Spoznajte s nami stredisko Šachtičky

Obľúbené miesto na prechádzku v okolí Banskej Bystrici je rozhodne stredisko Šachtičky. Na Šachtičky sa dostanete autom v ktoromkoľvek ročnom období, cez zimu tu funguje lyžiarske stredisko a lyžiarsky svah si môžete vybehnúť a užiť z neho výhľady aj v lete. My smme tu už boli nespočetne veľakrát ale rozhodli sme sa, že vám toto stredisko priblížime a hlavne tým, ktorí ho vôbec nepoznajú alebo o ňom ani nepočuli. Areál sa nachádza na území obcí Selce a Špania Dolina na úbočiach kopca Pánsky diel.

Ako sa sem dostať?

  • autom – z Banskej Bystrice je to cca 10km. Nachádza sa tu obrovské parkovisko, ktoré býva v zime veľmi preplnené a autá už môžete pozorovať pri príchode popri ceste. V zime tu býva naozaj veľmi veľa ľudí. Preto najlepšie prísť skôr ráno alebo cez týždeň.
  • pešo – dá sa sem prísť pešo rôznymi turistickými trasami, alebo klasickou prechádzkou po asfaltke.

Zo Španej doliny na Šachtičky – z námestia Španej doliny vedie modrá a zelená turistická značka na Šachtičky (cca 45min). Na Šachtičkách sa zelená odpája a modrá pokračuje ďalej na Pánsky diel (cca 35 min). Prevýšenie je okolo 380m.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo tu môžete vidieť a zažiť?

V areáli okolo hotela je lyžiarske stredisko, možnosť ubytovania sa v hoteli, jazda na koni pre deti, ako aj detské ihrisko, či výhliadková veža zvieratká. Ak ste sa sem vyviezli autom odporúčame nenáročnú prechádzku na Pánsky diel (1100 m.n.m.) z ktorého máte panoramatický nádherný výhľad na Banskú Bystricu a okolie. Cesta vedie poza zjazdovku a na konci menšieho výstupu sa dostanete na vrch lyžiarkseho vleku. V dávnej minulosti išlo o veľmi dôležité medeno rudné nálezisko. Celkovo táto oblasť bola významná pre baníctvo, vrátane Španej doliny.

Ak sa rozhodnete ísť pešo zo sídliska Sásová začínate na konečnej zastávke na Pieninskej ulici. Cesta zo Sásovej je spojená aj s náučným chodníkom. Trasa ide po modrej turistickej značke. Nájdete na nej informačné tabule, ktoré Vám prezradia niečo zaujímavé z histórie, či prírodné zaujímavosti. Trasa je nenáročná preto je obľúbená medzi rodinami s deťmi.

Ďaľšie miesto, ktoré sa oplatí navštíviť je jazierko pod Šachtičkami. Nachádza sa na pravej strane pod areálom, keď idete popri asfaltovej ceste. Cez leto je to veľmi príjemná prechádzka lesom a oddychom pri jazierku. V lete sa v jazierku môžu osviežiť aj vaši štvornohý miláčikovia. V zime tu môžete stretnúť otužilcov.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Užite si výhľad z výhliadkovej veže. Výstup na vyhliadku je bezplatný. Cez víkendy v lete je výhliadka stále otvorená, ak prídete iný deň a je zamknutá stačí si vypýtať kľúč na recepcii hotela. Veža je z kovu, výstup vedie cez odkryté schodisko vytvorené z kovových rohoží, preto to nie je nič pre tých, ktorí sa boja výšok, ak sa však odhodláte na výstup nepozerajte sa dole pod nohy! Výhliadková veža sa nachádza vo výške 16 metrov nad zemou. Výhľad z nej budete mať na celé Šachtičky, Horehronie od Bystrice smerom na Brezno do Španej Doliny. Okrem toho môžete pozorovať Poľanu, Ďumbier, Kráľovu Hoľu, Veľkú Fatru, Križnú, Ploskú ale aj Salatín a Prašivú v Nízkych Tatrách, Muránsku planinu a jej najvyšší vrch Fabovu Hoľu. Čo býva trošku nepríjemné na týchto výhliadkach je, že sa veža zvykne trošku kývať, ale nemusíte sa báť veža je bezpečne ukotvená ale keď fúka silný vietor vie to byť nepríjemné.

Šachtičky v zime

V zime tu tiež môžete zažiť dobrodružstvo aj so svojou rodinou. Lyžiarske stredisko Šachtičky. Je vhodné na rekreačné lyžovanie pre príležitostných ale je vhodné aj pre profesionálne lyžovanie pre náročných lyžiarov. V stredisku sa nachádza 9 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 10 km a detský areál. Lyžiarsky areál je obsluhovaný 6-timi vlekmi. Nechýba tu ani večerné lyžovanie, požičovňa lyžiarskeho výstroja a lyžiarska škola. Milovníci bežkovania ocenia bežecké trasy v okolí strediska. Deti zase kopčeky na sánkovanie. V zime odporúčame skontrolovať na internete dostupnosť, pretože niekedy sa do strediska bez reťazí na aute nedostanete.