Chodník korunami stromov Bachledka

Navštívili ste už chodník korunami stromov v Bachledke? Že nie? Tak by ste to mali, čím skôr napraviť. My sme chodník navštívili už viackrát. Prvýkrát sme si to hore aj dole vyšlapali pešo, pretože lanovku len stavali, o to viac to bol pre nás obrovský zážitok. Ďaľší krát sme už využili lanovku, ktorá nás vyviezla priamo hore. Chodník korunami stromov Bachledka sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury, na hranici Pieninského a Tatranského národného parku. Chodník je otvorený celoročne a je bezbariérový.

Ako sa sem dostanete?

  • autom – parkovanie nájdete priamo v stredisku Bachledka, nachádzajú sa tu dve veľké parkoviská (P1 a P2) s kapacitou 1000 parkovacích miest, nájdete tu aj ďaľšie záchytné parkoviská ak budú spomínané dve obsadené. Záchytné parkovisko (P3) sa nachádza smerom do Ždiaru po ľavej strane cca 1,5 km od parkoviska P2. Autobusy odtiaľ kyvadlovo transportujú návštevníkov do strediska.
  • autobusom – najbližšia autobusová zastávka Ždiar, Bachledova dolina a odtiaľ asi 15 minút pešo k lanovke.

Na chodník korunami stromov sa viete dostať novou kabínovou lanovkou z Bachledovej doliny. Pešo sem prídete od parkoviska SKI areálu v Bachledovej doline po žltej značke a ďalej od sedla Malá Poľana po modrej (dĺžka výstupu cca1 hodina). Čas a cenu lanoviek si viete pozrieť na ich oficiálnej stránke.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Chodník korunami stromov

Trasa v dĺžke viac ako 1 234 metrov vás prevedie druhovo pestrým lesom, kde na vás čakajú rôzne prekvapenia. Úplne si vás získa dychberúci výhľad na Belianske Tatry, Pieniny a malebné Zamagurie z panoramatickej podesty 32 metrov vysokej veže, ktorou je Chodník korunami stromov ukončený. Deti ani dospelý sa tu rozhodne nudiť nebudú. Ak by bol Chodník korunami stromov pre vás zo zdravotných dôvodov náročný, môžete si pri vstupe na Chodník korunami stromov zdarma zapožičať invalidný vozík a korunami stromov sa previesť. Súčasťou chodníka sú informačné tabule, z ktorých sa dozviete zaujímavé informácie o faune, flóre a živote miestnych lesov, ich ochrane i ničivej sile počasia.

Počas vašej cesty po Chodníku korunami stromov sa môžete zastaviť na dvoch adrenalínových zastávkach. Nielen deti si tu môžu vyskúšať udržanie rovnováhy v priehľade. Všetky atrakcie sú samozrejme maximálne zabezpečené. Na vrchole 32 metov vysokej veže vás prekvapí adrenalínový pohľad nadol cez pochôdznu sieť. Zábavnú jazdu zažijete na 67 m dlhom suchom tobogane, ktorý vašu cestu dole skráti na pár sekúnd. Tobogan je v zimnej sezóne mimo prevádzky.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo sa dá zažiť v Bachledke?

Dovolenka na Slovensku vôbec nemusí byť zlá. V Bachledovej doline viete zažiť zábavu, oddych, adrenalín, zaujímavé výlety alebo turistiky. Prinášame vám tipy čo môžete v Bachledovej doline zažiť. Športové, oddychové a zábavné atrakcie sú určené pre všetky vekové kategórie.

Bobová dráha

Jedna z najdlhších bobových dráh v Tatrách, má 1200 metrov s rýchlosťou 40km za hodinu a 15 zákrutami. Bonusom je výhľad na Belianske Tatry. Na dráhu sa dostanete peši z Jezerska, Bachledovej doliny, Ždiaru alebo lanovkou z Bachledovej.

Kráľovstvo lesa Bachledka

V Ždiari nájdete unikátne lesné ihrisko s rozlohou 5000 m2, 25 atrakciami a rôznymi vzdelávacími prvkami. Ide o jedno z najväčších prírodných ihrísk na Slovensku. Väčšina atrakcií je vyrobená z agátového dreva a bezpečne upravená tak, aby sa na nich mohli vyjašiť aj tí najmenší. Nájdete tu megatrampolíny, vlnobitie, logické úlohy a mnoho ďalších atrakcií.

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa patrí medzi najnavštevovanejšie sprístupnené jaskyne na Slovensku. Nachádza sa v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry v TANAP-e pri brehoch rieky Belá v Tatranskej kotline. V jaskyni sa nachádzajú jazierka, sintrové vodopády, pagodovité stalagmity a rôzne iné výzdoby plné kvapľov rôznych farieb a tvarov. Počas prehliadky si prejdete po 874 schodoch.

Horská cyklistika

Bike park v Bachledovej doline pozostáva z piatich trás rôznej náročnosti. V bike parku je návštevníkom k dispozícií požičovňa bicyklov, ale aj lanovka, ktorá vás vyvezie priamo hore, odkiaľ sú  bike trasy.

Vyhliadková veža

Belianskymi Tatrami sa môžete pokochať z vyhliadkovej veže v sedle Spišskej Magury. Ponúka sa vám očarujúci výhľad z výšky 14 metrov na Belianske Tatry či Tri Koruny z Pienin. Je sprístupnená počas celého roka. K rozhľadni vedie aj viacero cyklotrás. K rozhľadni sa dostanete turistickými chodníkmi zo Ždiaru, Jezerska a Malej Frankovky.

Vláčik Maguráčik

Počas letnej sezóny v obci Ždiar premáva vláčik Maguráčik alebo ako ho volajú miestni obyvatelia „ždiarsky express“. Je obľúbenou atrakciou nielen pre deti ale aj pre dospelých. Vláčik Maguráčik parkuje v Monkovej doline pri hoteli Magura, kde sa začína každá trasa a tiež končí. Vystúpiť však môžete na ktorejkoľvek zastávke. Okruh jazdy trvá približne 60 minút a na pamiatku dostane každá dospelá osoba pri zakúpení  lístka magnetku vláčika Maguráčika.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Múzeum ždiarsky dom

Je ľudové múzeum v malebnej obci Ždiar situované v dobovej drevenici postavenej podľa vzoru pôvodných domov zo začiatku 20. storočia. Vo vnútri nájdete pôvodné nábytky, riady a vybavenie. Pri drevenici sa môžete aj dobovo najesť v miestnej reštaurácii a odviezť si na pamiatku nejaký suvenír.

Jezerské jazero

Hovoria mu čarovné jazero, pretože je jasnej tyrkysovo-modrej farby. Je lákavým miestom pre rodinky s deťmi, kde si môžete popri jazere oddýchnuť  na lavičkách a v altánkoch. Je to obľúbená turistická túra, na ktorú sa dostanete najjednoduchšie z obce Jezersko alebo aj z Bachledovej doliny.

Lyžovačka v Bachledke

Na výber máte hneď z niekoľkých lyžiarskych stredísk s kopcami rôznej náročnosti. Táto lokalita je ideálna pre rodiny s deťmi a začiatočníkov. Avšak na svoje si prídu aj skúsenejší lyžiari. V strediskách môžete aj sánkovať, bobovať, skúsiť snežný skúter, učiť sa lyžovať, skúsiť beh na lyžiach.