Králická tiesňava a Králický vodopád

Ak hľadáte nenáročnú turistiku v okolí Banskej Bystrice máme pre vás skvelý tip! Králická tiesňava je krásna roklina v jedinečnej prírode v Kremnických vrchoch. Králická tiesňava je od roku 1993 chránenou prírodnou pamiatkou. Ideálna prechádzka pre rodiny s deťmi, rekreačných výletníkov a všetky vekové kategórie. Neodmysliteľnou súčasťou Králickej tiesňavy tvorí Králický vodopád, ktorý je jedným z najväčších vodopádov v okolí Banskej Bystrice. V rámci trasy nájdete aj prístrešok a ohnisko, ktoré poskytujú možnosť opekania. Takže si výlet môžete naplánovať na celý deň.

Výlet na Králickú tiesňavu v skratke

Dĺžka trasy: 4km ⬆⬇

Náročnosť: ľahká

Prevýšenie: 106 metrov

Čas: 1:30 hod. ⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Ako sa sem dostanete?

Králická tiesňava sa nachádza medzi obcami Tajov a Králiky. Má dve možnosti vstupu. Môžete ísť smerom od Banskej Bystrice alebo priamo z obce Králiky. Ešte pred vstupom do obce Králiky sa nachádza menšie parkovisko. Leží tesne pred zákrutou, nemali by ste ho minúť. Parkovisko je značené informačnou tabuľou o tiesňave. Môžete sem prísť aj prímestskou dopravou, ktorá idete do obce Králiky. My sme sa sem vybrali pešo z obce Tajov spravili sme si celodenný výlet.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Králická tiesňava

Cez Králickú tiesňavu vedie náučný chodník v dĺžke 2 km, ktorý vás zavedie až ku Králickému vodopádu, ktorý môžete obdivovať na jej konci. Celková trasa by vám mala zabrať 30-45 minút. Stále je v procese budovanie, po jej skončení by mala mať dĺžku 7km. Táto trasa je nenáročná môžeme to skôr nazvať prechádzka ako turistika. Celý čas idete lesom. Prvá časť chodníka je takmer po rovine popri Farebnom potoku. Po pár metroch prichádzame k spadnutému mostíku no neskôr, po prechode drevenej lávky budete prechádzať po okraji doliny. Kde sa vám naskytnú krásne výhľady do tiesňavy. Skalné bralá naokolo tiesňavy dosahujú výšku aj 20 metrov. Pocítite tu úžasnú prírodnú atmosféru a načerpáte potrebnú energiu.

Králický vodopád

Ku Králickému vodopádu sa dostanete zostúpením z lesného chodníka priamo do tiesňavy. Nachádza sa v nadmorskej výške 650 metrov a aj keď nepatrí medzi najväčšie vodopády na Slovensku, v okolí Banskej Bystrice je to jeden z najväčších. Zostup k vodopádu je trošku náročnejší a strmší tu si odporúčame dávať pozor ak je po daždi tak sa vám môžete šmýkať, obzvlášť na popadaných listoch. Nachádza sa tu aj provizórne zábradlie v podobe lana, ktorého sa môžete chytiť. Kúsok za vodopádom sa nachádza menší, krytý prístrešok s ohniskom a posedením. Výlet môžete zakončiť práve tu dobrým občerstvením.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Oplatí sa tiesňavu navštíviť?

Je tu pekne v každom ročnom období, navyše v letných horúčavách je prechádzka v chladnej rokline veľmi osviežujúca. Nezažijete tu toľko turistov a masovku ako napríklad v Tatrách, čo je obrovské plus tohto výletu. Králická tiesňava je ideálne miesto na oddych keď chcete vyvetrať hlavu a potrebujete len ticho prírody.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo sa dá zažiť v okolí?

Ak nieste z okolia ale prišli ste na dovolenku v okolí Banskej Bystrice a hodil by sa vám ešte nejaký tip na výlet tak tu spomenieme zopár tipov, ktoré sa určite oplatia navštíviť ak sa tu budete nachádzať.

Ski Králiky

Ak sa tu nachádzate cez zimu tak odporúčame navštíviť lyžiarske stredisko Ski Králiky, v ktorom máte k dispozícii dva vleky, štvorsedačkovú lanovku a štyri zjazdovky. Spoločne dosahujú dĺžku 2,3 km. Vďaka osvetleniu sa na nich dá venovať taktiež večernému lyžovaniu. Súčasťou areálu sú zároveň pravidelne upravované bežecké trate, skiservis, požičovňa, ako aj lyžiarska a snowboardová škola.

Šachtičky

Obľúbené miesto na prechádzku v okolí Banskej Bystrici je rozhodne stredisko Šachtičky. Na Šachtičky sa dostanete autom v ktoromkoľvek ročnom období, cez zimu tu funguje lyžiarske stredisko a lyžiarsky svah si môžete vybehnúť a užiť z neho výhľady aj v lete. My sme tu už boli nespočetne veľakrát ale rozhodli sme sa, že vám toto stredisko priblížime a hlavne tým, ktorí ho vôbec nepoznajú alebo o ňom ani nepočuli. Areál sa nachádza na území obcí Selce a Špania Dolina na úbočiach kopca Pánsky diel. Na našom blogu nájdete aj článok o stredisku Šachtičky.

Banská Bystrica

Určite nevynechajte prechádzku po prekrásnom historickom centre Banskej Bystrice. Na Námestí SNP si môžete vystúpať na Hodinovú vežu alebo obdivovať Kamennú fontánu a hradný areál Barbakán. Môžete navštíviť Múzeum SNP so skanzenom vojenskej techniky.