Rozprávková Špania Dolina

Špania Dolina je banská obec ukrytá pri Banskej Bystrici. V minulosti sa tu ťažila meď so stopami striebra, a zásobovali odtiaľ okrem Uhorska aj iné okolité štáty. Špania Dolina je prekrásna a doslova dýcha banskou históriou. Nájdete tu pokoj ticho, je to ideálna psychohygiena a útek od veľkomesta alebo od každodenného stresu. Je to miesto na príjemnú prechádzku v zime či v lete, pre vášnivých turistov tu viete začať aj turistiky, ktoré vedú na okolité kopce. Keďže obidvaja pochádzame z Banskej Bystrice tak na Španej Doline sme boli už, viackrát všetky ročné obdobia preto vám prinášame tipy, čo navštíviť ak sa sem vyberiete.

Ako sa sem dostanete?

My sme sem vždy prišli autom alebo pešo. Je to cca 15 minút z centra Banskej Bystrice. Dá sa sem dostať aj autobusom, ktorý ale nechodí veľmi často preto si odporúčame pozrieť rozpis autobusov. Autobusy chodia z hlavnej autobusovej stanici v meste, lístok stojí 1€. V strede dediny sa nachádza parkovisko nájdete ho pri Baníckom orloji a Baníckej krčme. Parkovisko je spoplatnené. Na celý deň parkovanie stojí 1€.

Čo sa tu oplatí vidieť?

Špania Dolina predstavuje atraktívne miesto pre turistov. Už pri vstupe do obce uvidíte všade dookola rôzne klopačky, haldy, banícke osídlenia, banícke domy a kostol. Obec patrí medzi Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. My vás prevedieme miestami, ktoré sa oplatia navštíviť ak navštívite túto rozprávkovú dedinku. Občerstviť sa môžete v reštauráciach na banský štýl.

Ikona Španej Doliny – Kostol premenenia Pána

Nachádza sa tu Kostol Premenenia Pána, ku ktorému vedú kryté, strmé schody. Jedná sa o rímskokatolícky zachovalý kostol. Poviem vám tie schody nie sú žiadna sranda 😀 Je ich tam presne 162 a vyzerajú nevinne. Po zdolaní schodov sa už nachádzame hore pri kostole. Pôvodne románska kaplnka bola po stáročia rozširovaná, až nadobudla podobu krásnej gotickej stavby. Veľkým lákadlom kostola je organ, ktorý je veľmi vzácny hudobný nástroj pochádza z dielne banskobystrického majstra Podkonického a v súčasnosti má takmer 300 rokov.

Unikátom sú tiež tradičné banícke ľudové domy v Španej Doline, ktoré sú vzácnym klenotom regiónu. Dedina je stále plno osídlená, niekto domčeky využíva rekreačne iní tu žijú po celý svoj život.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Halda Maximilián

Najkrajší panoramatický výhľad v Španej Doline zažijete na Halde Maximilán. Halda vznikla postupným ukladaním hlušiny vzniknutej pri ťažbe zo šachty Maximilián. Zaujímavosťou je, že tento „haldový vrch“ je jedným z najvyšších človekom vytvorených vrchov v Európe. Rovnako jedinečné sú aj zachované šachty a štôlne. Jednou z najzaujímavejších je tzv. Cisárska šachta, ktorá tvorila vstup do banského revíru. Baníci sa pri nej zvykli ráno stretávať a pred ťažkou šichtou modliť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Banícky orloj a Klopačka

V obci môžete navštíviť aj múzeum medi a čipky. Vždy sa treba dopredu nahlásiť, že máte záujem o prehliadku. Ďaľšou zaujímavosťou, ktorú môžete navštíviť je hrajúci Banícky orloj. Vždy o celej hodine môžete pozorovať pracujúcich baníkov. Od orloja na pravej strane sa nachádza banícka ,,klopačka“. Nachádza sa v 620 ročnej budove banskej správy. V súčastnosti slúži ako penzión. V jej veži sa nachádzalo takzvané klopadlo, ktoré malo za úlohu zvolávať baníkov do šachty.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Malý okruh Špania Dolina

Ak si chcete dať dlhšiu prechádzku alebo malú turistiku tak odporúčame tento malú banský okruh. Je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Pôjdete po trase Klopačka – Cisárska štôlňa – Štôlňa Mann Fajtlová – Schodíky nad haldou – Halda Šachty Maximilián – Alžbetka – Šachta Ludovika – Kostol Premenenia Pána (čas do 2 hod., prevýšenie 114 m) – po zelenej značke.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Oplatí sa navštíviť Španiu Dolinu?

Ak chcete stráviť krásne chvíle v srdci Slovenska, Špania Dolina bude pre vás tým pravým miestom. Nájdete tu kľud, pokoj, ticho a krásnu prírodu. Ak sem cestujete z diaľky určite sa tu aj ubytujte a preskúmajte okolie a spoznajte banskú históriu obce. Špania Dolina je nádherná aj v zime, preto ju neváhajte navštíviť len cez leto.