Vodopád Skok zo Štrbského plesa

Túra na Vodopád Skok je fyzicky aj technicky nenáročná túra, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi alebo starší ľudia. Vodopád Skok je jeden z najkrajších a najdostupnejších vodopádov vo Vysokých Tatrách. Chodník je dostupný celoročne. V zime sa z neho vytvorí úchvatný ľadopád, ktorý určite musíte vidieť. Nachádza sa vo výške 1789 m n.m. v Mlynickej doline a vedie k nemu turistický chodník zo Štrbského plesa. Dosahuje výšku 25 metrov. My sme sa tentokrát vybrali do Vysokých Tatier oddychovať ale povedali sme si, že malú nenáročnú turistiku by sme zvládli a keďže sme boli ubytovaní v hoteli na Štrbskom plese tak sme hľadali niečo, kde môžeme štartovať práve zo Štrbského plesa. Voľba bola jasná Vodopád Skok.

Výstup na Vodopád Skok

Dĺžka trasy: 10,6km⬆⬇

Prevýšenie: 440 metrov

Čas: 3:00 hodín⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze. Nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, pričom na iných stránkach bola predpoveď úplne iná. V lete začínajte turistku v skorších ranných hodinách, najlepšie hneď po východe slnka, pretože v poobedných hodinách sa zvyknú tvoriť zrážky.

Štartujeme na Štrbskom plese

Po raňajkách sme sa vybrali po asfaltke smerom ku skokanským mostíkom. Začiatok turistického chodníku, ktorý vedie až ku vodopádu nájdeme na rozcestníku na odbočke k sedačkovej lanovke na Chatu pod Soliskom. Chodník vedie po žltej turistickej značke, väčšinou lesom a vo vyšších polohách kosodrevinou. Stúpanie nie je náročné. Terén je väčšinou kamenistý preto si treba dávať pozor pod nohy. Cestou k vodopádu sme pozorovali krásne výhľady na štíty. Užívali si to ticho, niekde v pozadí sme už počuli šum vodopádu a vedeli sme, že sa blížime k nášmu cieľu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Vodopád Skok

A sme tu! Pohľad na vodopád je naozaj dych vyrážajúci. My sme si dali menšiu pauzu na malé občerstvenie a pozorovali sme prírodné divadlo vodopádu. Kto by však zatúžil vidieť zhora nielen vodopád Skok, ale aj celú Mlynickú dolinu, môže počas letnej sezóny vystúpať až k Plesu nad Skokom. Úsek trasy je zabezpečený oceľovou reťazou, avšak prechod zvládne každý turista. Dokonca viete pokračovať ďalej na Bystrú Lávku. Na Bystrej Lávke sa nachádzajú úseky, ktoré sú istené reťazami, zo sedla je nádherný výhľad do Mlynickej aj do Furkotskej doliny, do ktorej môžete ďalej pokračovať. Tento chodník je ale v zime uzatvorený od 1.11. – do 15.6. My sme sa naspäť vrátili po tej istej trase a nepokračovali sme ďalej, keďže sme sem tentokrát išli za účelom oddychu ako som už spomínala vyššie. Je to perfektná psychohygiena a presne toto sme potrebovali. Už len vrátiť sa na hotel a pokračovať wellnessom.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Vodopád Skok
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Oplatí sa vidieť Vodopád Skok?

Za nás určite áno, tento tatranský skvost by si nemal nechať ujsť nikto, kto už Vysoké Tatry navštívil. Túto trasu sme navštívili už viackrát v rôznych ročných obdobiach a jediné na čo by sme upozornili je, že raz sme tam išli keď predtým celý deň pršalo a dosť sa nám šmýkalo takže to bolo dosť nebezpečné a to sme mali poriadnu turistickú obuv takže na to si treba dávať pozor. Inak je to krásna nenáročná turistika, ktorá ponúka nádherné výhľady, na ktoré tak ľahko nezabudnete. Viac tipov na výlety nielen vo Vysokých Tatrách ale po celom Slovensku nájdeš na našom blogu.