Miláno – čo sa oplatí vidieť v meste módy?

Miláno je druhé najväčšie mesto Talianska. Miláno je známe ako mesto krásy, luxusu, mesto kvalitných futbalových a gurmánskych zážitkov. V Miláne som strávila tri dni, čo podľa mňa úplne bohate stačí aby ste načerpali atmosféru mesta. Miláno sa nachádza v severnom regióne Lombardia. Posledné roky sa stalo pre Slovákov veľmi populárne aj vďaka lacným letenkám. Poďte sa pozrieť, čo všetko sa dá zažiť v tomto módnom meste.

Ako sa sem dostanete?

  • letecky – najpohodlnejšie a najrýchlejšie sa sem samozrejme dostanete letecky. Do Milána viete vychytať letenky skutočne za pár €. Nás konkrétne stáli letenky 20€. Priame lety do Milána môžete absolvovať z Bratislavy alebo zo Schwechatu nízkonákladovkami Ryanair alebo Wizz Air. My sme leteli zo Schwechatu, let trval cca 80 minút. Na viedenské letisko sa viete dostať priamo z bratislavskej autobusovej stanice.
  • autom – vybrať sa sem môžete aj autom, odporúčame si ale dopredu dobre skontrolovať možnosť parkovania pri ubytovaní.
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Prileteli sme na letisko v Bergame. Z letiska nie je problém dostať sa do centra Milána. Vzali sme si autobus spoločnosti Terravision a po cca hodinovej jazde sme sa ocitli na hlavnej stanici v Miláne. Lístky sa dajú zakúpiť online a stačí ich ukázať v telefóne pri nástupe do autobusu. Cena lístku bola 5 € jednosmerne, alebo 9 € spiatočne.

Doprava v Miláne

Keďže sa naše ubytovanie nachádzalo priamo v centre celý čas sme chodili všade pešo. Ak ste ubytovaní ďalej alebo sa chystáte na výlety v okolí odporúčame použiť tieto dopravné prostriedky.

  • metro – mesto pokrývajú štyri linky, ktoré sú označené číslami 1, 2, 3 a 5. Premáva od 6:00 do polnoci a vlaky jazdia často, najmä počas dopravnej špičky. Ide o rýchly a pohodlný spôsob dopravy po meste, najmä na dlhé vzdialenosti.
  • autobusy – ak ste prišli do mesta aj za nočným životom môžete využiť autobusy, ktoré premávajú aj v noci.
  • električky – obľúbený dopravný prostriedok pre miestnych obyvateľov aj turistov. Premávajú od skorého rána do polnoci, niektoré linky prechádzajú aj okolo mnohých známych mestských pamiatok.

Jednotlivé lístky si môžete kúpiť na staniciach metra alebo v novinových stánkoch. My odporúčame zakúpiť 24-hodinový lístok, 48-hodinový lístok alebo týždenný lístok. Lístky možno použiť vo všetkých druhoch verejnej dopravy vrátane metra, električiek a autobusov.

Kde sa ubytovať?

V Miláne nie je problém zohnať ubytovania avšak horšie je nájsť ubytovania za super cenu. Ubytovanie v centre meste je drahšie ale záleží aj na období v ktorom sa sem vyberiete. My sme bývali v centre a k hlavným pamiatkam sme to mali cca 10 minút pešo. Ubytovanie sme riešili cez Booking, kde nájdete veľmi veľa ponúk. Nás vyšlo ubytovanie cca 30€ na noc pre jednu osobu. Ak bývate ďalej od centra hľadajte si ubytovanie v blízkosti metra aby ste sa vedeli pohodlne dostať do centra.

Čo vidieť v Miláne

Katedrála Duomo

 Na námestí Piazza del Duomo sa nachádza slávna milánska katedrála. Je 2. najväčšia katedrála v Taliansku a 5. najväčšia katedrála na svete. Jej výstavba začala v roku 1386 a trvala viac ako 600 rokov. Dokončená bola v roku 1965. Musím povedať, že Duomo je v skutku nádherná až dych vyrážajúca stavba. Katedrálu je možné navštíviť, lístky sa predávajú online na presný čas. Môžete si vybrať z viacerých variantov – návšteva vnútra katedrály, výstup na strechu, múzeum a archeologickú časť. My sme si zakúpili lístky do vnútra katedrály a lístky na strechu po schodoch, kde máte možnosť zakúpiť si lístky aj výťahom. Na streche katedrály, sa nám naskytol nádherný výhľad na mesto. Do všetkých katedrál sa nepovoľuje mať odhalené plecia a nohy preto ak sa sem chystáte v lete myslite na to!

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Miláno (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Kvôli výstavbe tejto nádhernej stavby musel byť dokonca vybudovaný nový systém kanálov, po ktorých sa dovážal mramor. V múzeu sa nachádza aj pôvodný skelet sochy Panny Márie po zásahu blesku. Vyfotografujte si Duomo počas rána alebo večer v čase zlatej hodinky, kedy mramor na katedrále sfarbia slnečné lúče do zlatista. Ak chcete stihnúť peknú fotku v dennom svetle, odporúčame prísť sem poobede. Pred katedrálou je možné kúpiť si kukuricu od pouličných predajcov a kŕmiť holubov. Taktiež sa tu nachádzajú ďalší pouličný predajcovia, ktorí vám budú ponúkať selfie tyče, náramky a fotky. Niektorí sú naozaj veľmi otravní ale bohužiaľ aj toto patrí k turistickým metropolám.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Galleria Vittorio Emanuelle II

Galleria Vittorio Emanuelle II je najstarším nákupným centrom v celom Taliansku. Krytá nákupná pasáž je známa najmä svojou špeciálnou sklenenou strechou. Pod samotnou kupolou sa nachádza mozaika s erbom Turína, ktorý znázorňuje býka. Stará milánska povera hovorí, že trojnásobné otočenie na jeho genitáliách prináša šťastie. Toto nákupné centrum je plné známych módnych značiek. Môžeš si tu kúpiť oblečenie, doplnky, knihy a umenie. Pasáž nájdete hneď naľavo od katedrály Duomo. Okrem najluxusnejších módnych značiek tu nájdete aj mnoho reštaurácii a kaviarní, dokonca aj hotel. Tu sme sa zastavili doslava na fotku pretože to bola totálna masovka.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Castello Sforzesco, Parco Sempione a Arco della Pace

Druhý deň sme navštívili Castello Sforzesco. Je to hrad v centre Milána, ktorý bol postavený v roku 1370 na obranu mesta. Dnes sa v hrade nachádzajú múzeá a galérie s dielami od Michelangela Buonarottiho alebo Leonarda da Vinciho. Prejdite sa jeho chodbami a nadýchnite sa dávnej histórie po stenách ktorých maľoval Leonardo da Vinci, Cesario Cesariano alebo Filarete. Hrad je vzdialený približne 15 minút chôdze od námestia Piazza del Duomo.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Za Castello Sforzesco sa rozprestiera veľký park Sempione s rozlohou takmer 40 hektárov. Ideálne miesto na oddych. V strede parku je menšie jazierko s mostom Malých morských víl. Priamo v parku sa nachádza niekoľko kaviarní a reštaurácií. Na opačnom konci od hradu park ohraničuje Arco della Pace – víťazný oblúk.

Divadlo La Scala

Legendárne divadlo a najslávnejší operný dom Teatro alla Scala bol po prvýkrát otvorený v roku 1778. La Scala má kapacitu takmer 3000 divákov. Keď som zbadala divadlo na prvý pohľad z von vyzerá úplne obyčajne a nepovedali by ste, že sa vo vnútri nachádza legendárne divadlo. V divadle si môžeš objednať prehliadku so sprievodcom alebo si rezervovať predstavenie na večer, napríklad operu, balet alebo orchester. Luxusný zážitok, ktorý sa oplatí zažiť.

Romantická štvrť Navigli

Navigli je štvrť preslávená svojimi kanálmi s útulnými reštauráciami a barmi. Svojim vzhľadom vám bude pripomínať slávne Benátky. o štvrti Navigli sa nachádzajú dva hlavné kanály, Naviglio Grande a Naviglio Pavese, ktoré boli pôvodne vybudované v 12. storočí na dopravné a zavlažovacie účely. Pozdĺž celého kanála sa nachádzajú bary a reštaurácie, z ktorých vás personál pozýva na drink či taliansku pizzu. Zájdite si po 18:00 hod. na tradičné aperitivo, čo je niečo ako večerné posedenie pri drinku. V uličkách stretnete veľmi veľa umelcov. V tejto štvrti zažijete pravú taliansku atmosféru, ktorá v úplnom centre Milána podľa mňa chýba. Navigli je známe aj svojím nočným životom.

Ešte môžete navštíviť

Ak ste tu na viac dní a stíhate obehať toho viacej odporúčame navštíviť tieto miesta Cintorín Cimitero Monumentale, Monte Stella Park, Národný park Val Grande, Vedecko-technické múzeum Leonarda da Vinci, Čínska štvrť, Bazilika San Lorenzo Magiore, Kostol Santa Maria al Paradiso, futbalový štadión San Siro.

Výlety v okolí Milána

Z Milána môžeš podniknúť rôzne jednodňové výlety, najlepšie vlakom. Vlakom sa vieš z Milána dostať k jazeru Como, pozrieť mestá ako sú Turín, Verona, Bescia alebo prístavné mesto Janov. Mesto Bergamo je vzdialené 40 minút od Milána jeho návšteva určite stojí za to!

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Miláno mesto módy

V meste sídlia niektoré z najväčších módnych značiek na svete, ako napríklad Versace, Gucci a Prada. Mesto je tiež domovom slávneho milánskeho týždňa módy. Ide o jedno z najvýznamnejších módnych podujatí na svete, ktoré priťahuje špičkových návrhárov a módnych nadšencov z celého sveta.

Čo treba ochutnať v Miláne?

Milujete taliansku kuchyňu? Lebo my áno! Ak sa nachádzate v Miláne a máte chuť na tradičnú taliansku kuchyňu, máme pre vás pár tipov, kde sa výborne najete alebo vychutnáte svoj obľúbený drink. Určite tu vyskúšajte slávne risotto alla Milanese. V Miláne nájdete aj niekoľko najlepších reštaurácií v Taliansku. Ako prvé čo určite neodporúčam je reštaurácie priamo pri katedrále. Sú zbytočne predražené a dostali sme veľmi zlé špagety, čo sa mi ešte v Taliansku nestalo. Vyzerali ako ohriate v mikrovlnke a úplne bez chuti.

 Ak budete mať čas navštívte historickú kaviarničku Taveggia, kde musíte vyskúšať ich špecialitu, ktorú vynašli práve tu a tou je „bomba di riso“, čo je podstate jemné čerstvé pečivo naplnené krémom a ryžou. Kaviarničku nájdete cca 700 metrov od námestia Duomo, na rohu ulice Via Francesco Sforza a Via Cesare Battisti.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Pri námestí Duomo na ulici Via Spadari sa nachádza nákupne stredisko Peck. Odporúčame reštauráciu Al Peck a z menu určite neodolávajte rizotu Milanese. Len asi 200 metrov od Pecku sa nachádza Palazzo Broggi, v ktorom nájdete jeden z najkrajších Starbucks na svete. Medzi najlepšie kaviarne v meste patria Cova, Pasticceria Marchesi a Sant Ambroeus.

Čo sme ešte navštívili je Terrazza Aperol, ktorá sa nachádza na poschodí rovno pri katedrále Duomo. Pri vašom obľúbenom drinku si môžete vychutnať krásne výhľady na námestie a katedrálu. V tomto prípade sme mali šťastie väčšinou sa sem dostanete cez poradovník.

A čo dodať na záver?

Miláno je krásne mesto, ktoré možno navštíviť celoročne avšak mi ho odporúčame navštíviť február-máj alebo september-október. Tak si môžete užiť Miláno nielen v príjemných teplotách ale nie je tak preplnené ako v letných mesiacoch. Leto jún až august je hlavnou turistickou sezónou a to vám poviem na rovinu že je to masovka, ktorá nemusí byť každému príjemná. Mňa osobne popravde Miláno trošku sklamalo v tom, že som čakala viac naozaj vám tu stačia maximálne dva dni. Ale samozrejme boli miesta, ktoré sa mi veľmi páčili ale toto mesto vo mne nezanechalo ten magic moment ako napríklad Verona alebo Rím.