Štrbské Pleso

Štrbské pleso patrí medzi najnavštevovanejšie lokality vo Vysokých Tatrách. Je obľúbené aj vďaka svojej polohe, pretože sa viete k nemu dostať jednoducho z parkoviska doslova pár krokov. Preto je vhodné aj pre rodiny s deťmi alebo pre starších ľudí, ktorí už náročnejšiu túru nezvládnu. Prinášame vám tipy, čo všetko v okolí navštíviť a na aké turistiky môžete zo Štrbského plesa absolvovať. Keď sa vždy nachádzame vo Vysokých Tatrách nikdy neobídeme Štrbské pleso, je to už taká ikona Tatier.

Štrbské pleso v skratke

Štrbské pleso je druhá najväčšia vodná plocha Vysokých Tatier, ktorá vznikla ústupom ľadovca. Rozprestiera sa na ploche vyše 19 ha a na niektorých miestach klesá do hĺbky 26 m. Nachádza sa vo výške 1 346 m n. m. Štrbské pleso má úžasnú atmosféru. Môžete si ju užiť vďaka výhľadom na okolité scenérie štítov nielen z brehu, ale aj priamo z vodnej hladiny – člnkovanie na Štrbskom plese je obľúbenou aktivitou návštevníkov a má už vyše 130-ročnú tradíciu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Parkovanie

Na Štrbskom plese sa nachádza viac veľkých parkovísk, avšak v top sezóne sa môže stať, že aj tak sa vám neujde miesto, preto je dobré prísť ráno. Za parkovanie zapltíte podľa toho koľko sa zdržíte celodenné parkovanie stojí 10€. Ak poviete, že ste prišli len na 3 hodinky nasmerujú vás na parkovisko s rampou, kde potom platíte parkovné v automate.

Ubytovanie

Ubytovaní priamo na Štrbskom plese alebo v jeho okolí je veľmi veľa. Samozrejme tu nájdete hotely ako napríklad luxusný hotel Kempinski, ikonický hotel Patria, hotel Solisko a pod. My sme boli ubytovaní v hoteli Patria. Musíte rátať s tým, že cena je tu vyššia z hľadiska výbornej lokality. Čo sa nám veľmi páčilo bol novo zrekonštruovaný wellness, ktorý sa skladá z dvoch poschodí a vonkajšej časti. K dokonalému uvoľneniu tela a mysle prispieva okrem luxusného vybavenia aj výhľad do prírody. Vo wellness nájdete fínske, bylinkové aj parné sauny, kde si po turistike krásne zohrejete svaly. Súčasťou je tiež tepidárium, niekoľko víriviek, plavecký bazén a detský bazén so šmykľavkou. Zaplatili sme si polpenziu, ktorá bola formou bufetových stolov, jedlo bolo skutočne výborné. Môžete si rezervovať aj bowling v spodnom bare, kde sme sa spoločne s priateľmi zabavili. Čo sa nám páčilo menej boli staršie izby ale celkový dojem z hotela bol výborný.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Kam na výlet v okolí?

Chodník okolo Štrbského plesa

Prechádzky okolo Štrbského plesa vám spestrí náučný chodník, ktorý vás oboznámi s prírodou, históriou ale aj ochranárskou činnosťou oblasti. Neďaleko sa nachádzajú aj obľúbené Jazierka lásky, ktoré sú ako stvorené na pekné prechádzky či oddych v prírode. Chodník je bezbariérový a dostupný celoročne. Trasa okolo plesa má cca 5km.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Zo Štrbského na Popradské pleso

Túto trasu sme absolvali keď sme išli na Rysy. Od hotela Patria pri Štrbskom plese sa vydajte po červenej až po rázcestie nad Popradským plesom. Ďalej sa pokračuje lesnou cestičkou do Mengusovej doliny. Samozrejme túto trasu viete využiť aj len po Popradské pleso na Rysy pokračovať nemusíte je to už náročná túra. Táto trasa zo Štrbského na Popradské je za nás krajšia ako tá po asfaltke.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Chata pod SoliskomPredné Solisko

Ku Chate pod Soliskom sa viete vyviesť lanovkou, ale je tu samozrejme aj možnosť ísť pešo. Trasa vedie popod lanovku od železničnej stanici na Štrbskom Plese po modrej značke. Od chaty viete pokračovať hore na štít Predné Solisko 2093 m n. m. Z chaty máte nádherné výhľady, ktoré určite stoja zato!

Vodopád Skok

Turistika na Vodopád Skok 1725 m.n.m patrí medzi naše obľúbené v Tatrách. Túra nie je naročná aj keď terén na niektorých miestach je strmší a časť cesty idete po skalách. Turistika je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Pohľad na Vodopád Skok je nádherný. Voda padá z výšky viac ako 25 m. Trasa vedie po asfaltovej ceste ku skokanským mostíkom. Tam sa napojíte na žltú značku, ktorá vás cez Mlynickú dolinu dovedie až k vodopádu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Zo Štrbského plesa na Kriváň

Turistika je celodenná a náročná. Odporúča sa turistom s dobrou kondičkou. Vo viacerých článkoch nájdete tipy a rady, pre niekoho sa Kriváň zdá náročný pre niekoho nie, určite nikdy nepodceňujte svoje sily. Výhľady z Kriváňu stoja naozaj zato! Môžete vidieť Kráľovu hoľu s televíznou vežou. Na západe vidieť Liptov, vpravo od kotliny sa rozkladajú Západné Tatry. Zo Štrbského plesa – Liečebný dom Solisko – Rázcestie pod Furkotskou dolinou – Jamské pleso – Rázcestie v Krivánskom žľabe – Kriváň – najprv červená a potom modrá značka. O našom výstupe na Kriváň si môžete prečítať na našom blogu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Jamské pleso

Ak vás lákajú aj o čosi menej známe vodné plochy v okolí, určite nevynechajte nenáročnú túru na Jamské pleso vo Važeckej doline, odkiaľ sa môžete pokochať krásou Podtatranskej kotliny. Trasa vedie zo železničnej stanice, avšak môžete sa napojiť aj priamo pri Štrbskom plese, odkiaľ vám cesta zaberie približne 1 hodinu.

Zo Štrbského plesa na Kôprovský štít

Výstup patrí medzi stredne náročný, prevýšenie viac ako 1000 metrov. Turistika na tatranské štíty patrí k tým najkrajším v Tatrách. Tie výhľady naozaj stoja zato! Aj keď popravde si to musí človek doslova odmakať kým ich uvidí a víde na vrchol. Zo Štrbského plesa – Štrbské pleso, Helios – Trigan – Popradské pleso – Nad Žabím potokom – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít. Najprv idete po červenej, následne po modrej a potom zase po červenej. O našom výstupe na Kôprovský štít si môžete prečítať na našom blogu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Štrbské pleso v zime

Štrbské pleso je otvorené a dostupné celoročne. Určite ho odporúčame navštíviť aspoň raz aj cez zimnú sezónu. Má to svoje čaro prechádzať sa zasneženou krajinou. Kladiete si otázku, čo sa tu dá zažiť cez zimu aj keď nieste lyžiar? Vyberte sa zo Štrbského plesa na príjemnú prechádzku k Popradskému plesu. Klasická krátka túra, ktorú zvládnu i menej zdatní alebo menej motivovaní turisti. Ďalšou možnosťou je cesta k Vodopádu Skok, asi trojhodinová nenáročná túra s mnohými pôsobivými výhľadmi. Počas mínusových teplôt sa tridsať metrov vysoký vodopád mení na ľadovú kreáciu prírody.

Fun park Štrbské pleso

Pobyt s deťmi si spríjemnite návštevou Fun Parku Štrbské pleso. Sídlo zábavných atrakcií sa nachádza len pár metrov od samotného jazera, priamo pod skokanským mostíkom. Fun Park Štrbské pleso je zimný areál zábavy. Rodiny s menšími deťmi môžu zdolať svah na snehovom vaku, v snowtube alebo v raftovom člne. Jedinečnú zábavu pre veselé partie prináša atrakcia Disc golf, ktorá preverí vašu presnú mušku.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Lyžovanie a bežky

Lyžiarske stredisko na Štrbskom Plese ponúka 9 kilometrov ľahkých i stredne ťažkých zjazdoviek. Na svoje si prídu skúsení lyžiari i rodiny s deťmi. Užiť si môžete i nočné lyžovanie. Na svah sa dostanete pohodlne SKIbusom. Na svoje si prídu i bežkári. K dispozícii je 8 ľahkých a stredne ťažkých trás. Dĺžka jednotlivých okruhov je 1,4 do 5 kilometrov. 2 okruhy sú pripravené pre deti alebo začiatočníkov, ostatné sú vhodné pre športovcov.