Sedlo pod Ostrvou

Ak hľadáte vo Vysokých Tatrách stredne náročnú turistiku s krásnymi výhľadmi tak Sedlo pod Ostrvou (1966 m n.m.) je pre vás jednoznačná voľba. Chodník je dostupný celoročne. Výstup od plesa do sedla je schodný bez akýchkoľvek reťazí, alebo istiacich pomôcok. V zime môže byť chodník ťažšie priechodný, odporúčame mačky a paličky. Avšak počas zimných mesiacov môže byť trasa náročná na orientáciu, preto odporúčame v takomto prípade výstup zvážiť. Aj napriek tomu, že vrchol Ostrvy nepatrí medzi najvyššie, ponúka majestátne výhľady a túra je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Práve pre to je táto trasa medzi turistami veľmi obľúbená.

Výstup na Sedlo pod Ostrvou v skratke

Dĺžka trasy: 16km⬆⬇

Prevýšenie: 1020 metrov

Čas: 6:00 hodín⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze. Nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, pričom na iných stránkach bola predpoveď úplne iná. V lete začínajte turistku v skorších ranných hodinách, najlepšie hneď po východe slnka, pretože v poobedných hodinách sa zvyknú tvoriť zrážky.

Z kade štartovať?

Štartovať môžete z viacerých miest a to zo Štrbského plesa, z Popradského plesa, z Vyšných Hágov alebo z Tatranskej magistrály. Je to na vás ako sa rozhodnete ísť. My sme štartovali od parkoviska smerom na Popradské pleso.

  • trasa zo Štrbského plesa – Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 666 m) – najprv po zelenej a potom po červenej značke
  • Popradské pleso, zastávka – Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou (čas výstupu do 3:00 hod., prevýšenie 750 m) – najprv po modrej a potom po červenej značke
  • Popradské pleso – Sedlo pod Ostrvou (čas výstupu do 1:45 hod., prevýšenie 462 m) – po červenej značke
  • Sliezsky dom – Batizovské pleso – Sedlo pod Ostrvou (čas výstupu do 3:00 hod., prevýšenie 493 m) – stále po červenej
  • Vyšné Hágy – Batizovské pleso – Sedlo pod Ostrvou (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1020 m) – najprv po žltej následne po červenej značke – tento chodník nie je dostupný celoročne
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Začíname pri zástavke Popradské pleso

Ako sa tam dostať?

My sme si na turistiku vybrali začiatok jesene. Štartovali sme okolo 10 hodiny ráno. Vybrali sme si trasu od Popradského plesa preto parkujeme pri zástavke Popradské pleso. Je tu dlhé parkovisko, ktoré je spoplatnené.

  • autom – auto sme zaparkovali popri ceste na parkovisku smerom na Popradské pleso. Ak prídete neskôr musíte rátať s tým, že budete parkovať ďalej ale zadarmo. Keďže parkovisko Popradské pleso bolo spoplatnené sumou 10€ na celý deň.
  • autobusom alebo vlakom – viete sa tam dostať autobusom ale aj vlakom, aktuálne spoje si viete pozrieť TU

Výstup začíname po modrej značke smerom ku Chate pri Popradskom plese. Trasa po asfaltovej ceste trvá cca hodinku nie je náročná ale pocítite mierne stúpanie. Čím vyššie pôjdete naskytnú sa vám krásne výhľady na okolitú prírodu. Tesne pred príchodom k plesu, míňame odbočku na žltú turistickú značku vedúcu k Symbolickému cintorínu. Počas zimnej uzávery je táto cesta neprístupná. Prichádzame na Popradské pleso, kde sme si dali menší oddych a dopriali sme si malé občerstvenie. Z terasy sme mohli pozorovať náš cieľ a ľudí, ktorí sa snažili k nemu dostať.

Od Popradského plesa

Po malej pauzičke začíname výstup od Popradského plesa a držíme sa červenej značky. Prejdeme cez malý drevený mostík ponad Ľadový potok, od ktorého sa začína takmer nepretržité stúpanie až na vrchol. Celá túra je sprevádzaná krásnymi výhľadmi na Popradské pleso a okolité štíty a doliny Mengusovská a Zlomisková dolina. Trasa vedie po kamenistom chodníku. Čas výstupu na smerovníku bol udaný na jednu hodinku. Avšak môže to trvať dlhšie ak si budete robiť menšie pauzy na oddych a budete sa kochať výhľadmi. My sme sa nikde neponáhľali a užívali sme si nádherné výhľady. Na vrchol Ostrvy je v porovnaní s inými tatranskými vrcholmi pomerne pohodový výšľap, bez výrazne náročnejších úsekov. Stúpanie zmierňuje cikcakovitý vysokohorský chodník, ktorého sklon je zvládnuteľný.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Sedlo pod Ostrvou

Po cca hodinke a pol sa dostávame do nášho cieľa, kde sa nám naskytnú neskutočné výhľady na okolité štíty ako VysokáDračí štít, Mengusovské štíty a mnoho ďalších. Veľmi pekné sú i pohľady na horský hotel Popradské pleso, ktorý spolu s Popradským plesom tvoria nádhernú scenériu. Ani sme nedýchali tie výhľady boli neopísateľné. Vo Vysokých Tatrách sme už prešli viacero turistík ale tieto výhľady patri medzi najkrajšie aké sme v Tatrách videli.

Samotný vrchol Ostrva sa od nás náchádza len pár metrov smerom na juhozápad. Je to cca 10 minút cesty k nemu. Nachádza sa však mimo značeného turistického chodníka, preto výstup naň nechávame na vašom zvážení. My sme sa k nemu samozrejme vybrali. Trošku nás vystrašil veľký vietor, ktorý prišiel tak sme sa vybrali pomaličky smerom dole po tej istej trase, ktorou sme prišli.

Sedlo pod ostrvou
Sedlo pod Ostrvou (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo dodať na záver?

Výstup na Sedlo pod Ostrvou sa nám veľmi páčil, bola to príjemná nenáročná turistika s nezabudnuteľnými výhľadmi. Ak sa chystáte do Vysokých Tatier a nieste zdatní turisti, túto turistiku nesmiete vynechať. Veľkým bonusom tejto turistiky je, že sa môžete zastaviť na Chate pri Popradskom plese a výborne sa najesť. Viete sa prejsť aj okolo plesa a naplánovať si celodenný výlet s deťmi. Tipy na ďalšiu turistiku, ktorú sme vo Vysokých Tatrách absolvovali si môžete prečítať na našom blogu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)