Poďte spolu s nami absolvovať jesennú turistiku na Východnú Vysokú (2429 m.n.m.). Je jedným z najznámejších a najnavštevovanejších tatranských štítov. Patrí medzi fyzicke náročné turistiky. Technicky náročný je výstup cez reťaze na Poľský hrebeň a záverečný výstup na vrchol kamenným a skalným terénom. Odporúča sa turistom s dobrou kondičkou. Pre nás bola turistika na Východnú Vysokú príjmená a užili sme si to naplno!
Výstup na Východnú Vysokú v skratke
Dĺžka trasy: 17km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇
Prevýšenie: 1430 metrov
Čas: 8:25 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇
Najlepšie obdobie: od 15.6. – do 30.10.
Z kade štartovať?
Výstup na Východnú Vysokú môžete zdolať viacerými trasami. Ktorú si vybrať?
- z Tatranskej Polianky – Sliezsky dom – Poľský hrebeň – Východná Vysoká (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1242 m) – najprv po zelenej a potom po žltej značke
- zo Starého Smokovca – Rázcestie nad Zrubami – Velická poľana – Sliezsky dom – Poľský hrebeň – Východná Vysoká (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1484 m) – najprv po žltej následne prejdete na zelenú a potom zase po žltej značke
Obľúbené sú obe trasy my sme si vybrali trasu z Tatranskej Polianky.
Vždy si skontrolujte dopredu počasie!
Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.
Štartujeme z Tatranskej Polianky
Štartujeme skoro ráno z Tatranskej Polianky. Hore k Sliezskemu domu vedie 7km asfaltová cesta ale máte možnosť ísť aj cez les, túto trasu sme si zvolili aj my. Za nás je to určite lepšie ako ísť hodinku len po asfalte. Po cca hodinke sme už v diaľke zbadali Sliezsky dom, kde sme si na terase trošku oddýchli a občerstvili sa. Následne sme pokračovali ďaľej okolo Velického plesa. Nad Velickým plesom prejdete okolo večného dažďa, ktorý kvapká zo skaly rovno na turistický chodník.
Poľský hrebeň
Po ceste na Poľský hrebeň ešte uvidíte Velický vodopád a Dlhé pleso. Stúpanie v tomto úseku je nenáročné až kým neprídete tesne pod Poľský hrebeň (2200m.n.m.). Pred sedlom Poľský hrebeň nás čaká najnáročnejší výstup cez istiace reťaze. Aj keď to pre niekoho môže na prvý pohľad vyzerať hrozivo dá sa to zvládnuť. Sama som bola prekvapená ako nás „lezenie“ po skalách bavilo. Pri reťaziach určite rátajte s menším zdržaním keďže tými istými reťazami sa ľudia vracajú späť. Dostávame sa na Poľský hrebeň z ktorého už máme krásne výhľady. Tu sme si dali menšiu pauzu na občerstvenie a oddych. Z Poľského hrebeňa vedie odbočka na Východnú Vysokú (2429 m.n.m.).
Už sme skoro tam!
Výstup na vrchol je pomerne náročný, obzvlášť si treba dávať pozor pri premenlivom počasí ak prší aby sa vam nešmyklo na sklalách. Doslova ša šplháte po skalách smerom na vrchol. V poslednom úseku sme stúpali v mlieku oblakov. Aj keď sme predpokladali, že keď vídeme hore asi nič neuvidíme. No po dosiahnutí vrcholu Východnej Vysokej sme po chvíli dostali zaslúženú odmenu, mraky sa čiastočne rozostúpili a ponúkli nám krásne výhľady do Veľkej studenej doliny, Litvorovej doliny a Velickej doliny. Chvíľku sme tu pobudli spravili si fotky a vybrali sa smerom naspäť po tej istej trase.
Turistika na Východnú Vysokú
Výstup na Východnú Vysokú hodnotíme ako veľmi príjemnú turistiku. Musíme priznať, že jesenná turistika má svoje čaro a šlapalo sa nám lepšie ako cez leto v tých horúčavách na iné štíty Tatier. Ako plus berieme, že sa cestou môžete zastaviť aj v Sliezskom dome kde si môžete oddychnúť pred alebo po turistike. Dokonca ak máte možnosť určite sa tam ubytujte lebo taký wellness po turistike vždy padne vhod.