Viedenský Schönbrunn

Schönbrunn je vynikajúcim miestom na oddych, romantické prechádzky, športovanie a trávenie voľného času s rodinou. Nachádza sa len 70 km od Bratislavy priamo v rakúskom hlavnom meste Viedeň. Jeden z najväčších barokových zámkov v Európe láka svojimi interiérmi a predovšetkým rozľahlými záhradami s množstvom stavieb, palmovým skleníkom, labyrintom a tiež zoologickou záhradou, kde môžete vidieť napríklad ohrozené Pandy veľké. Určite si na tento výlet vyhraďte jeden celý deň.

Ako sa sem dostať?

Do Viedne sa viete najrýchlejšie dostať autom, avšak premávka je tu veľmi hustá a do Schönbrunnu musíte prejsť polku Viedne autom aby ste sa tam dostali. Samozrejme navigáciou sa tam dostanete bez problémov. Pri Schönbrunne je k dispozícii bezplatné parkovisko. Záleží na tom kedy sa sem vyberiete ak cez pracovné dni s parkovaním by problém nemal byť avšak cez víkend s tým nepočítajte ak sa nechystáte prísť v skorých ranných hodinách.

Ak sa sem rozhodnete ísť autobusom z Bratislavy do centra Viedne tak sa sem viete bez problémov dostať hromadnou dopravou až k zámku. My sme tentokrát využili služby cestovnej kancelárie a išli sme na jednodňový výlet cez cestovku. Pohodlne sme sa odviezli priamo až k zámku bez starostí a rozmýšľania kde budeme parkovať.

Schönbrunn

Do Viedne chodíme často a veľmi radi, avšak kde sme ešte neboli bol zámok Schönbrunn preto sme sa sem jeden krásny slnečný deň vybrali. Zámok Schönbrunn, bývalá letná rezidencia cisárskej rodiny, patrí k najkrajším barokovým areálom v Európe. Majetkom Habsburgovcov je od roku 1569. Manželka cisára Ferdinanda II. dala v roku 1642 vybudovať na pozemku letohrádok, ktorému ako prvá začala hovoriť práve Schönbrunn. V roku 1830 sa práve tu narodil cisár František Jozef, ktorý si vzal za manželku okúzľujúcu Sisi. Dnes patrí zámok vďaka svojmu historickému významu, krásnemu areálu a veľkolepému vybaveniu k pamätihodnostiam zaradeným do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Zámok má 1441 miestností, z toho je ich sprístupnených 45. Vnútorné vybavenie je v štýle rokoka a zahŕňa i české krištálové lustre a kachlovú pec. Pred návštevou zámku odporúčame zakúpiť vstupenky online. Musíte sa pripraviť na obrovský počet návštevníkov s rôznych krajinách. Pri zámku je to doslova, že masovka. Po zámku sa prechádzate so slúchadlami, kde si viete vypočuť presný výklad zámku a jeho histórie. Do zámku sa platí vstupné a tiež si ho viete nakombinovať, podľa toho, čo chcete všetko navštíviť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo ale vyrazilo dych nám boli záhrady. Tie boli v skutku nádherné, farebné, rozkvitnuté v skutku pastva pre oči. Záhrady sme si prešli celé keď sme už nevládali oddýchli sme sa na lavičkách, ktoré nájdete v celom areáli. Pri zámku je zakázané chodiť po trávniku. Hore na kopci sa nachádza víťazný oblúk Gloriette pôvodne pamätník, pripomínajúci víťaznú bitku pri Kolíne. Dnes sa tam nachádza útulná kaviarnička. Hore na kopčeku ľudia sedeli na tráve a užívali si nádherné výhľady na samotný Schönbrunn. Tak sme sa k nim pridali aj my a užívali si trošku oddychu s krásnymi výhľadmi. Celý komplex je jeden veľký park, za vstup do ktorého neplatíte žiadne vstupné. Okolo celého parku premáva vláčik, v ktorom sa môžete previesť s vašimi najmenšími. Za jazdu vláčikom sa samozrejme platí.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

V parku nájdete aj labyrintové bludisko, ktoré sme my bohužiaľ nestihli navštíviť. Poviem vám celý deň tam máte, čo robiť aj tak všetko nestihnete preto si vždy dopredu naplánujte, čo chcete vidieť a navštíviť.

Najstaršia a najkrajšia ZOO

Súčasťou záhrad je aj najstaršia ZOO na svete a bola výhlásená za najlepšiu ZOO v Európe. Funguje od roku 1752. Pôvodne do nej mali vstup iba príslušníci cisárskej rodiny. Záhrada je skutočne veľká a preto, ak si chcete pozrieť naozaj všetky zvieratá, môžete tu stráviť skoro celý deň. Zoo je jedným slovom prenádherná. Môžete tu vidieť až 700 druhov zvierat. Najväčšou atrakciou sú pandy privezené z Číny, z ktorých sme nemobli odtrhnúť oči ani my. V polárnom pavilóne uvidíte, ľadové medvede, tučniaky alebo tulene. Nevynechajte ani dažďový prales, kde nájdete pravú džungľu z Bornea s visiacimi netopiermi. Pri vstupe dostanete do ruky mapku ZOO a časy kŕmenia zvierat.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

V celej ZOO nájdete oddychové miesta v tieni, ak sa sem rozhodnete ísť cez leto určite to oceníte. Nachádza sa tu aj obrovské detské ihrisko, kde sa vybláznia vaše detičky od najmenších až po tie najväčšie. Čo sa týka občerstvenia môžete si vybrať medzi stánkami s fastfood, alebo si môžete posedieť v klasických reštauráciách, kde si ale trocha dlhšie počkáte. Po ZOO premáva aj vláčik, ktorým si viete spraviť krásny okruh po celej ZOO. Vstupné do ZOO síce nie je najlacnejšie ale určite stojí za to! Vstupenky si viete zakúpiť aj vopred online, čo je veľké plus, že ich oficiálna stránka je aj v slovenskom jazyku.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Koniec krásneho dňa

Unavení ale šťastní už sedíme v autobuse smerom domov. Celý komplex je nádherný a viete navštíviť presne to čo chcete vidieť a čo vás zaujíma. My sme sa v Schönbrunne aj v ZOO cítili veľmi príjemne nemali sme žiadnu negatívnu skúsenosti preto môžeme tento výlet len odporúčať.