Zažite s nami vianočnú Viedeň

Opäť sme sa vybrali na vianočné trhy a tentokrát to bola Viedeň. Vianočné trhy vo Viedni sú za nás zatiaľ tie najkrajšie na akých sme boli. Ani nie hodinku od Bratislavy môžete zažiť vianočné trhy o akých ste ani nesnívali a na Slovensku nezažijete. Vybrali sme sa na jednodňový výlet a spojili sme to aj s návštevou čokoládovne v Kittsee. Pravú vianočnú atmosféru nám dodávalo počasie, husto nám skoro celý čas snežilo.

Čokoládovňa Hauswirth Kittsee

Z domu sme vyrazili ráno o 9:00 hod. Naša prvá zástavka bola v čokoládovni Hauswirth Kittsee. Čokoládovňa sa so svojimi výrobkami preslávila nielen v Rakúsku, ale aj po celej Európe, Amerike aj Austrálii. Niektoré z čokoládových dobrôt sa predávajú aj v našich obchodoch. Rodinnú firmu založil v roku 1949 Franz Hauswirth ako cukráreň vo Viedni. Od roku 2006 vedú podnik bratia Roman a Peter Hauswirth už v tretej generácii. Nájdete tu široký sortiment čokoládových výrobkov za skutočne výhodné ceny a väčšinu výrobkov môžete bezplatne ochutnať priamo v predajni, čo sme ochutnali aj my a potom nakúpili čo nám najviac chutilo. Ceny čokolád sa tu pohybujú okolo 0,70€, keksíkov po 0,30€ a bombonier rôzne od 2-7€. Ak máte záujem čokoládovňu viac spoznať a vidieť výrobu čokolády môžete sa dohodnúť aj na prehliadke výroby. Na čo sa tu ale musíte pripraviť pred Vianocami je, že sa tu nachádza neskutočne veľa ľudí. Chodia sem rôzne zájazdy a školské výlety.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Vianočná Viedeň

Okolo pol 12 sme dorazili do centra Viedne ako prvú zástavku sme si dali pri radnici na Rathausplatz. Tu môžete nájsť tie najkrajšie a najväčšie trhy vo Viedni, určite ich odporúčame navštíviť aj večer vtedy sú najkrajšie keď všetko krásne svieti. Na vianočnom trhu na námestí Rathausplatz víta návštevníkov pri vstupe meter vysoký oblúk so sviečkami.Nájdete tu až 150 drevených stánkov s občerstvením ale aj s mnohými vianočnými výrobkami od trblietavých vianočných ozdôb až po ručne vyrábané hračky, šperky a dekorácie. Pre deti ale aj pre dospelých odporúčame vyskúšať verejné klzisko. Čo sa oplatí večer vidieť je strom plný srdiečok pre zamilovaných. Deti tu môžu okrem klziska zažiť aj jazdu na kolotočoch alebo využiť rôzne atrakcie.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Strávili sme tu cca 2 hodinky zakorčulovali sme si, občerstvili sa a pokračovali sme ďaľej na Námestie svätého Štefana. Pred dómom sv. Štefana nájdete drevené stánky, ktoré majú jednoduchý, elegantný dizajn s krásnym osvetlením. Takisto tu môžete ochutnať punč, pečené gaštany alebo nakúpiť vianočné darčeky. My sme tu našli malú kaviarničku do ktorej sme sa išli trošku zohriať. Po zohriatí sme si prešli trhy, dali punč najedli sa a pomaličky sme sa vrátili naspäť na námestie k radnici pretože sa začalo stmievať a chceli sme zažiť tú právu vysvietenú, vianočnú atmosféru.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Keďže bol piatok a poobede po práci ľudí už v uliciach začínalo byť naozaj veľa. Keď sme sa blížili už k radnici tak sme bez slov len čumeli na tú nádheru. Nedá sa to opísať ani z fotiek to tak možno nevidno ale tá atmosféra je tam neopísateľná. Odporúčame zažiť každému aj s deťmi. Prešli sme si tu všetko od betlehemu až po srdcový strom. Začínali sme byť už dosť premočený z celého dňa lebo nonstop mrholilo a potom husto snežilo. Tak sme sa o 18:00 hod. vybrali späť domov. Unavení, premrznutí ale šťastní 🙂

Kde sa ešte môžete vo Viedni navštíviť vianočné trhy?

Miest kde môžete zažiť vianočnú atmosféru je vo Viedni veľmi veľa. Tak si ich poďme spomenúť. Keďže vianočné trhy vo Viedni navštevujeme pravidelne každý rok tak nechodíme stále na tie isté miesta, ale môžeme vám povedať s čistým svedomím, že svoje čaro majú všetky. My si tu spomenieme aspoň zopár z nich.

Ako prvé si spomenieme Vianočnú dedinku a novoročný trh na Námestí Márie Terézie. Vianočné stánky medzi tromi špičkovými múzeami sa v posledných rokoch rozrástla na veľký trh. Romantická vianočná dedinka v areáli Viedenskej univerzity je tiež obľúbeným miestom stretnutí v predvianočnom období, najmä pre študentov.

Staroviedenský vianočný trh na Freyungu. Vianočný trh sa tu konal už v roku 1772 a aj dnes si tu môžete kúpiť ručné výrobky, sklenené ozdoby, tradičné betlehemy a keramiku. Od 16.00 h sa na námestí rozozvučí slávnostná adventná hudba.

Vianočný trh na elegantnom námestí Am Hofplatz sa nachádza medzi vianočným trhom Freyung a pešou zónou Kohlmarkt a Graben. Špecialitou tohto trhu je určite Zirbenpunsch, punč z voňavej švajčiarskej borovice. Čo sa týka hudby, očakávajte pravidelné živé vystúpenia gospelových zborov.

Vianočný a novoročný trh na zámku Schönbrunn očarí svojím cisárskym prostredím a po Vianociach sa premení na novoročný trh. Vianočná dedinka v zámku Belvedere zaujme návštevníkov svojím barokovým prostredím. Jedinečný zámocký park poskytuje priestor pre tento pokojný vianočný trh s umeleckými remeslami a kulinárskymi špecialitami.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ako si vybavím korčule na klzisko?

Pri verejnom klzisku na námestí pri radnici si môžete korčule požičať alebo použiť vlastné. Požičanie stoji 9€ na 4 hodiny. Malé deti majú možnosť zadarmo využiť malé klzisko s pomôckami, aby sa naučili správne korčuľovať. Lístok na klzisko stojí 10€ na 4 hodinky. Môžete si zakúpiť aj skrinku za 3€, čo odporúčame lebo tam si viete odložiť svoju obuv alebo naopak korčule keď chcete sa tie 4 hodinky niečo pobehať a vrátiť sa. V ponuke majú aj rodinné lístky za 24€ 2x dospelý a 1x dieťa. Na čo si dajte určite pozor je aby ste nestratili lístok, ktorý funguje na oskenovanie keď vchádzate dnu ale aj keď vychádzate von. Klzisko bolo pre nás veľkým zážitkom.

Oplatí sa navštíviť vianočné trhy vo Viedni?

Tento rok sú vianočné trhy vo Viedni s cenami lepšie ako tie v Bratislave preto ak sa rozhodujete, čo navštíviť jednoznačne si vyberte Viedeň. Nielen že zažijete jedny z tých najkrajších vinaočných trhov v Európe ale naladíte sa na tú pravú vianočnú atmosféru.