Vrch Skalnatá (704 m.n.m.) patrí medzi sedemstovky v Malých Karpatoch. Na jej vrchu sa môžete pokochať krásnymi panoramatickými výhľadmi na Karpaty. Turistika nie je náročná, jediný horší strmý úsek sa nachádza pred cieľom, ktorý vám dá trošku zabrať ale určite ho zvládnete. Trasu zvládne aj menej zdatný turista. Skalnatá sa rozprestiera takmer uprostred pohoria, v podcelku nazvanom Pezinské Karpaty. Jeden jarný slnečný víkend sme hľadali jednoduchšiu turistiku v okolí Bratislavy a našli sme. Vybrali sme sa na Skalnatú!
Turistika na Skalnatú v skratke
Dĺžka trasy: 9km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete ⬆⬇
Náročnosť: ľahká
Prevýšenie: 288 metrov
Čas: 3:00 hod. – zaleží ktorou trasou sa vyberiete ⬆⬇
Najlepšie obdobie: celoročne
Z kade štartovať?
Výstup na vrch Skalnatá môžete zdolať viacerými trasami. Ktorú si vybrať?
- parkovisko Zochova chata – Pánsky dom – Čermák – Skalnatá ( čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 288 m ) – najprv žltá a potom červená značka
- Pezinská Baba – Sedlo pod Javorinou – Skalnatá – Čermák – Zochova chata – Medvedia skala – Harmónia – Modra, námestie (čas výstupu do 4:50 hod., prevýšenie 463 m) – najprv po červenej značke následne po žltej a potom zase po červenej značke
- Kuchyňa – Čermák – Skalnatá a späť (čas výstupu do 3:00 hodín, prevýšenie 350 m) – najprv zelená, potom červená značka
Obľúbená trasa aj s deťmi je zo Zochovej chaty, ktorou sme sa vybrali aj my.
Začíname pri Zochovej chate
Autom prichádzame na parkovisko pri Zochovej chate. Nachádza sa tu veľké platené parkovisko, avšak cez víkendy alebo prázdniny sa môže stať, že parkovisko bude plné. Ľudia zvyknú parkovať podľa možností popri príjazdovej ceste z Modry. My odporúčame prísť, čím skôr ráno aby ste chytili miesto. Od Zochovej chaty sa vyberieme po žltej značke, ktorá nás vedie cez potôčik popri chatovej oblasti až k asfaltovej ceste k Panskému domu a ďalej pokračujeme smerom k Čermákovej lúke. Čermák je lúka s lavičkami, ohniskom, altánkom, kde nájdete v lete mnoho ľudí. Nachádza sa tu aj celoročný zdroj vody v podobe prameňa Modranská Baba. My sme si na lúke dali krátku prestávku na občerstvenie a pokračujeme ďalej.
Na Čermákovej lúke je potrebné prejsť zo žltej na červenú značku v smere na Skalnatú. Krátko po vykročení na červenú značku doporučujeme ostražito sledovať značenie, pretože, krátko za Čermákovou lúkou značka odbáča prudko doľava a nepokračovať po širokej lesnej ceste. Pomedzi stromy už vidíme v diaľke kopec s jedným osamoteným stromom na vrchole, Skalnatá! Ale ešte máme čo to pred sebou. Čaká nás posledný najstrmší úsek turistiky. Tu sa človek naozaj zapotí posledných 100 metrov si jednoducho musíte odmakať.
Vrch Skalnatá
A sme tu! Zo Skalnatej je skutočne krásny výhľad na Malé Karpaty. Je vidieť na všetky svetové strany, akurát tá južná strana je zalesnená. V diaľke môžete pozorovať Veľkú Homolu, Záruby, Vysokú alebo Vápennú. Napriek jej názvu Skalnatá tu žiaden výrazný skalný útvar nenájdete. Sem tam nejaká skala. Za nás je to skôr trávnatá lúka. Za dominantu Skalnatej sa dá považovať vysoký strom uprostred voľného priestranstva. My sme hore strávili polhodinku dali sme si občerstvenie a vybrali sme sa smerom dole tou istou trasou. Odporúčame sem prísť na východ alebo západ slnka. Na lúke môžete podľa potreby aj stanovať. Síce sa tu nachádzajú ohniská ale na lúke nie je dovolené zakladať oheň. Ak by ste sa len predsa rozhodli stanovať odporúčame Čermákovú lúku, kde máte prístrešok aj zdroj vody.
Cesta späť
Keďže sa sem dostanete celoročne môžete si Skalnatú vychutnať aj v zime. Vtedy určite nezabúdajte na poriadnu výbavu. V zime tu môžete využiť aj bežky. Klasická bežkárska trasa vedie popod Skalnatú s cieľom vyhnúť sa týmto stúpaniam. Aj keď toho snehu je bohužiaľ každým rokom menej a menej. Ak sa sem vyberiete cez leto alebo keď sú veľké horúčavy rátajte s tým, že na lúke nemáte žiadny tieň. Preto vás môže slniečko potrápiť. Ideálny čas na turistiky je jar a jeseň. Takže ak rozmýšľate nad výletom v okolí Malých Karpatov určite odporúčame navštíviť Skalnatú.