Zámok Schloss Hof

Máme pre vás fantastický tip na výlet neďaleko hraníc. Zámok Schloss Hof sa nachádza v susednom Rakúsku, no z bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves je vzdialený menej než dva kilometre. Je to obľúbené návštevné miesto rodín s deťmi, ale aj záujemcov o históriu. Zámocký areál ponúka deťom množstvo aktivít napríklad interaktívne zážitkové okruhy na statku, kontaktnú zoo, detské divadlo a detský svet.

Ako sa sem dostať?

  • pešo – s kľudným tempom sa dá na zámok dostať zhruba do hodinky, cesta vedie po rovine. Ideálne na prechádzku pre rodiny s kočíkmi alebo starších ľudí.
  • autom – v Bratislave sa vydajte cez Dunaj smerom na hraničný prechod Petržalka/Berg a potom k mestu Hainburg an der Donau. Za ním odbočíte na kruhovom objazde na most Donaubrücke a pokračujete po štátnej ceste B49 smerom na Engelhartstetten. Pri zámku Niederweiden odbočíte doprava a po niekoľkých minútach prídete k zámku Schloss Hof. Cesta trvá cca 30 minút.
  • bicyklom – na bicykli sa sem viete dostať cez cyklomost ponad rieku Moravu. Východná brána v smere od Devínskej Novej Vsi. Pod mostom sa nachádza detské ihrisko a starý bunker z obdobia druhej svetovej vojny.

História zámku

Zámok dal v 18.storočí postaviť jeden z najbohatších mužov tej doby, princ Eugen Savojský. Pôsobivá architektúra, reprezentatívne vidiecke sídlo a nádherné terasovité záhrady. Dnešnú podobu získal zámok Schloss Hof za panovania cisárovnej Márie Terézie, kedy sa stal najväčším vidieckym zámockým komplexom v celom Rakúsku. Schloss Hof prešiel rozsiahlou rekonštrukciou v roku 2005 a dnes je tam naozaj čo vidieť.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

K väčšej rekonštrukcii zámkov Schloss Hof i Niederweiden došlo až v rokoch 1986 a 2002 a dnes vďaka nim môžeme tieto klenoty barokovej architektúry obdivovať opäť v plnej kráse. Na ploche 15 hektárov sa rozprestiera nádherná baroková záhrada s fontánami, sochami a desiatkami tisíc kvetov, ku ktorým len nedávno pribudli dva historické labyrinty. Dokonalú prírodu si môžete vychutnať v terasovitej záhrade, ktorá patrí k najkrajším zámockým parkom strednej Európy. V lete vás tu očarí 35 000 kvetín, pričom obdivovať môžete aj impozantné mytologické skulptúry a úžasné fontány.

Ak by vás potešil odborný výklad, môžete sa rozhodnúť pre prehliadku so slovenským sprievodcom, ktorý vám umožní ešte lepšie spoznať všetky krásy zámku. Zámok ponúka aj prehliadku, ktorá je výkladom špeciálne prispôsobená deťom a je v slovenskom jazyku. Na záver prehliadky majú deti možnosť obliecť sa do krojov princezien a princov. Schloss Hof ponúka aj zaujímavé akcie ako Veľkonočné a Vianočné trhy, Jarné a jesenné dni záhrad, Barokový sprievod zvierat, Slávenie Turíc, Veľká slávnosť koní, Dožinková slávnosť či Šarkaniáda.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo sa dá zažiť v areáli zámku?

Zámocký areál zahŕňa aj idylický statok s detským ihriskom, vodnými atrakciami, dobrodružným tematickým okruhom a skvelým simulátorom jazdy na koči. Mimo barokovej záhrady obsahuje areál zámku aj zoologickú záhradu. V areáli zámku sa nachádza približne 240 zvieracích obyvateľov. Spomenieme bieleho oslíka, ťavu dvojhrbú, koníky plemena Lipican, Norický kôň, poníky, štvorrohé kozy, pávy, uhorskú skrutkorohú ovcu a nemôžeme zabudnúť na sysle.

Nájdete tu tajomný labyrint a bludisko s vyhliadkovou plošinou, ktoré sú výsledkom revitalizácie 7. záhradnej terasy. Historický labyrint je krásnym miestom na príjemné blúdenie. V zámockom areáli nájdete aj tematické záhrady – voňavú bylinkovú záhradu, očarujúcu záhradu ruží, záhradu maškŕt či záhradu regiónu Weinviertel. Vo vybraných dňoch môžu návštevníci v autentických dielňach pozorovať zručných remeselníkov pri práci, pričom počas špeciálnych podujatí majú príležitosť sa aj zapojiť a preveriť si svoje zručnosti.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Na zámku pravidelne organizujú rôzne zaujímavé sezónne podujatia spojené s aktivitami pre deti. Priamo v areáli je navyše k dispozícii reštaurácia „U bieleho páva“ či cukrárne na arkádovom dvore a vybrať si z bohatej ponuky rozmanitých dobrôt. Rodiny s malými deťmi určite ocenia aj možnosť zapožičať si drevený vozík.

Zámok Schloss Hof

Zámok Schloss Hof nás milo prekvapil. Ak sa sem vyberiete s deťmi určite si na to vyhradťe celý deň. Je tu toho veľmi veľa, čo môžete zažiť a spoznať. Nachádzajú sa tu aj oddychové zóny s lehátkami, lavičkami a stolmi, kde si viete oddýchnuť a zrelaxovať aj pri dobrej knihe. Koľko stojí vstupné do zámku, a čo všetko zahŕňa nájdete na slovenskej verzii stránky zámku Schloss Hof.