Výstup na Veľký Rozsutec

Veľký Rozsutec sa stal symbolom pohoria Malá Fatra a patrí medzi najkrajšie vrchy na Slovensku. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu je ukrytý Jánošíkov zlatý poklad. Výstup na Veľký Rozsutec patrí medzi náročné turistiky. Čaká na vás rôznorodý a členitý terén, strmé stúpanie a prekonávanie veľkých výškových rozdielov. My sme sa sem chystali už veeeľmi dlho a konečne nám prialo počasie tak poďte spolu s nami zažiť výstup na Veľký Rozsutec.

Výstup na Veľký Rozsutec v skratke

Dĺžka trasy: 12,5 km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Prevýšenie: 1055 metrov

Náročnosť: náročná

Čas: 6:00 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: turistický chodník býva pravidelne uzatvorený od 1. marca do 15. júna

Z kade štartovať?

Výstup na Veľký Rozsutec môžete zdolať viacerými trasami. Ktorú si vybrať?

  • Štefanová – Vrchpodžiar – Horné diery – Pod Pálenicou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec ( čas výstupu do 3:00 hodín, prevýšenie 1005 m ) – najprv zelená a potom červená značka
  • Biely Potok – Dolné diery – Horné diery – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec (čas výstupu do 4:30 hod., prevýšenie 1085 m) – najprv modrá a potom červená značka
  • Biely potok – Ostrvné – Podžiar – rázc. pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec ( čas výstupu 4:00 hodín )
  • Štefanová – Medziholie – Veľký Rozsutec ( čas výstupu do 3:00 hodín, prevýšenie 973 m)

Najdlhší a najťažší okruh je z horného konca Terchovej Biely Potok po zelenej značke na Malý Rozsutec, kde sa napojíte na červenú značku až na Veľký Rozsutec. (čas výstupu 4:30 hod. prevýšenie 1150m)

Obľúbená trasa je z osady Štefanová v Terchovej po zelenej turistickej značke. Touto trasou sme sa vybrali aj my.

Parkovanie

Parkovať sa dá v Terchovej na platenom parkovisku pred hotelom Diery v lokalite Biely potok. Avšak v sezóne prídite skoro pretože parkovisko nemá dostatočnú kapacitu. Vzdialenejšie parkoviská sú v Tiesňavách, ktorými prechádzate počas cesty medzi Terchovou a Štefanovou, alebo vo Vrátnej.

Začíname

Od Hotela Diery sa vydávame proti prúdu Hlbokého potoka po modrej značke. Asi po 1 kilometri prichádzame na rázcestie Ostrvné. Tu sa máte možnosť vydať ďalej po modrej značke Dolnými Dierami alebo po žltej Novými Dierami. Na rázcestí Podžiar pokračujeme po modrej a opäť sa ponoríme do Horných dier, kde sa už na prechod pridávajú na niektorých miestach aj reťaze. Prichádzame do sedla Medzirozsutce, kde si dáme pauzu na oddych a občerstvenie. Po polhodinke oddychu pokračujeme po červenej značke smerom k nášmu cieľu. Cesta vedie strmo hore najprv cez les, neskôr cez kosodrevinu, až sa nakoniec dotanete na skalný hrebeň, ktorý nás dovedie až na vrchol Veľkého Rozsutca.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Veľký Rozsutec

Pripravte sa na to, že cestou hore budete musieť liezť po skalách a držať sa reťazí. Určite neodporúčame ísť hore v prípade dažďa. Na mokrých skalách sa veľmi šmýka. Po prekonaní všetkých úskalí sa nám na vrchole naskytne neuveriteľne krásny kruhový výhľad. V diaľke pozorujeme končiare ako Malý Rozsutec, Stoh, Poludňový Grúň, Veľký Kriváň a iné okolité vrchy, ktoré oddeľujú hlboké doliny. Počasie nám vyšlo a výhľady sú neopísateľné.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Cesta späť

Na vrchole sme strávili necelú hodinku a vybrali sme sa na cestu späť. V sedle Medziholie smerom do sedla Osnica nájdete prameň, kde si môžete doplniť vodu. Cesta dole je vždy jednoduchšia aj keď je to veľká záťaž na kolená. Po návrate do Štefanovej sme sa zastavili občerstviť v obľúbenej kolibe. Túto turistiku odporúčame, avšak nezabúdajte na to, že turistika patrí k tým náročným preto ak sa sem chystáte aj s deťmi tak to dobre zvážte, či sú na takúto turistiku pripravené. Na našom blogu môžete nájsť článok o Jánošikovských dierach. Zaručujeme, že to bude pre vás nezabudnuteľný zážitok. Je to zážitková turistika s rebríkmi, mostíkmi, pri ktorých sa nudiť určite nebudete.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)