Turistika na Veľký Choč

Jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku môžete zažiť ak sa rozhodnete pre turistiku na Veľký Choč. Turistika je veľmi obľúbená a dostupná počas celého roka. Veľký Choč s nadmorskou výškou 1611 m n.m. je považovaný za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska, najmä pre skutočne fantastické výhľady na mnohé naše pohoria. Vrch bol inšpiráciou pre mnohých básnikov. Najmä pre P. O. Hviezdoslava, ktorý pochádzal z Vyšného Kubína. Ide o stredne náročnú turistiku. Keďže musíte prejsť veľkú vzdialenosť za krátky čas, už môžete tušiť že sa pôjde hore väčšinou do kopca, preto sa pripravte, že táto turistika preverí vašu kondičku. Radi by sme podotkli, že aj Chočské vrchy sú známe svojim výskytom medveďa hnedého a v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách nie je výstup hore najlepší nápad.

Výstup na Veľký Choč v skratke

Dĺžka trasy: 10km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Prevýšenie: 1005 metrov

Čas: 6:00 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Z kade štartovať?

Výstup na Veľký Choč môžete zdolať viacerými trasami. Ktorú si vybrať?

  • Valaská Dubová – Stredná Poľana – Veľký Choč ( čas výstupu do 2:40 hod., prevýšenie 942 m ) – najprv modrá a potom zelená značka
  • Lúčky,kúpele – Jastrabia dolina –  Sedlo Vráca –Veľký Choč (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 1038 m) – po červenej značke
  • Likavka – Likavský hrad – Predný Choč – Sedlo Spuštiak – Stredná poľanaVeľký Choč(čas výstupu do 5:00 hodín, prevýšenie 1215 m) – najprv červená, potom modrá a zelená značka
  • Vyšný Kubín – Siatiská – Drapač – Veľký Choč  (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 1082 m) – najprv zelená a potom červená značka

Obľúbená trasa aj s deťmi je z Valaskej Dubovej. Touto trasou sme sa vybrali aj my.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je na horách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, na horách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Štartujeme z Valaskej Dubovej

Štartujeme z Valaskej Dubovej, ktorá je známa tým, že v nej chytili slávneho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka. Zaparkovať môžete pred Obecným úradom alebo na vyhradenom parkovisko pre návštevníkov. Naša turistika začína na námestí v obci po modrej značke, ktorá nás vedie pár metrov po asfalte, neskôr menším stúpaním cez les a lúku. Následne pokračuje kamenistá cesta do kopca, ktorá bude trvať skoro celú cestu hore. Po hodinke a pol prichádzame na Strednú Poľanu s krásnym rozhľadom naokolo. Tu sme si dali menšiu pauzu na občerstvenie a oddych. Tu sa nám mení turistická značka na zelenú. Nájdete tu Hotel Choč, ktorý slúži ako núdzové útočisko v prípade zlého počasia. V jeho vnútri nájdete drevené postele a ohnisko. Zachráni teda v neočakávaných búrkach a dažďoch.

Po oddychu sa vyberáme cestou smerom hore k cieľu. Čaká nás ešte cca hodinka stúpania. Tesne pred výstupom natrafíte na obťiažnu reťazovú časť medzi skalami. Ale nemusíte sa báť, nie je to nič hrozné, čo by ste nezvládli. Už sme skoro tam.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Veľký Choč

A sme tu! Z Choča máte 360 stupňový výhľad na všetky významné slovenské pohoria. Vidíte Západné Tatry, Liptovskú Maru, Nízke Tatry, Veľkú i Malú Fatru a Podtatranskú kotlinu. Ten výhľad stojí za to! O tom, že je to jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku neklamali. V prostredí divokej horskej prírody sa natáčali scény z kultových filmov ako napríklad Želary či rozprávka Plavčík a Vratko. Nemali sme úplnú 100% viditeľnosť bolo sparno a jemná hmla ale z fotiek môžete vidieť, že na kráse hôr to neubralo. Na vrchole sme sa zdržali niečo vyše pol hodinky a vybrali sme sa smerom naspäť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Zhrnutie

Turistiku na Veľký Choč určite odporúčame. Ak ste milovníkom hôr, Veľký Choč musíte navštíviť! Chočské vrchy majú okrem Veľkého Choča aj ďalšie vrcholy, ktoré taktiež ponúkajú vynikajúcu turistiku. Sú nimi hlavne Zadný Choč, Predný Choč a Malý Choč. Na záver odporúčame navštíviť reštauráciu Janošíková krčma, kde sme sa výborne občerstvili po turistike.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)