Tajomný Čachtický hrad

Povedali sme si, že nebudeme behať len po horách ale navštívime aj zopár hradov. Tentokrát sme navštívili tajomný Čachtický hrad. Hrad sa dostal do povedomia vďaka krvavej grófke Alžbete Báthoriovej, ktorá sa preslávila svojou krutosťou. Údajne tu mučila mladé dievčatá a kúpala sa v ich krvi pre zachovanie večnej mladosti a krásy. V našom článku sa dočítate, čo všetko musíte vedieť pred návštevou Čachtického hradu.

Ako sa sem dostať?

Čachtický hrad sa nachádza v Malých Karpatoch medzi obcami Čachtice a Višňové. Turistický chodník na hrad vedie priamo z obce Čachtice. Treba sa držať zelenej značky. Na hrade ste za cca 45 minút. Najrýchlejšia trasa vedie z obce Višňové, treba ísť po zelenej a následne prejsť na modrú značku. Trasa trvá cca 35 minút.

  • autom – po diaľnici D1 smer Žilina, výjazd Nové Mesto nad Váhom / Rakoľuby – Beckov – cca 10 min. do centra obce Čachtice
  • vlakom – železničnou traťou Bratislava – Žilina do stanice Nové Mesto nad Váhom. Odtiaľ môžete ísť vlakom do Čachtíc po trati spájajúcu Nové Mesto nad Váhom – Veselí nad Moravou. Z vlakovej stanice pešo smer centrum. Cesta trvá cca 20 minút
  • autobusom – autobusom na autobusovú stanicu Nové Mesto nad Váhom (pri železničnej stanici) a odtiaľ autobusom do Čachtíc – zástavka Čachtice námestie
  • pešo – z centra obce cesta trvá pešo cca 45 minút po upravenej ceste (časť asfalt, časť štrkový podklad) až po vstupnú bránu do hradu
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Parkovanie

Zaparkovať môžeme na záchytnom parkovisku v obci Čachtice. Parkovisko sa nachádza na na Podzámskej ulici. Kapacitu má 60 parkovacích miest.

Čachtický hrad

Čachtický hrad vznikol v 13. storočí ako mohutná stredoveká kamenná pevnosť a patril medzi prvé hrady chrániace západnú hranicu Uhorska. Od roku 1569 boli vlastníkmi hradu Nádašdyovci, ktorí ho získali práve svadbou Františka Nádašdyho so spomínanou krvavou grófkou Alžbetou Báthory. Po dobytí Františkom II. Rákoczym hrad pustol a vyhorel. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia. V rokoch 2012-2014 prebehla na hrade čiastočná obnova. V roku 2014 bol hrad opäť sprístupnený verejnosti. Z viacerých miest vnútri hradu je krásny výhľad na okolie. Na hlavnom nádvorí je veľká výstavná sieň, kde môžete obdivovať exponáty. Všade nájdete aj rôzne informačné tabule o histórií hradu. Môžete sa tu dočítať aj rôzne legendy o hrade. Nájdete tu aj hradné väzenie a kaplnku, do ktorej môžete nakuknúť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Na hrade sa počas sezóny odohrávajú rôzne kultúrne podujatia. Program kultúrnych podujatí si viete pozrieť na oficiálnej stránke Čachtického hradu. Čachtický hrad je otvorený od marca do decembra. Otváracie hodiny sú predĺžené počas letnej turistickej sezóny. Taktiež si ich odporúčame vždy skontrolovať dopredu. Vstupné do hradu stojí rôzne, môžete využiť lacnejšie vstupné mimo víkendov alebo využiť rodinné vstupné. Počas letnej sezóny sa môžete odviesť turistickým vláčikom Báthory, ktorý premáva z Námestia od sochy Alžbety Báthory – Čachtický hrad a späť. 

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

My sme si vybrali trasu z Višňového ale neskôr sme to trošku aj oľutovali. Síce je trasa o niečo kratšia ale idete lesným terénom, čo by problém nebol ale celý čas idete prudkým stúpaním. Preto túto trasu neodporúčame pre starších ľudí alebo s malými deťmi. Vtedy určite zvoľte trasu z obce Čachtice. Od parkoviska idete k hradu po asfaltovej ceste, čiže trasa je vhodná aj pre kočíky.

Určite Čachtický hrad navštívte

Návšteva Čachtického hradu určite stojí za to! Viete to v jeden deň spojiť napríklad aj s návštevou hradu Beckov. Je jedno v ktorom ročnom období sa sem vyberiete hrad je zahalený do rúška tajomstva a dýcha históriou, ktorú tu môžete cítiť. Na Slovensku máme veľa hradov a zámkov ale na tento sme boli veľmi zvedaví, určite má na tom zásluhu aj Alžbeta Báthory. Návštevu hradu odporúčame!