Lanovkou na Lomnický štít

K najvyhľadávanejším turistickým atrakciám Vysokých Tatier patrí lanovka na Lomnický štít (2634 m n. m.), z ktorého pohľad je nezabudnuteľným zážitkom. Lomnický štít patrí medzi najkrajšie tatranské vrcholy. Dlho sa považoval za najvyšší štít našich veľhôr, no nakoniec získal úctyhodné druhé mieto. Keďže sa o takomto čase už turistické chodníky uzatvárajú povedali sme si, že navštívime Tatry za účelom relaxu a oddychu ale predsa nám to nedalo a rozhodli sme sa navštíviť Lomnický štít. Poďte spolu s nami zažiť tento nezabudnuteľný zážitok!

Ako si zakúpiť lístok na lanovku?

Na Lomnický štít sa viete dostať dvomi spôsobmi. Pohodlne lanovkou alebo so skúseným horským vodcom po vlastných nohách ale tento spôsob odporúčame ľuďom, ktorí už majú skúseností s lezením po skalách. Najvýhodnejšie je si lístky na lanovku zakúpiť vopred cez Gopass kartu, pre výhodnejšiu cenu, ale aj preto, aby sa vám vôbec ušli. Najmä v hlavnej sezóne sa stáva, že lístky na Lomnický štít sú často vypredané. My sme si kupovali lístky online cez Gopass. Hlavne ide o lístky na lanovkou na Lomnický štít pretože s lístkami na Skalnaté pleso problém mať nebudete. Lístky sa kupujú na konkrétny deň a čas, ktorý musíte stihnúť inak vám lístky prepadnú.

Zo stanice v Tatranskej Lomnici vedie oranžová 6 – miestna sedačková lanovka na medzistanicu Štart, odkiaľ vás vyvezie nová moderná 15 – miestna lanovka na Skalnaté pleso. Ide o vrcholnú a zároveň prestupnú stanicu na Lomnický štít. Odtiaľto vás na vrchol odvezie unikátna visutá červená lanovka, ktorá prekonáva 855 metrové prevýšenie a jazda trvá necelých 9 minút. Lanovka premáva sezónne a má špecifické prevádzkové hodiny, preto si pred plánovaním návštevy nezabudnite skontrolovať harmonogram.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Parkovanie Tatranská Lomnica

Parkovali sme v Tatranskej Lomnici na hlavnom parkovisku rovno pri lanovkách. S miestom na parkovisku sme nemali problém. V sezóne je to určite horšie. My sme sa sem vybrali na konci októbra.

Čakanie na Skalnatom Plese

Z Tatranskej Lomnici sme sa dostali pohodlnou lanovkou na Skalnaté pleso. Ak máte viac času pri čakaní na lanovku na Lomničák tak sa tu viete poprechádzať alebo sadnúť si na čaj alebo kávičku do reštaurácie, ktorá sa tu nachádza. Zo Skalnatého plesa sa viete dostať otvorenou lanovkou aj na Lomnické sedlo, ktoré tiež stojí zato navštíviť. Asi po polhodinke na Skalnatom plese sme prešli do stanice, z kade štartovala naša lanovka na Lomnický štít. Do lanovky sa zmestí len 14 osôb. Poviem vám, že nebolo mi všetko jedno keď som sa v lanovke pozrela dole je to poriadna výška a človek si to vždy uvedomí až v takejto situácií priamo v akcii. Ale zvládli sme to a už sme sa blížili do cieľovej stanici.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Lomnický štít

A sme tu! Vyšlo nám naozaj krásne jesenné počasie, čo sme boli veľmi radi. V takejto výške samozrejme treba rátať s vetrom, ktorý je naozaj silný a v našom príde aj poriadne studený. Vystupujeme z lanovky priamo do budovy, v ktorej vystúpame po schodoch až do vrcholovej štýlovej kaviarne Dedo. Pohľad na okolité štíty je dych berúci a pre každého návštevníka je nepochybne  nezabudnuteľným zážitkom. Na štíte sa nachádza aj najvyššie položená prírodná botanická záhrada v Európe. Na prehliadku terasy plus ak si chcete dať niečo v kaviarni máte cca hodinku potom musíte sledovať kedy vyhlásia vaše číslo na odchod.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Pri obchádzke po zabezpečenom chodníku na terase si môžete vychutnať výhľady na každú stranu. Z Lomnického štítu viete pozorovať Malú studenú dolinu, Téryho chatu, Päť spišských plies, Ľadový štít, Gerlach, Vysokú, Rysy a Kriváň. Výhľady sme si užili naplno a sú fakt dych vyrážajúce to musíte zažiť! Urobili sme si pár fotiek a išli sme si dať malé občerstvenie do kaviarne.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Nachádza sa tu fyzikálno-astronomické observatórium SAV a stanica SHMÚ. Ide o najvyššie položené pracovisko na Slovensku. Vedci na Lomnickom štíte a na Skalnatom plese organizujú dvakrát ročne pre verejnosť deň otvorených dverí. Mimo týchto dní sa tam nedostanete. Čo však treba spomenúť je, že na Lomničáku viete stráviť aj noc. Noc na Lomnickom štíte je výborným tipom na darček k sviatku alebo výročiu. Nachádzajú sa tu dve izby Classic a Comfort.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Toto musíte zažiť

Čas na Lomnickom štíte nám ubehol raz dva a po 50 minútach vyhlásili naše číslo a boli sme pripravení na cestu späť. Na Skalnatom plese sme si dali v reštaurácií obed a pokračovali sme v ceste na hotel. Na hoteli sme si dali zaslúžený wellness a oddych. Ubytovali sme sa v hoteli Montfort, do ktorého sa radi vraciame. Sme tu veľmi spokojní so službami, jedlom, wellnessom dokonca si tu viete zahrať bowling, ktorý si treba zajednať dopredu. Ale čo nás najviac dostalo v tomto hoteli bol nádherný výhľad z izby.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Zážitok z Lomnického štítu je pre nás skutočne nezabudnuteľný a odporúčame ho každému. Lístok nie je najlacnejší ale viete ho podarovať ako darček, ktorý podľa nás poteší naozaj každého. Na Slovensku je, čo objavovať a jednou z týchto krás je práve Lomnický štít, ktorý by ste jednoznačne nemali vynechať. Posledná mala rada pre vás ak sa vyberiete na Lomnický štít poriadne sa oblečte! 🙂