Trenčiansky hrad je ikonou celého Považia a samozrejme Trenčína. Rozmýšľali sme, kde vyraziť cez víkend keďže hlásili pekné počasie. Povedali sme si, že dávno sme už nenavštívili hrad alebo zámok. Jednoznačne sme sa zhodli na tom, že ideme navštíviť Trenčiansky hrad. Trenčiansky hrad sme navštívili po prvýkrát a boli sme unesení jeho krásou. Poďte sa spolu s nami pozrieť nato ako náš výlet do Trenčína vyzeral.
Ako sa sem dostať?
Kde budeme parkovať nám šlo hlavou už celou cestou ale nakoniec sme zaparkovali priamo v centre mesta. Parkovanie bolo zdarma lebo bol víkend, ale vždy si to poriadne skontrolujte kde sa platí a kde nie. Verejné parkovisko sa nachádza pred železničnou stanicou v Trenčíne ak by ste mali problém zaparkovať priamo v centre. Avšak zo železničnej stanici k hradu je to pešo cca 45 minút.
Ako sa dostať na Trenčiansky hrad?
K hradu sa dá pohodlne dostať po vydláždenej ceste starým mestom. Chodník začína pri mestskej veži s Trenčianskymi hodinami. Ďalej pokračujeme po zastrešených Farských schodoch, ktorých je celkovo 99 a boli vybudované v roku 1568. Z Mierového námestia si môžete vybrať aj cestičku po romantickej Matúšovej ulici, ktorá sa nachádza priamo pod hradným bralom. Priamo z autobusovej a železničnej stanice v Trenčíne naviguje na hrad červená turistická značka, ktorá vás nasmeruje pred kostol Narodenia Panny Márie. Odtiaľ pokračujte k informačnému centru a vstupnej bráne. Cesta k hradu nie je náročná zvládnu ju deti aj starší ľudia.
Trenčiansky hrad
Bol postavený v 11. storočí ako pohraničná pevnosť. Jeho úlohou bolo strážiť a brániť obchodné cesty, ktoré viedli zo severného Uhorska a stredoslovenských banských miest do Čiech, Moravy, Sliezska a Poľska. Neskôr sa z neho stalo sídlo kráľovskej a šľachtickej župy. Najznámejším panovníkom a majiteľom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky. Dnes sa v jeho starobylých priestoroch nachádzajú výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea. V roku 1790 však mesto Trenčín zasiahol mohutný požiar, ktorý neobišiel ani samotný hrad. Ten po tomto požiari začal chátrať. V polovici 19. storočia prišla myšlienka na obnovu a tak sa Trenčiansky hrad začal pomaly dávať dokopy.
Dominantou hradu je Matúšova veža, ktorá tu stojí už od 11. storočia. Je to hlavná veža Trenčianskeho hradu, podľa ktorej ho spoznáte už zďaleka. Je potrebné prekonať ešte niekoľko desiatok schodov, kým sa dostanete hore do veže. Keď sme vyšli hore trošku nás prekvapil silný vietor, ktorý môže byť dosť nepríjemný ale my sme si nenechali pokaziť zážitok. Výhľady z Trenčianskeho hradu sú nádherné. Na hrade môžete navštíviť až 3 paláce a to Ľudovítov palác, Barborin palác a Zápoľského palác.
V dolnej časti hradu si môžete pozrieť kasárne, hladomorňu, delovú baštu aj studňu lásky. Na nádvorí hradu nájdete studňu lásky, ku ktorej sa viaže povesť o Fatime a Omarovi. Povesť hovorí, že hradný pán Štefan Zápoľský zajal krásnu tureckú princeznú Fatimu a turecký princ Omar, ktorý Fatimu miloval dostal za úlohu vykopať na hrade studňu. Štyri roky musel kopať do skaly, kým priniesol hradnému pánovi vodu a bol spolu s Fatimou prepustený na slobodu. Studňa je hlboká 80 m a je označovaná aj pojmom studňa lásky.
Hrad je otvorený celoročne. Otváracie hodiny a aktuálne termíny prehliadok si môžete pozrieť na oficiálnej stránke hradu. Cenník je rozdelený podľa okruhu, ktorý si vyberiete. Malý okruh je lacnejší. Prehliadku cez Veľký okruh absolvujete so sprievodcom. Na oficiálnej stránke hradu nájdete aj celoročný program akcií a podujatí, ktoré sa budú na hrade konať. Absolvovať môžete aj nočnú prehliadku hradu.
Oplatí sa navštíviť Trenčiansky hrad?
Trenčiansky hrad môže byť určite krásnym výletom nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre fanúšikov histórie. Jeho návštevu Vám určite odporúčame. Naplánujte si výlet na celý deň a spoznajte aj kúty mesta Trenčín. My sme si prešli aj celé Mierové námestie, kde nájdete mnoho kaviarní a reštaurácií, kde sa môžete po prehliadke občerstviť. Na Slovensku je stále, čo objavovať. Krásny deň za nami 🙂