Turistika na Zelené pleso

Zelené pleso sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier v doline Zeleného plesa. Zelené pleso je jedno z turisticky najviac vyhľadávaných a najkrajších plies vo Vysokých Tatrách. Turistiku na Zelené pleso sme absolvovali už po druhýkat. Nájdete tu Chatu pri Zelenom plese prezývanú Brnčalka vo výške  1551 m. n. m. Turistika je stredne náročná, je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Výstup na Zelené pleso v skratke

Dĺžka trasy: 12-18km – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Prevýšenie: 855 metrov

Čas: 7:00 hodín – zaleží ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: celoročne

Z kade štartovať?

Výstup na Zelené pleso môžete zdolať až štyrmi trasami. Ktorú si vybrať?

  • z Bielej vodyRázcestie nad Matliarmi – Šalviový prameň – Dolina Zeleného plesa(čas výstupu do 6 hod., prevýšenie 655 m ) – po žltej
  •  z Tatranskej Lomnice – Skalnaté pleso – Veľká Svišťovka – Dolina Zeleného plesa (čas výstupu do 8 hod., prevýšenie 715 m ) – najprv po zelenej, potom po červenej
  • z Tatranských matliarovRázcestie nad Matliarmi – Šalviový prameň – Dolina Zeleného plesa (čas výstupu 7 hod.) – najprv modrá, potom žltá
  • z Tatranskej kotlinyŠumivý prameň – Chata Plesnivec – Veľké biele pleso – Dolina Zeleného plesa (čas výstupu 7 hod.) – najprv po zelenej, potom po červenej

Najobľúbenejšia trasa je z Bielej Vody je to najkrajtšia a najľahšia trasa. My sme vyskúšali trasu z Bielej vody a druhýkrát z Tatranských matliarov. Trasu z Tatranskej Lomnice neodporúčame pre rodiny s deťmi pretože je náročná. Malý tip určite si ušetrite cestu na Skalnaté pleto a skráťte si ju lanovkou. Na začiatku všetkých 4 trás nájdete veľké parkoviská kde môžete zaparkovať.

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Začíname z parkoviska Biela voda

Najprv sme mali už po druhýkrát naplánovanú túru na Jahňací štít ale keďže nám pošasie už po druhýkrát sťažilo podmienky tak sme sa rozhodli, že pôjdeme nakoniec len na Zelené pleso. Trasa na Zelené pleso je pomerne dlhá ale stúpanie je mierne. Po ceste sme natrafili na viacero prístreškov so stolmi a lavicami kde sme si oddýchli a občerstvili sa. Trasa bola fajn len počasie nám občas sťažilo podmienky a trošku sme sa báli, že nás zastihne búrka. Našťastie počasie vydržalo a nemuseli sme vyťahovať ani pršiplášte. Po cca 2,5 hodinách sme za poslednou zákrutou v diaľke zbadali Chatu pri Zelenom plese. Naše oči sa rozžiarili a pridali sme do kroku, pretože už sme boli poriadne hladní.

Chata pri Zelenom plese

Keď sme dorazili ku chate najprv sme si spravili fotky v okolí chaty a Zeleného plesa v prípade, že by začalo pršať. Čo sa nakoniec ukázalo ako dobrý nápad, pretože ako náhle sme vstúpili do chaty tak začalo pršať ako z krhly. V chate bolo pomerne veľa ľudí ale našli sme si voľný stôl a išli sme sa postaviť do radu na jedlo. Na chate výborne varia tradičné jedlá. My sme si dali kotlíkový guláš. Porcia bola obrovská a veľmi chutná, k tomu sme mali z chaty krásny výhľad na Zelené pleso. Odporúčame ochutnať miestnu špecialitu parenú buchtu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Chata pri Zelenom plese je otvorená celoročne a ubytovanie má kapacitu 56 lôžok v izbách s kompletným vybavením a posteľným prádlom. Pokiaľ je chata plne obsadená dá sa prespať s vlastným spacákom v neďalekej vykurovanej nocľahárni. Toaleta sa nachádza na každej chodbe. Sprchy s teplou vodou sú dostupné pre ubytovaných v suteréne chaty. Cez letnú sezónu sa môže stať, že ubytovanie bude vybookované preto si ho zajednajte určite vopred.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Jahňací štít alebo Veľké Biele pleso

Kto má ešte sily môže sa z chaty vybrať ďalej buď na Jahňací štít alebo Veľké Biele pleso. Na Jahňací štít odporúčame ísť zdatným turistom keďže sa jedná o náročnú túru. Od chaty je to ešte 2,5 hodiny hore na štít. Chodník je náročný a vedú ním aj reťaze. Naopak na Veľké Biele pleso je to už iba polhodinka, čo by ste mohli zvládnuť a je to vhodné aj pre deti.

Turistika na Zelené pleso

Vo Vysokých Tatrách sme už zdolali veľa túr ale táto na Zelené pleso sa stala našou srdcovkou. Za nás je to jednoznačne najkrajšie pleso v Tatrách. Bohužiaľ už po druhýkrát nám nevyšiel výstup na Jahňací štít, ale nevadí aspoň máme dôvod sa sem vrátiť. Turistiku odporúčame každému kto navštívi Vysoké Tatry. Turistika je vhodná pre deti ale aj pre ľudí, ktorí nemajú radi stúpanie. Chata je otvorená celoročne preto ju neváhajte navštíviť aj cez zimu.