopkom je kamenná chata Kamienka no a práve tu začíname našu hrebeňovú turistiku smerom na Ďumbier.

Hrebeňovka na Ďumbier
Vyrážame po červenej turistickej značke. Cesta tam by nám mala trvať cca 2 hodinky. Červene značený turistický chodník po hrebeni Nízkych Tatier je súčasťou turistickej magistrály – Cesty hrdinov SNP z Devína na Duklu, je prevažne kamenistý. Cestou sme si užívali krásne výhľady a slniečko. V Krúpovom sedle sa mení náročnosť túry z ľahkej na strednú. Začína sa mierne stúpanie, ale v diaľke je vidno cieľ, vrchol Ďumbiera. Posledná turistická tabuľa ukazuje 20 minút na vrchol a označuje poslednú časť výstupu. Prekvapivo nebolo až tak veľa ľudí, čiže sme si vychutnávali chodník skoro sami. Ďumbier je čoraz bližšie a my pridávame do kroku.



Výhľady z Ďumbieru
Zvládli sme to a sme tu! Ďumbier sa nachádza vo výške 2 045 m n. m. a je najvyšším vrchom Nízkych Tatier. Na jeho vrchole sa nachádza veľký slovenský dvojkríž. Ďumbier ponúka jedinečný a unikátny kruhový výhľad na všetky dominantné pohoria stredného Slovenska. Z vrcholu môžete za dobrého počasia pozorovať hrebeň Nízkych Tatier, Malú a Veľkú Fatru, Vysoké a Západné Tatry, Chočské vrchy. My sme si tu trošku oddýchli a občerstvili sa. Aj ke’d sme cestou nestretli až tak veľa ľudí na vrchole Ďumbiera ich bolo dosť, pretože trás, ktorými sa sem môžete dostať je viac. V sedle pod Ďumbierom sa v nadmorskej výške 1 727 m n. m. nachádza Chata generála Milana Rastislava Štefánika s celoročnou prevádzkou.

Cesta späť
Späť sme sa vracali tou istou trasou. V poobedných hodinách sme už cítili, že začína byť chladno a začal fúkať silný vietor, čo je tu úplne bežné. pridali sme trišku do kroku aby sme sa stihli zohriať pri teplom čajíku v Rotunde a stihli sme lanovku. Hrebeňovku Nízkych Tatier môžeme zhodniť za výbornú. Na Slovensku máme toho toľko, že stále je čo objavovať.