Čo sa oplatí vidieť na Spiši?

Predĺžený májový víkend sme využili na cestovanie po Slovensku. Tentokrát sme navštívili Spiš. Na východe sme okrem Tatier ešte nič iné nenavštívili. Keď sme si plánovali výlet na Spiš ešte sme nemali tušenie koľko nás toho čaká a čo všetko tento región ukrýva. Historické a kultúrne pamiatky, ktoré patria do Svetového dedičstva UNESCO a takisto tu môžete nájsť krásnu a pestrú prírodu. Chystáte sa na východ? Čo sa oplatí vidieť na Spiši? To zistíte spolu s nami v našom článku!

1. deň – Spišské Podhradie

Prvý deň prichádzame do Spišského Podhradia, kde sme aj ubytovaní. Najprv sme si išli zložiť veci na ubytovanie. Ubytovaní sme boli v Penzióne Chalupka, ktorý sa nachádza priamo pod Spišským hradom. S ubytovaním sme boli nadmieru spokojní. Pekné, čisté, jednoduché izby. V ubytovaní môžete využiť aj spoločnú kuchynku. Toto ubytovanie poskytovalo nádherný výhľad na Spišský hrad priamo z izby.

Spišský hrad

V poobedných hodinách sme sa vybrali pešo priamo na hrad. Vždy si skontrolujte vstupy a otváracie hodiny podľa sezóny. Od nášho ubytovania viedla cestička priamo na hrad. Spišský hrad patrí medzi najrozľahlejšie hrady v Strednej Európe. Pochádza z 12. storočia a v roku 1780, kvôli veľkému požiaru ostal v ruinách. V súčastnosti vo vnútri nájdete Spišské múzeum a samozrejme nezabudnuteľný výhľad z hradu. Vstupy na hrad sú rôzne podľa toho, či máte záujem o sprievodcu alebo ponúkajú aj nočné prehliadky hradu. Z hradu sme sa vybrali k blízkym travertínovým zaujímavostiam, Sivej Brade a Dreveníku. Odporúčame si vyhradiť aspoň 3 hodinky ak chcete pozrieť aj okolie hradu, ktoré určite stojí zato!

Čo sa oplatí vidieť na Spiši?
Spišský hrad
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Výhľad na Spišský hrad
Výhľad na Spišský hrad z ubytovania
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Travertínové zaujímavosti
Travertínové zaujímavosti
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Spišská kapitula

Ak tu už budete určite nevynechajte Spišskú Kapitulu, ktorá vznikla ako samotná obec. V roku 1948 sa však stala súčasťou Spišského Podhradia a v súčasnosti je aj sídlom Spišského biskupstva. Nachádza sa tu Katedrála sv. Martina.

2. deň – Levoča

Druhý deň sme sa ráno presunuli do Levoče. Presun trval cca 15 minút. Keďže sme sa mohli ubytovať až od 14:00 tak sme sa vybrali do mesta pešo. Levoča patrí medzi najkrajšie mestá na Slovensku. História tu na vás dýcha na každom kroku. Centrum Levoče je už od roku 1950 zaradené medzi mestské pamiatkové rezervácie. Na námestí sa nachádzajú klasické meštianske domy, máte pocit ako keby ste sa presunuli v čase do minulosti.  

Námestie v Levoči
Námestie Majstra Pavla v Levoči (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Dobová radnica a Klietka hanby

Najprv sme sa rozhodli navštíviť dobovú radnicu. Vo vnútri si môžete pozrieť za poplatok muzeálnu expozíciu a môžete sa dozvedieť viac o histórii mesta. Pred radnicou sa nachádza Klietka hanby. Klietka slúžila na trestanie ľahších deliktov.

Radnica a klietka hanby
Radnica a klietka hanby (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Chrám sv. Jakuba

Hneď vedľa radnici sa nachádza Chrám sv. Jakuba. My sme akurát vychytali sprievodkyňu s veľkou skupinou ľudí, čo bolo pre nás super lebo pri prehliadke sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí. Prehliadka trvala cca 30 minút. V chráme sa nachádza oltár geniálneho Majstra Pavla z Levoče, ktorý je najvyšším gotickým oltárom na celom svete. Je vysoký 18 metrov a široký 6 metrov. Prehliadka a vstup bol za poplatok.

Chrám sv. Jakuba Levoča
Chrám sv. Jakuba (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Dom Majstra Pavla

V historickom dome na námestí, ktorého majiteľom bol známy Majster Pavol z Levoče sa nachádza expozícia venovaná životu a dielu jedného z najvýznamnejších majstrov neskorej gotiky.

Náš tip na dobrú kávičku a koláčik v Levoči 🙂

Ak navštívite toto mesto určite nevynechajte Leutschau CAFÉ. Nádherná historická kaviarnička, kde si môžete vychutnať dobrú kávičku aj s koláčikom. Interiér kaviarne je naozaj krásny a zaujímavý.

Následne sme sa presunuli na ubytovanie. Boli sme ubytovaní v penzióne, ktorý sme našli cez Booking. Prezliekli sme sa do športového oblečenia a vybrali sme sa na výlet do Slovenského raja.

Kaviareň Levoča
Leutschau CAFÉ (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Tomášovský výhľad

Tento skvost by ste určite nemali vynechať pri návšteve Slovenského raja! Máte z neho nádherný výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu, Čertovu sihoť a pri dobrej viditeľnosti aj Vysoké Tatry. Túra na Tomášovský výhľad nie je náročná a zvládnu ju aj menej zdatní turisti.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Tomášovský výhľad
Tomášovský výhľad
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ako sa dostanete na Tomášovský výhľad?

Medzi obľúbené patrí túra po žltej značke z Čingova. Odtiaľ nám to trvalo cca 45 minút. Čaká vás mierne stúpanie.

Najkratšia trasa vedie z obce Spišské Tomášovce po zelenej značke. Čaká vás mierne stúpanie cez lúku a následne cez les až k výhľadu.

Najrýchlejší je prístup z Ďurkovca po žltej značke. Trasa trvá len 30 minút.

My sme začali túru v poobedných hodinách z Čingova. Parkovisko v Čingove je spoplatnené. Cestou hore sú 2 malé odbočky na ktorých sa môžete odfotiť tiež ponúkajú výhľady ale samozrejme sa nedajú rovnať s Tomášovským. Za cca 50 minút sme sa nachádzali už v našom cieli. Tomášovský výhľad patrí medzi najkrajšie v Slovenskom raji. Nachádza sa v nadmorskej výške 680 metrov. Tvoria ho strmé vápencové skalné bloky, ktoré majú hrúbku okolo 30 metrov. Výhľad je naozaj prenádherný.

Turistické značky (Foto: spoznajnepoznane.sk)

My sme sa navrchu občerstvili, pofotili a pomaličky sme sa pobrali dole. Čo ešte určite odporúčame je dávať si veľký pozor hore na skalách, predsa je to veľká výška a niesú tam žiadne zábrany. Dávajte pozor hlavne pri okraji skál.

3. deň – Ranč pod Ostrou skalou

Tretí deň sme sa presunuli na Ranč pod ostrovou skalou, kde sme boli ubytovaní. Po príchode nás čakalo nie veľmi príjemné prekvapenie, keď sme sa chceli ubytovať bolo nám oznamené, že sa pomýlili v systéme a, že nás majú zapísaných až o mesiac. Čo podotýkam že, sme to platili dopredu už v januári. Naše izby boli obsadené ale naštastie všetko dobre dopadlo a našli pre nás alternatívu a mohli sme ostať. Ale poviem vám nebolo nám všetko jedno a boli sme aj trošku nahnevaní. Ale povedali sme si, že si nebudeme kaziť výlet na tak krásnom mieste 🙂

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Tento deň sme celý strávili na tomto ranči. Prešli sme si okolie, máte tam veľký priestor na krásne prechádzky, jazdu na koni, pohojdať sa na velkej hojdačke a ihriská pre deti. Naozaj sa nebudete nudiť ani sami ani s deťmi. Ranč pod Ostrou skalou leží na vstupe do národného parku Slovenský raj. Neďaleko sa nachádza aj Dobšinská ľadová jaskyňa.

Ubytovanie hodnotíme dobre ale čakali sme trošku viac. Trošku nás sklamal prístup a neznalosť zamestnancov. Ale, čo musíme pozdvihnúť to boli raňajky tie boli neskutočné!! 🙂

4. deň – Slovenský raj – Suchá Belá

Štvrtý deň sme sa po raňajkách vybrali na túru do Slovenského raja. Vybrali sme si najnavštevovanejšiu roklinu Slovenského raja – Suchú Belú, ktorá patrí medzi najkrajšie a najľahšie trasy. Čo sme neskôr zistili aj my, že je veľmi obľúbená podľa počtu ľudí 😀 Nájdete tu Misové vodopády, nádherný Okienkový, Korytový a Bočný vodopád. Tieto vodopády viete zdolať za pomoci rebríkov, reťazou a stúpačiek. Túra je vhodná aj pre rodiny s väčšími deťmi.

Parkovanie

Začali sme na parkovisku Podlesok, ktoré je spoplatnené. Ak ste sa rozhodli ísť autobusom tak najbližšia autobusová zastávka je Hrabušice, rázc. Podlesok.

Spoplatnený vstup do Slovenského raja

Vstup do Slovenského raja je spoplatnený. Lístky je možné zakúpiť pri parkoviskách a následne sa ním preukazujete pri vstupe do Slovenského raja. Roklinou Suchá Belá vedie zelená turistická značka a je prechodná len v jednom smere. Roklina je dlhá 3,7 km so stúpaním približne 420 m a časom prechodu približne 2 hodiny. Roklina je sprístupnená celoročne. V zimných mesiacoch sa na chodníkoch a rebríkoch nachádza ľad, preto odporúčame obuť mačky.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
turistika Suchá Belá
Vstup do Slovenského raja
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Odporúčame si zobrať dobrú nepremokavú obuv a poprípade mať v zálohe aj suché ponožky, pretože celý čas idete po potoku aby sa vám nestalo, že hneď na začiatku zle stúpite a budete mať mokré nohy. Príroda je tam naozaj nádherná a je čo obdivovať. Keď sme sa dostali pod Misové vodopády, ostali sme v šoku. Toľko turistov v rade a nakope ako na Václaváku sme ešte v prírode nevideli. Váhali sme, či čakať alebo nie, ale nakoniec sme si povedali, že keď sme už tu tak to nevzdáme. Počkali sme si vyše hodinky a konečne sme sa dostali na spomínané Misové vodopády, kde nás čakal dlhý rebrík až hore. Tí ktorí máte problém s výškami neviem, či je to to pravé pre vás. Nebolo nám všetko jedno keď sme stáli na tých rebríkoch v zápche a pozeráte sa dole na tie „mravčeky“ pod vami. Naštastie po zdolaní týchto rebríkov sa ten dav nejako stratil a už sme zase mali pocit, že sme v prírode a nie niekde na námestí.

Akou trasou ísť naspäť?

Keď sa dostanete na koniec trasy Suchá belá na návrat späť máte niekoľko alternatív. Jednou z nich je cesta späť priamo na Podlesok v smere Suchá Belá, záver > Pod Vtáčim hrbom > Nad Podleskom > Podlesok. Túto trasu sme si zvolili aj my. Trasa trvá cca 1,5 hodiny.

Ďalšou alternatívou je trasa so zástavkou na Kláštorisku v smere Suchá Belá, záver > Pod Vtáčim hrbom >Kláštorisko > Pod Kláštoriskom > Nad Podleskom >Podlesok. Táto trasa trvá cca 2,5 hodiny.

V samom závere Suchej Belej, alebo na Kláštorisku ponúkajú za poplatok požičanie horského bicykla. Takže si viete skrátiť a spríjemniť cestu dole. Cena za zjazd na Podlesok je 7,50 €.

Aj takto to môže vyzerať pri Misových vodopádoch
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Slovenský raj (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo sa oplatí vidieť na Spiši?

Všetko! Ako by sme zhodnotili náš výlet na východ? Perfektný! Za pár dní sa tu dá zažiť naozaj veľmi veľa. Na svoje si prídu dospelý ale aj deťúrence. Je tu, čo spoznávať a objavovať. Dúfame, že sme vám aspoň trošku pomohli s výberom, čo navštíviť na Spiši ak sa sem chystáte. Ďakujeme za poroznosť a tešíme sa na ďaľší výlet, ktorý zažijete spolu s nami 🙂