Dedečkova chata v zime

Dedečkova chata sa nachádza v krásnom prostredí Nízkych Tatier. Krásna horská chata, ktorá ponúka nádherné výhľady do okolia. Dedečkova chata leží blízko vrcholovej stanice lanovky SKI & BIKE CENTRA v Mýte pod Ďumbierom. Už dávno sme sa pohrávali s myšlienkou, že ju navštívime. Vhod nám padol slnečný víkend, ktorý nás vytiahol v tejto zime von. Ideálne pre rodiny s deťmi, nie je to nič náročné. My sme zobrali sánky a vybrali sa za dobrodružstvom.

Dedečkova chata v skratke

Dĺžka trasy: 1,6km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Prevýšenie: 260 metrov

Čas: 1:30 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Z kade štartovať?

Na Dedečkovu chatu sa môžete vybrať viacerými trasami. Ktorú si vybrať?

  • z Mýta pod Ďumbierom – od parkoviska lyžiarskeho strediska popod lanovú dráhu bez značky za cca 0:30 hod.
  • z Bystrej – po zelenej značke za cca 0:30 hod.
  • z Bystrej – od parkoviska Bystrianskej jaskyne po žltej značke cez sedlo pod Chodorovým vrchom a ďalej lesným chodníkom na Diel bez značky za cca 1 hod.
  • z priesmyku Vagnár – cez Pohanské a Diel (vysielač) po žltej a zelenej značke za cca 1:20 hod.
  • z Valaskej – po žltej značke cez sedlo pod Chodorovým vrchom (priesek elektrického vedenia) a ďalej lesným chodníkom na Diel bez značky za cca 1:20 hod.
  • z Brezna – cez Laznú dolinu (popri nemocnici) cez vrch Diel bez značky za cca 1:30 hod.

My štartujeme z priesmyku Vagnár. Nachádza sa tu obrovské parkovisko, avšak cez víkend sa môže stať že aj toto parkovisko môže byť plné. Chata je dobre dostupná pešo, bicyklom, na bežeckých, zjazdových alebo skialpinistických lyžiach. Turistický chodník sa neskôr mení na náučný chodník s infopanelmi o tunajšej faune a flóre.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

História Chaty

Útulná chata bola po náročnej a komplikovanej výstavbe v roku 2015 postavená na mieste pôvodnej chaty, z ktorej po rokoch ostali len ruiny. Názov chaty nesie podľa prvého majiteľa a strojcu chaty pána Dedečka. Dnešná chata je vybudovaná v štýle alpského penziónu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Dedečkova chata v každom ročnom období

Z cestného priesmyku Vagnár z kade štartujeme aj my sú upravené bežkárske trate smerom na Pohanské a Diel. Vyberáme sánky z auta a vyberieme sa po žltej značke smerom k chate. Je to ideálna prechádzka v zime, keď chcete vyvetrať deti alebo svojich štvornohých miláčikov. Keď vám praje počasie tak ako nám máte vyhraté. Výhľady sú rovno od parkoviska parádne, hrebeň Nízkych Tatier je ako na dlani. Vychodený chodník nás dovedie na rázcestie Diel pripája sa tu zelená značka z Brezna. Ďalej pokračujeme širokým upraveným chodníkom až k zjazdovke lyžiarskeho strediska v Mýte pod Ďumbierom. Cez zjazdovku musíme prebehnúť krížom, takže ak sem idete v zime odporúčame si dať veľký pozor na lyžiarov. Od zjazdovky to už je len kúsok a o chvíľku vidíme Dedečkovu chatu.

Dedečkova chata ponúka svojim návštevníkom vynikajúcu domácu kuchyňu. V chate na prízemí sa nachádza reštaurácia, kde si viete vychutnať výborné jedlo. Pred chatou je veľká terasa s voľným prístupom na trávnik a s detským ihriskom. My sme si zakúpené jedlo vychutnali von a užívali si slniečko. Ubytovanie sa náchadza na poschodí so štyrmi podkrovnými izbami. Ak sa tu máte v pláne ubytovať, určite si dopredu skontrolujte obsadenosť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Krásna sobota za nami

Dedečkova chata sa vám bude určite páčiť. Takýto alpský štýl chaty na Slovensku nenájdete a keď áno tak veľmi zriedkavo. Chata je dostupná celoročne preto neváhajte a chatu navštívte v zime tak ako my. Ak sa sem vyberiete v letných mesiacoch odporúčame si to spojiť s návštevou Bystrianskej jaskyne. Nezabudnite ochutnať domáce šišky, ktoré chutia neskutočne a budete sa po nich zalizovať. Túto trasu môžeme len odporúčať strávili sme krásnu slnečnú sobotu v krásnom prostredí s excelentnými výhľadmi a výborným jedlom. Čo viac si môžeme priať 🙂

(Foto: spoznajnepoznane.sk)