Navštívte s nami Balaton

Balaton sme navštívili po prvýkrát. Popravde nikdy nás to tam veľmi nelákalo a pripomínalo nám to retro časy našich rodičov, avšak Balaton nás veľmi milo prekvapil a budúci rok sa tam chceme určite vrátiť znova. Balaton je najväčšie jazero v strednej Európe, preto ho mnohí nazývajú aj Maďarské more. Balaton ponúka rôznorodé činnosti, aktivity spojené s oddychom aj športom. Všetci si tu prídu na svoje. Priemerná hĺbka jazera je 3-4 metre a celková rozloha jazera je až 596 m2.

Kde sme boli ubytovaní?

My sme boli ubytovaní v časti Balatonalmádi v rodinnom dome. Ubytovanie si viete booknúť klasicky cez Booking alebo iné stránky, ktoré ponúkajú ubytovanie. Pre rodiny s deťmi odporúčame Balatonalmádi alebo Balatonfüred. Pre ľudí, ktorí vyhľadávajú nočný život odporúčame jednoznačne Siófok. My sme navštívili všetky 3 časti Balatonu a teraz vám ich trošku priblížime.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Balatonalmádi

V tejto časti sme boli ubytovaní celý týždeň. Bývali sme v útulnom rodinnom domčeku s veľkou záhradou. Ubytovanie sme mali riešené cez našich známych. Za záhradou sa hneď nachádzala cyklotrasa, čo bola pre nás úplna paráda. V blízkosti na pešo sme mali na výber hneď 2 pláže. Jedna pláž bola taká menšia len s jedným bufetom. Túto pláž sme nenavštívili ani raz. Najradšej sme chodili na veľkú pláž Káptalanfüred, ktorá sa nachádzala o pár metrov ďalej. Táto pláž bola pomerne veľká s viacerími bufetmi, reštauráciou, s rôznymi vodnými športami, kto chcel mal možnosť si zahrať aj plážový volejbal. Od ubytovanie sme tieto pláže vzdialené ani nie 5 minút pešo. Pokojná, rodinná atmosféra túto pláž predurčuje na strávenie príjemnej rekreácie.

Keď sme jeden deň sadli na bicykel a išli sme dlhšiu trasu zisťili sme, že jednu zástavku vlakom ďaľej sa nachádza obrovská pláž Wesselényi. Na severnom brehu jazera Balatonu predstavuje jednu z najväčších a najdlhších pobreží. Nájdete tu viac ako 10 reštaurácií, bufetov, jednotiek rýchleho občerstvenia, rekreačné a športové zariadenia. Parkovanie je zdarma. Okolo ubytovania sme mali k dispozícií rôzne reštaurácie a obchody, kde ste si mohli zakúpiť potraviny. Nachádza sa tu obrovský park, kde sa konajú rôzne festivaly a podujatia. Krásne okolie určite odporúčame prejsť na bicykli po cyklotrase.

Balatonfüred

Kúpeľné mesto Balatonfüred je jedno z najkrajších miest pri jazere Balatone aj vďaka úžasnej prímorskej atmosfére, kúpeľom a historickému nádychu. Mesto susedí s Tihanským polostrovom, jeho centrum sa nachádza len 9 km od mesta Tihany. V prístave kotvia plachetnice a výletné lode. Tie ponúkajú príjemnú okružnú plavbu po Balatone. Balatonfüred je tiež známy pre svoje kultúrne a spoločenské podujatia, ktoré sa konajú počas letných mesiacov. V ten týždeň, keď sme tam boli my sme vychytali týždeň vína a musím povedať, že to bol veľký zážitok. Nachádza sa tu aj aquapark a wellnesspark Annagora. My sme mali Balatonfüred vzdialený 17 kilomentov. Chodili sme tam skoro každý večer vlakom. Malú vlakovú stanicu sme mali od ubytovania vzdialenú 2 minúty pešo.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Siófok

Jeden deň sme navštívili Siófok, bol od nás vzdialený polhodinku autom. Siófok je známy hlavne nočným životom, zvyčajne sa tu ľudia chodia lúčiť so slobodou. Je perfektne vybudovaný nájdete tu moderné hotely s ohradenými súkromnými plážami, ale aj ubytovanie v súkromí. Najnavštevovanejšia pláž je Siofók Beach. Obľúbenou plážou je aj voľná pláž Aranypart nájdete tu aj mnoho bufetov a občerstvením. Siófok ponúka turistom rôzne vyžitia ale aj oddych. Môžete sa prechádzať po dlhej promenáde s rôznymi obchodíkmi, reštauráciami a barmi. Nájdete tu aj ruské kolo alebo historickú vežu, ktorej vrch prerobili na kaviareň z ktorej máte krásne panoramatické výhľady na Balaton. Jediné s čím sme tu mali problém bolo zaparkovať. Do parkovacích automatov potrebujete mince, ktoré sme my nemali takže sme dlhšie hľadali parkovisko ale jeden veľmi milí domáci pán nám pomohol a zaparkovali sme.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Tihány

Nazývaný aj ako levanduľový poloostrov alebo maďarské provensálsko. Patrí medzi najnaštevovanejšie miesta Balatonu. Tihany je jednoducho povedané prenádherné a romantické mestečko. Jednoznačne ho odporúčame navštíviť v júni kedy uvídte v plnej krásne levanduľové polia. Pravidelne tu organizujú festivaly spojené s aromatickou rastlinkou a aj mimo nich môžete navštíviť malé farmy a kúpiť si rôzne levanduľové výrobky, kúpite tu napríklad levanduľový olej alebo med. Veľkým lákadlom je aj Opátsky barokový kostol, ktorý sa nachádza na kopci a je z neho nádherný výhľad. Na malebný poloostrov Tihány sa viete dostať zo Siófoku aj Balatonfüredu compou, ktorá premáva pravidelne.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo na Balatone ešte navštíviť?

My sme navštívili vrchnú severnú časť Balatonu s tým, že sme si jeden deň spravili výlet na juh a navštívili Siófok. Na Balatone je toho tak veľa, čo treba vidieť, že sme to všetko samozrejme za týždeň nestihli. Čo máme ale v pláne nabudúce je navštíviť spodnú severo-západnú časť Balatonu. Ak sa sem chystáte nemali by ste vynechať tieto miesta.

Kúpele Héviz – v tunajších vonkajších kúpeľoch sa vďaka termálnym prameňom liečia choroby pohybového aparátu a problémy s pokožkou. Kúpeľné mestečko má tiež krásnu atmosféru a krásne prostredie.

Jaskyňa Tapolca – jazerná jaskyňa je nezvyčajná a postára sa o veľký zážitok. Môžete si ju prezrieť pod vedením skúsených sprievodcov a nezabudnuteľný zážitok vám poskytne aj člnkovanie sa na jej hladine. Avšak na čo si dať pozor je, že vždy je tu veľmi veľa ľudí preto odporúčame si zakúpiť lístok online vopred, pretože si vystojíte dlhý niekoľko hodinový rad na vstupenky do jaskyne.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Veszprém – Podľa legendy bolo mesto Veszprém postavené na siedmich vrchoch. Preto je zaujímavo členité a ponúka viacero odľahlých zákutí s malými kaviarničkami. V minulosti bol Veszprém korunovačným mestom uhorských kráľovien.

Palác Festetics, Keszthely – Na Balatone sa nachádza veľmi veľa hradov a zámkov.  Palác je postavený v barokovom štýle a časť z neho je premenená na muzeálnu expozíciu. patrí medzi najväčšie paláce v Maďarsku. Vstup do francúzskych záhrad je bezplatný.

Cyklotrasy okolo celého jazera

Balaton je veľmi obľúbený medzi cyklistami. Jazero má na dĺžku cca 80 kmokruh má okolo 200 km. okolo celého jazera vedie cyklotrasa. Je dobré si vždy dopredu naplánovať okruh alebo body, ktoré chcete prejsť a navštíviť. Niektoré cesty si viete skrátiť aj trajektom.

Stravovanie

Čo sa týka jedla, tak nám maďarská kuchyňa veľmi chutila. Keď sme porovnávali ceny tu a u nás tak sme sa zhodli, že sú úplne rovnaké. Nikde sme nemali pocit, že je to predražené. Raňajky sme si väčšinou robili na apartmáne a obed aj večeru sme riešili v reštauráciách. Ak túžite po pravej maďarskej kuchyni hľadajte „čárdu“.

A čo dodať na záver?

Z Balatonu sme boli veľmi milo prekvapený vôbec sme nečakali, že sa nám tam bude až tak páčiť. Keďže ho máme zo Slovenska doslova na skok, určite ho cez leto nevynechajte. Naplánujte si dopredu, čo všetko chcete stihnúť a navštíviť. My sa tam určite chystáme aj budúci rok aby sme si prešli, čo sme nestihli 🙂