Čo sa oplatí vidieť vo Verone?

Vo Verone sme sa zastavili po ceste na Francúzsku riviéru. V tomto očarujúcom romantickom mestečku sme strávili jednu noc. Tipy čo všetko sa tu oplatí vidieť a zažiť, vám prinášame v tomto článku. Mesto Verona je známe najmä vďaka romantickému príbehu Rómea a Júlie. Shakespearova tragédia urobila z tohto mesta lákadlo pre turistov, no Verona ponúka toho o mnoho viac. Ak obľubujete mestá, ktoré doslova dýchajú históriou ste na správnom mieste.

Ako sa dostať do Verony?

  • autom – my sme využili prepravu autom, Taliansko už má všade vybudované diaľnice, čiže problém sa dostať do centra vôbec nebol, na prekvapenie sme aj dobre zaparkovali priamo pri ubytovaní v centre mesta a ešte k tomu zdarma. Zo Slovenska cesta trvala cca 8 hodín. Diaľnice v Taliansku sú spoplatnené mýtnym systémom. Na diaľniciach sa nachádzajú mýtne brány, kde sa dá platiť kartou i v hotovosti. Mýtne je pomerne vysoké a cesta po diaľniciach môže dopravu v Taliansku predražiť ale ušetríte čas. Talianske mýto sa platí v závislosti od dĺžky trasy najmenej vás to môže výjsť cca 11€ a najviac cca 70€ za jednosmernú jazdu.
  • lietadlom – do Verony lieta veľa nízkonákladových leteckých spoločností, stačí len vychytať dobrú cenu a môže sa ísť na výlet
  • vlakom – viete sa sem dostať aj vlakom. Samozrejme musíte počítať s prestupmi. Železničná stanica vo Verone je úplne v centre mesta.

Kde sa ubytovať?

Musím povedať, že ubytovanie sme mali naozaj výnimočné. Bývali sme priamo v historickom centre Verony, k amfiteátru sme to mali 5 minút peši. Ubytovanie sme si našli na Bookingu a bookli sme si ho cca 4 mesiace dopredu. Našli sme skvelý apartmán s 3 veľkými izbami pre 8 ľudí. V cene ubytovania sme mali aj pravé talianske prosečko, ktoré nás čakalo vychladené na terase, ktorá sa nachádzala na streche budovy z ktorej sa nám ponúkal nádherný výhľad na Veronu pri západe slnka.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo všetko by ste vo Verone nemali vynechať?

V popoludnajších hodinách sme prišli do Verony, ubytovali sme sa a hneď sme vyrazili do centra. Pred vstupom do centra vás víta krásny historický oblúk cez ktorý musíte prejsť. Mesto je známe pre svoje festivaly, vynikajúcu kuchyňu a svetoznámy operný dom.

Arena di Verona

Je tretí najväčší amfiteáter, ktorý pochádza z roku 30. V minulosti bol veľmi populárny na gladiátorské zápasy. Neskôr bol využívaný na konanie veľtrhov, verejných popráv, divadelných a operných predstavení ale bol využívaný aj na býčie zápasy. Amfiteáter dnes neuvidíte v jeho plnej kráse, pretože na ňom zanechalo stopy zemetrasenie, ktoré bolo v meste v roku 1183. Amfiteáter sa nachádza na námestí Piazza Bra. Dodnes sa v ňom konajú koncerty. Ak budete mať šťastie tak možno nejaký stihnete.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Júliin balkón

Casa di Giulietta je dom zo Shakespearovej tragédie, kde sa odohral milostný príbeh Rómea a Júlie. Príbeh nie je založený na skutočných udalostiach a postavy sú vymyslené. Dnes je toto miesto jedno z najnavštevovanejších vo Verone. Známy balkón sa nachádza na ulici Via Cappello. Na nádvorí je postavená bronzová socha Júlie a vo vnútri sa zas nachádza múzeum. Pripravte sa na veľký nával turistov, my sme si balkón pozreli a odfotili z diaľky, pretože v 3 hodinových radoch sa nám nechcelo čakať obzvlášť keď sme mali tak málo času na preskúmanie tohto krásneho mesta. Ale určite ak budete vo Verone toto miesto nevynechajte. Nádvorie je otvorené a vstupné sa platí len priamo do Júliinho domu, ak sa chcete odfotiť na balkóne. V dome sú vystavené aj kostýmy z natáčania filmu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Piazza delle Erbe a veža Lamberti

Námestie Erbe je hlavným námestím Verony. Nachádza sa tu radnica s 83-metrovou vežou Torre dei Lamberti, odkiaľ sa vám naskytne jedinečný pohľad na mesto. Pravidelne sa tu konajú trhy, ktoré sú plné farebného ovocia, zeleniny, suvenírov či rôznych iných lokálnych produktov. V strede námestia sa nachádza fontána veronskej Madony z 1. storočia. Na námestí sa náchadza veľa podnikov s terasami, kde si môžete vychutnať aperitív a vychutnávať si atmosféru mesta.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Piazza dei Signori

Za námestím Erbe pokračuje menšie námestie Piazza dei Signori. V strede námestia sa nachádza socha Danteho Alighieriho, ktorý vo Verone aj niekoľko rokov žil. Blízko námestia sa nachádza cintorín rodiny Scaligeri, ktorá vládla mestu od 13. storočia približne 125 rokov.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Katedrála Verona

Na malom, ale krásnom námestí stojí katedrála s názvom Cattedrale di Verona Santa Maria Assunta. Jej interiér dnes zdobia výrazné červené mramorové stĺpy a významné fresky či obrazy. Vo Verone nájdete veľa kostolíkov, veľa z nich bolo zničené pri zemetrasení. Ďalšie zaujímavé kostoly sú San Zeno alebo Sant Anastasia. San Zeno bol totiž miestom fiktívneho sobáša Rómea a Júlie.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Hrad Vecchio a most Scaligero

V stredovekom hrade Castelvecchio nájdete v súčastnosti múzeum. Stojí na brehu rieky Adiža od roku 1354. Pôvodne bol pevnosťou, ktorú dala postaviť dynastia Scaliger a slúžila na obranné účely. Vstup do múzea je spoplatnený. Súčasťou komplexu je aj priľahlý most, ktorý tvoria tri výrazné oblúky a z ktorého sa vám naskytne krásny pohľad na rieku.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Záhrady Giardino Giusti

Tieto záhrady sú súčasťou paláca Giusti zo 16. storočia. V krásnych renesančných záhradách nájdete príjemné miesta plné zelene, sôch, fontán a labyrintov, kde si môžte oddýchnuť od ruchu mesta.

Kopec Castel San Pietro

Ak máte viac času určite odporúčame prechádzku na kopec San Pietro. Ak nemáte chuť na prechádzku do kopca, vydajte sa lanovkou hore a zažite panoramatické výhľady na Veronu a Ponte Pietru. Odporúčame si tu vychutnať západ slnka.

Lago di Garda

Ak budete mať vo Verone dostatok času, určite zvážte jednodňový výlet k jazeru Lago di Garda. Je to najväčšie talianske jazero. Z Verony je to cca hodinku cesty k jazeru. Rozprestiera na severe krajiny medzi Alpami a Pádskou nížinou. V niektorých častiach sa tu budete skutočne cítiť ako pri mori. My sme mali na pláne navštíviť jazero, avšak náš plný harmonogram nám to nedovolil o to viac máme dôvod sa sem vrátiť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Do Verony sa ešte určite vrátime

Veronu sme si užili aj keď za veľmi krátky čas. Dostala nás nielen svojou krásou a históriou ale aj veľmi dobrým jedlom a ubytovaním. So všetkým sme boli nadmieru spokojní. Naplánujte si sem výlet a môžeme vám zaručiť, že to nebudete ľutovať! Ak máte možnosť navštívte Veronu mimo hlavnej sezóny júl, august a vyhnete sa veľkým davom a horúčavám.