Malaga – navštívili sme perlu Andalúzie

V hlave nám vznikol nápad újsť trošku do tepla na pár dní. Dlho sme rozmýšľali, aké miesto navštíviť. Vyhrala to Malaga! Vďaka priaznivým cenám leteniek si stále čoraz viac Slovákov plánuje dovolenky a výlety po Európe. Malaga je druhé najväčšie mesto Andalúzie, preto dva dni v nej vám stačiť nebudú. Mesto je rodiskom Pabla Picassa, ponúka krásne pláže, promenády s palmami, rozmanité historické pamiatky a mnoho výletov v okolí. Malaga má v priemere 300 slnečných dní do roka. Patrí medzi jedno z najstarších miest na svete, má 2 800 rokov. My sme sa sem vybrali na 5 dní, poďte sa spolu s nami pozrieť na to, čo sme navštívili a zažili.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ako sa dostať z letiska do centra Malagy?

My sme leteli zo Schwechatu cez spoločnosť Wizz Air. Dĺžka letu Schwechat – Malaga – 3h 20 min.

Z letiska do centra Malagy sa viete dostať jednoducho. Môžete ísť autobusom (linkou A), ktorý má zástavku rovno pred vchodom. Cena jedného lístka bola 4,00€. Cesta autobusom trvá cca 20 minút. Môžete si vybrať možnosť ísť vlakom (linkou C1) cesta trvá cca 12-15 minút. Lístok stál podľa vzdialenosti kde ste chceli ísť. Do centra to bolo 2,40€. Cesta taxíkom z letiska stála cca 20€. Lístky na autobus sa kupujú priamo u šoféra a lístky na vlak sa kupujú v automate. Linky autobusov nájdete na tejto stránke.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Kde sme boli ubytovaní?

My sme si ubytovanie našli cez Booking. Bývali sme v hoteli priamo na pláži La Malagueta. Ubytovaní nájdete v Malage mnoho nájde ich cca za 50€ na noc. Odporúčame sa ubytovať v centre aby ste zažili to pravé čaro Malagy. Rovno pred hotelom sme mali autobusovú zástavku, takže sme sa vedeli dostať kdekoľvek. Z druhej strany hotela pri mori bola promenáda s palmami, ktorou sme sa vedeli peši dostať až priamo do centra.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Toto musíte v Malage navštíviť

Hrad Castillo Gibralfaro

Je to maurský hrad z 10. storočia a leží na rovnomennom kopci hneď vedľa pevnosti Alcazaba. V minulosti mal však viac vojenský charakter a slúžil na obranu mesta. Dnes tam nájdete aj vojenské múzeum, poskytuje najkrajší výhľad na mesto. Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky Malagy. Na horu Gibralfaro sa viete dopraviť pohodlne autobusom (linkou 35), alebo aj pešo a po prehliadke hradu určite oceníte prechádzku v okolitom borovicovom lesíku. Nám išiel autobus priamo z pred hotela. Odporúčame sa hore vyviesť autobusom a dole do centra ísť pešo. Na hrad sa platí aj vstupné 3€ avšak my sme tam boli keď mali dni Andalúzie a vstup bol zdarma. Postupne sme pešo prešli k Alcazabe.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Malaga
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Aréna La Malagueta

Blízko prístavu leží aj majestátna býčia aréna s názvom La Malagueta. Má kapacitu vyše 9-tisíc divákov a prvý zápas sa tam odohral v roku 1876. V priestoroch arény sa nachádza divadlo býčích zápasov, no ak nie ste fanúšikom tejto „zábavy“, samotnú budovu môžete radšej iba obdivovať z hradu Gibralfaro.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Alcazaba

Dominantou mesta je zachovalá arabská pevnosť, v ktorej nájdete maurské záhrady, zrúcaniny rímskeho amfiteátra a archeologické múzeum. Je to najstaršia pamiatka mesta. Vstupné sa tu v nedeľu poobede vôbec neplatí! Ak prídete cez týždeň, môžete si zakúpiť kombinovaný lístok do pevnosti Alcazaba a do hradu Gibralfaro stojí 5,50€. Kúpite si ho v automate pri vchode.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Katedrála Malaga

Veža si od domácich vyslúžila meno „La Manquita“, čo v preklade znamená „malá jednoruká dáma“. Veža ma totižto namiesto dvoch plánovaných vežičiek, iba jednu. Táto dlhá výstavba tiež spôsobila to, že na stavbe sa odzrkadlil tak renesančný, ako aj barokový štýl. Vstup do katedrály aj na výhliadkovú vežu je spoplatnený. My sme si zaplatili kombinovaný vstup, s tým, že na výstup na vežu sme museli čakať do 16:00 hod. ale oplatilo sa čakať. Z katedrály je nádherný výhľad na celé mesto z každej strany.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Pláž Malagueta

Veľká a obľúbená mestská pláž v pešej dostupnosti centra. Zlatý piesok, slnečné lúče, Stredozemné more, a to všetko lemované promenádou barov, reštaurácií a kaviarní, kde si po dni na pláži môžete doplniť energiu. Nezabudnite si spraviť fotku s pieskovým nápisom Malagueta ako správni turisti. My sme pri tejto pláži bývali, čiže sme si ju užívali každý deň.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Parque de Málaga

Park, ktorý sa nachádza v blízkosti promenády a prístavu je ideálnym miestom na prechádzku a oddych. Všade nájdete lavičky aj ihriská pre deti. Naokolo môžete obdivovať palmy a farebné lietajúce papagáje.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Múzeum Pabla Picassa

Rodný dom a sochu Pabla Picassa nájdete na námestí Plaza de la Merced. Len 200 metrov od miesta, kde sa Picasso narodil, sídli tu aj jeho múzeum, v ktorom môžete obdivovať jeho diela. Do rodného domu aj do múzea sa platí vstup. My sme sa do múzea nedostali pretože tam bol rad tak na 3 hodinky preto odporúčame prísť skôr keď otvárajú.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Centre Pompidou

Galéria moderného umenia v Malage nesie názov Centre Pompidou. Ak ste milovníkom moderného umenia a nadchnú vás rôzne inštalácie, filmy či skulptúry, toto miesto je pre vás ako stvorené. Centre Pompidou v Malage funguje od roku 2015 a postupne sa rozrastá. Vstup je v nedeľu po 16tej dokonca zadarmo, inak si zaplatíte vstupné, ktoré je od 4€ podľa toho aké diela chcete vidieť. Od múzea sa ťahá promenáda, na ktorej sú samé reštaurácie a obchodíky.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

La Concepción

Historicko-botanická záhrada na okraji mesta je plná exotických druhov stromov a rastlín, ktorých tam nájdete vyše tritisíc! Tie dopĺňajú vodopády, fontány, sochy či skleníky a bonusom je rozhodne úchvatný výhľad na celé mesto. Dostanete sa sem autobusom (linkou 2), nachádza sa na okraji mesta. Do záhrady sa platí vstup 5,20€.

Malaga (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Námestie Plaza de la Constitución

Námestie ako vystrihnuté zo španielskej pohľadnice, obkolesené kaviarničkami a obchodmi. Malo veľmi príjemnú atmosféru a celkový dojem dopĺňali palmy, ktoré boli všade naokolo. Blízko nájdete aj nákupnú ulicu s rôznymi svetoznámimi značkami.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Castillo de Colomares

Hrad bol postavený na počesť Krištofovi Kolumbovi a jeho objaveniu Ameriky. V areáli sa nachádza najmenší kostolík na svete, ktorý je so svojou rozlohou 1,96 m² zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Túto pamiatku môžete navštíviť len zvonku a vstup je spoplatnený sumou 3€. Táto stavba nám vyrazila dych je to naozaj nádhera, ktorú sa oplatí navštíviť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

My sme sem išli vlakom z konečnej zástavky v centre Malagy. Upozorňujeme, že zástavka vlaku je na google maps zle označená preto to môže byť pre niekoho chaotické preto sme vám odfotili presne miesto, ktorým vchádzate dnu do podzemia na vlak. Jednosmerný lístok na vlak stál 4,20€. Lístok si kúpte na zástavku Torremuelle. Keď vystúpite z vlaku máte pocit, že nikde nič nie je, je to trošku chaotické lebo nikde niesú žiadne značenia, preto odporúčame zavolať si taxik. My sme si zavolali Uber a ten nás vyviezol priamo k hradu za 5 minút.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo navštíviť v okolí Malagy?

Gibraltár

Nachádza sa na juhu Pyrenejského polostrova na mieste, ktoré je najbližšie k Afrike. Ide o jediné miesto v Európe, kde nájdeš voľne žijúce opice. Menou je Gibraltárska libra, ale platiť môžeš pokojne eurami, aj keď s nevýhodným kurzom. Jeho rozloha je iba 6,7 km². Na Gibraltár sa najrýchlejšie dostanete autom (1,5 hod.). Autobusom je to oveľa dlhšie (4 hod.). Ak sa rozhodnete ísť autobusom, lístok kupujte do mesta La Línea. Auto sa taktiež odporúča nechať v mestečku La Línea, nakoľko môže byť na Gibraltári problém zaparkovať.

Sevilla

Toto mesto odporúčame navštíviť ak si spravíte trip po Andalúzií autom a ostať tu aspoň dva dni, pretože je tu čo vidieť. Cesta autom z Malagy trvá cca 2:20 hod. Viete sa sem dostať aj vlakom cesta trvá cca rovnako ako autom. Môžete tu navštíviť najväčšiu katedrálu v Európe, kde má hrobku Krištof Colombus – Catedral de Santa María de la Sede,

Ronda

Ronda je známa tým, že tu istú dobu žili americkí spisovatelia Ernest Hemingway a George Orson Welles. Nachádza 100km od Malagy cesta autom trvá cca 1,5 hod. Autobusom sa sem dostanete za 3 hodinky. Určite nevynechajte ikonický most, ktorý sa tu nachádza.

Granada

Ak sa nachádzate v Andalúzii, Granada by mala byť povinná zastávka. Nachádza sa tu jedna z najnavštevovanejších pamiatok v Španielsku – Alhambra. Je to nádherný stredoveký komplex palácov a pevností panovníkov Granady, ktorý nesmiete vynechať. Je to veľmi obľúbené turistické miesto, kde viete stráviť aj celý deň.

Kde sa najesť v Malage?

Malaga je známa výbornou kuchyňou. Je to gastronómia ovplyvnená všetkými národmi Stredozemného mora, takže je tu zo všetkého trochu, od arabských a fénických nádychov až po rímske a chute veľmi typické pre Španielsko. My sme ochutnali rôzne španielske jedlá, čo určite odporúčame ochutnať je španielske tradičné jedlo paella. Môžete si ju dať so zeleninou, mäsom alebo morskými plodmi. Nezabudnite ochutnať niektoré z typických jedál ako gazpacho, salmorejo a boquerones pre nezabudnuteľný kulinársky zážitok.

Španielska kuchyňa prináša množstvo prekvapení a jedným z tých príjemných sú určite tapas. Ani si ich neobjednáte a už vám pristanú na stole. Ide o rozmanité jednohubky, ktoré vám reštaurácia donesie ako „všimné“, aby ste si skrátili čakanie na hlavné jedlo. Je to milý zvyk, ktorý sa, našťastie, pomaličky rozširuje už aj mimo Španielska, čo je skvelé. Tapas sú však nielen ako akýsi predkrm, ale aj ako plnohodnotné jedlo, a tak si ich môžete objednať aj vo väčšom množstve.

Reštaurácie, ktoré sme navštívili my

Plaza marisqueria beach

Túto reštauráciu sme navštívili ako prvú a ochutnali sme tu Paellu, bola vynikajúca. dostali sme tapas zdarma zelené olivy, čerstvé pečivo a slané keksy, kým sme čakali na hlavné jedlo. Odporúčame ochutnať zemiaky s omáčkou chilli boli výborné.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

La Sureňa

Ak si chcete v Malage vychutnať nezabudnuteľný západ slnka pri drinku alebo dobrom jedle jednoznačne odporúčame tento podnik, kde máte západ slnka na dlani. Majú tam aj tzv. „zlatú hodinku“ kedy tam máte dve pivká za super cenu. Iný nápoj sme pri západe slnka na stoloch ani nevideli. Určite prídite skôr aby ste si chytili miesto.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

22 Beer

Keď sme dostali chuť na burger navštívili sme reštauráciu 22 Beer. Burger bol neskutočný za bezkonkurenčnú sumu s hranolkami v cene. Nachádza sa pri konečnej vlaku priamo v centre.

Tasca láska

Ak chcete podporiť slovákov v zahraničí tak určite nevynechajte reštauráciu Tasca láska. Reštaurácia ponúka tapas, paellu, ryby či iné španielske špeciality.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Raňajky

Čo sa týka raňajok, tie si viete dať na každom kroku. My sme si dali raňajky aj v raňajkárni kde sme ochutnali sandwiche ale vyhľadávali sme aj pekárničky, kde ste si mohli dať čerstvé pečivo a poviem vám to pečivo bolo neskutočne výborné a od výmyslu sveta.

Malaga – perla Andalúzie

A ako by sme zhodnotili náš výlet do Malagy? Malaga nás úplne uchvátila, nečakali sme, že sa nám tu bude tak veľmi páčiť. Malaga má svoje čaro a tým nás dostala. Veľmi veľa sa tu dá toho vidieť preto si sem naplánujte minimálne 4 dni. Čo odporúčame je si spraviť trip a prejsť Andalúziu priletieť do Malagy požičať si auto a prejsť aj iné miesta ale vtedy si naplánujte dovolenku minimálne 7 dní aby ste všetko postíhali. My sme mali plán ísť aj na Gibraltár ale keďže je to celodenný výlet tak sme to nestihli pretože sme hlavne chceli obehať Malagu a jej okolie. Preto máme dôvod sa sem vrátiť 🙂

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)