Všetky cesty vedú do Ríma

Čo sa oplatí vidieť vo večnom meste? Toto mesto má neskutočne veľa krásnych miest, ktoré músite navštíviť. Prinášame vám tipy, čo sa oplatí vidieť pri výlete v Ríme. Poznáte tú slávnu vetu, že všetky cesty vedú do Ríma? Určite natom niečo bude pretože toto mesto ročne navštívi 10 miliónov turistov a veľakrát opakovane. Rím má neopísateľnú magickú atmosféru, ktorá v nás zanechala krásny pocit a vieme, že sa tam ešte chceme raz vrátiť. História tohto mesta na vás dých z každej strany. Poďte spolu s nami objaviť čaro tohoto romantického mesta.

Kedy ísť do Ríma?

My sme Rím navštívili vo februári. Určite vám odporúčame navštiviť Rím v jarnom alebo jesennom období, pretože sa tam nachádza menej turitov a určite sa tam nechcete potiť v horúcich letných dňoch v dlhých radoch. Nato, že sme sa tam vybrali koncom februára vychytali sme krásne počasie. Celý čas nám svietilo slniečko a mali sme príjemných 20 stupňov. Výhoda pekného počasia bola, že sme si mohli vychutnať drink na teraske a stihli sme ochutnať aj zmrzlinu 🙂 Jedným z faktorov sú aj lacné letenky, prečo cestovať za 150€ keď viete vychytať cenu letenky aj za 10€?!

Koloseum (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Letenky a ako sa dostať z letiska

Do Ríma sa lieta z Bratislavy, Viedne, Prahy a Budapešti na 2 letiská Fiumicino a Ciampino.

Záleží natom, ktorou leteckou spoločnosťou letíte.

Ako sa dostať z letiska?

Z Fiumicino môžete ísť vlakom alebo autobusom.

  • vlakom – vlak sa volá Leonardo Express, ním sa viete dostať z letiska na hlavnú vlakovú stanicu Roma Termini. Cena jedného lístka je 14€ a cesta na hlavnú stanicu z letisku trvá cca 30 minút.
  • autobus – chodia dva autobusy a to bus Terravision a Sitbusom. Obidva autobusy idú na hlavnú stanicu Roma Termini. Cena jedného lístka je 7€ a cesta na stanicu trvá 1 hodinku.

Z Ciampino môžete ísť taktiež vlakom alebo autobusom.

  • autobusom – chodia dva autobusy a to bus Terravision a Sitbusom. Lístok si viete kúpiť aj za 4€ len si ho tribe kúpiť online nato nezabudnite. Cesta na hlavnú stanicu z letiska trvá 40 minút.
  • vlak – z letiska viete ísť aj vlakom ale má to jednu nevýhodu, že musíte prestupovať, čiže radšej odporúčame ísť autobusom aby ste nemuseli zbytočne prestupovať s kuframi.

My sme pristáli na letisku Fiumicino a z tade sme išli vlakom Leonardo Express až na hlavnú stanicu Roma Termini.

Doprava v Ríme

Veľkou výhodou Ríma oproti inými svetovým metropolám je, že ho viete prejsť s ľahkosťou aj pešo. My sme chodili všade pešo jedine do Vatikánu sme išli metrom z hlavnej stanice Roma Termini. Trasu metra si viete pozrieť aj cez Google Maps alebo na tabuľách na stanici. Aj keď popravde sme sa nevedeli nejako vysomáriť z tých liniek metra a nevedeli sme zistiť, ktoré metro ide práve do Vatikánu ale za pomoci domácich, ktorí nám ochotne pomohli sme sa tam dostali 🙂 Lístky na metro sa dajú kúpiť v automatoch hotovosťou ale aj kartou.

Kde sa ubytovať v Ríme?

Ubytovanie tu nájdete naozaj od pár eur až po ceny, ktoré sa šplhajú aj na 2000€ za noc. Odporúčame ísť cez Booking alebo cez Airbnb. Najlacnejšie ubytovania nájdete v okolí hlavnej vlakovej stanici Roma Termini. Táto poloha je perfektná všade máte blízko na pešo. Napríklad Fontána di Trevi je vzdialená pešo len 20 minút. Na tejto stanici vystupujete z vlaku alebo autobusu keď idete z letiska.

My sme boli ubytovaní práve tu. Ubytovanie nás vyšlo cca 25€ na noc pre dvoch cez Booking. Izba bola pekná so súkromnou kúpeľnou v historickej budove. Boli sme dosť prekvapení keď sme sa dozvedeli, že práve táto štvrť patrí do tej „horšej“ časti Ríma, pretože za celý čas ako sme tam bývali 5 dní sme nevideli žiadnych bezdomovcov a migrantov naozaj minimum preto sme boli veľmi prekvapení, keď sme sa to dočítali. Počas sezóny tu býva zvýšená kriminalita. My sme tam boli mimo sezóny, cez sezónu je to určite iné a divokejšie.

Ďaľšou lokalitou v ktorej sa môžete ubytovať je štvrť Monti, je to historická časť mesta od Kolosea až po Fontánu di Trevi. Nájdete tu kopu kaviarničiek, reštaurácií, obchodov so suvenírmi. Tu zažívate tú pravú atmosféru mesta.

Známou lokalitou je aj štvrť Trastevere, je situovaná trošku ďalej od davu ľudí a preplnených ulíc. Nájdete tu krásne typické talianske úzke uličky, kde si viete zapožičať aj bicykle. Nachádza sa tu aj jeden z najstarších kostolov v Ríme Bazilika sv. Márie.

Výhľad z pamätníka Victora Emanuela II. pri západe slnka. Toto nás fakt dostalo. (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo musíte vidieť v Ríme?

Všetkých turistov do Ríma lákajú historické pamiatky. Vedeli sme, že sa tu nachádza Koloseum, Fontána di Trevi, Španielske schody, Panteón, Forum Romanum ale netušili sme, že sa tu nachádza veľa iných pamiatok, ktoré sa dajú navštíviť. Samozrejme pri pamiatkach musíte počítať s čakaním hlavne pri vstupoch. Všetky vstupy odporúčame kúpiť online dopredu. Píšeme to z vlastnej skúsenosti, pretože aj nám sa to stalo, že sme sa prvý deň do Kolosea ani nedostali a po zakúpení lístkov online sme sa tam dostali hneď na druhý deň. A to podotýkam, že sme tam boli mimo sezóny. Dávame do pozornosti, že prvú nedeľu v mesiaci sú vždy všetky vstupy do historických pamiatok a múzeí zdarma 🙂 Ale nezabudnite rátať stým, že všade 3krát toľko ľudí ako zvyčajne.

Čo odporúčame je zakúpiť si kartu OMNIA pred príchodom alebo aj po príchode online. Pomocou tejto karty si viete zakúpiť a zarezervovať náštevu pamiatok dopredu. Omnia kartu vám vedia poslať alebo si ju viete vyzdvihnúť priamo v Ríme. Touto kartou viete ušetriť čas a čakanie v dlhých hodinových radoch. Karta sa dá kúpiť na 24 alebo 72 hodín. Cena karty na 24 hodín je 69€ a na 72 hodín 129€.

Koloseum

Koloseum je najväčšia ikona Ríma, bola miestom krvavých gladiátorských zápasov a veľkolepých osláv starovekého Ríma. Mala kapacitu až pre 55 000 divákov. Patrí medzi najznámejšie stavby v Európe.

Keďže sa nám nepodarilo prvý deň dostať dnu ako som už spomínala vyššie, tak sme sa pri tejto nádhernej historickej stavbe aspoň pofotili a zakúpili sme si online lístky na nasledujúci deň. Keď chcete zažiť niečo naozaj výnimočné, tak si kúpte vstupenky na večerný vstup. Stojí 20€ a prehliadka trvá od 20:00 do 22:30 hod.

Koloseum (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Forum Romanum

Forum Romanum bolo kedysi hlavným politickým centrom Rímskej ríše. Vstupenka, ktorú si zakúpite do Kolosea zahŕňa aj vstupy do Forum Romanum a Palatinum, takže by bola veľká škoda to nevyužiť. Nám sa Forum Romanum veľmi páčilo, keďže je veľké a priestranné, tak sa tam dav ľudí stratí a môžete si to užívať naplno.

Forum Romanum sa oplatí vidieť, a ak vám víde počasie tak si to naplno užite. (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Panteón

Patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky antickej architekrúry. Nachádza sa na námestí Piazza della Rotonda. Podľa legendy stojí budova na mieste, kde anjel vzal zomierajúceho Romula do neba. Dnu môžete vidieť aj hrobky Raphaela alebo Viktora Emanuela II. Vstup do Panteónu je bezplatný. Nás naozaj uchvátil svojou tajomnosťou a krásnou architekrúrou.

Panteón (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Fontána di Trevi

Je to jedna z najznámejších fontán na svete. Sochy na barokovej fontáne predstavujú alegóriu mora s Neptúnom na voze v strede. Musíme uznať, že je naozaj nádherná a vyrazí vám dych. Čo vám ale ešte vyrazí dych je koľko turistov sa pri nej nachádza. Preto odporúčame si trošku privstať o 6-7 hod. ráno a ísť sa k nej prejsť aby ste si mohli spraviť pekné fotky bez davu ľudí. V poobedných hodinách sa k nej ani nemusíte dostať z blízka pretože sa tam jednoducho nepretlačíte. Aj kedˇnám sa to podarilo vo februári aj v poobedných hodinách. Tradícia hovorí, že by ste mali hodiť dve mince do fontány. Jednu pre želanie a druhú pre opätovný návrat do Ríma. Samozrejme my sme túto tradíciu dodržali 🙂

Fontánu di Trevi málokedy zažijete takto bez ľudstva. Niekedy ani nie je šanca sa k nej dostať cez dav ľudí. Preto odporúčame privstať si skorej ráno a spraviť si pekné fotky bez ľudí. (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Pamätník Viktora Emanuela II.

Pomenovaný je po prvom talianskom kráľovi Viktorovi Emanuelovi, ktorý s pomocou Giribaldiho v roku 1961 zjednotil Taliansko. Je postavený z bieleho mramoru. Pamätník sa nachádza na benátskom námestí (Piazza Venezia). Zo zadnej strany budovy je presklený výťah, ktorý vás za poplatok vyvezie až na vrchol, odkiaľ si môžete vychutnať jedinečný výhľad na Rím. V ďialke môžete vidieť aj Koloseum. My sme si ho celý prešli pri západe slnka a v pozadí hrala hudba pouličných muzikantov. Čistá romantika čo poviete? Rím má svoje čaro aj večer keď je celý vysvietený.

Pamätník Victora Emanuela II. patrí medzi najkrajšie stavby v Ríme. (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Španielske schody

Sú najširšie vonkajšie schody v Európe. Vedú ku kostolu Trinita dei Monti. Pozor, na schodoch je zakázané sedieť a konzumovať jedlá a nápoje! Predídete tým pokute, pretože každú historickú pamiatku strážia carabinieri. Schody sú od Fontány di Trevi vzdialené cca 10 minút pešo. Dole pod schodami sa nachádza fontána Barcaccia.

Španielske schody (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Anjelský hrad

Castel Sant´ Angelo známy ako Anjelský hrad slúžil ako mauzóleum, väznica aj sídlo pápežov. Určite ho poznáte aj zo známych celosvetových filmov. Nachádza sa nad riekou Tiber a máte z neho nádherný výhľad nielen na Rím ale aj na Vatikán. Teraz je Anjelský hrad jedným z významných múzeí Talinaska, kde nájdete umelecké diela, fresky, sochy a mnoho iných artefaktov z rôznych období rímskej histórie. Lístok na hrad s kompletnou prehliadkou stojí 17,50€.

Anjelsky hrad (Foto: Canva)

Vatikán

Na Vatikán sme si vyhradili skoro jeden celý deň, chceli sme si to užiť a neponáhľať sa. Z hlavnej stanice Roma Termini sme sa dostali metrom priamo do Vatikánu. Aj keď popravde sme sa nevedeli vysomáriť z tých liniek metra a nevedeli sme zistiť, ktoré metro ide práve do Vatikánu. Za pomoci domácich, ktorí nám ochotne pomohli sme sa tam nakoniec dostali 🙂

Vatikán je najmenším štátom sveta nachádza sa uprostred mesta Rím. Od roku 1378 je sídlom pápeža. Už pri vstupe do Vatikánu na vás dýcha história obkolesená krásnymi mohutnými hradbami a sochami svätých. Pri vstupe sa hneď dostanete na Námestie sv. Petra. Popravde sme čakali, že námestie bude väčšie ako na nás pôsobilo v televízií, ale v skutočnosti je menšie. V strede Námestia sv. Petra stojí egyptský obelisk s dvomi veľkými fontánami. Najprv sme sa pofotili na námestí, vychytali sme dobrý deň keď tam nebolo až tak veľa ľudí, čo bolo super. V stredu a v nedeľu má zvyčajne omše pápež, čiže ak nieste veriaci a chcete sa vyhnúť davu ľudí týmto dňom sa vyhnite.

Námestie sv. Petra vo Vatikáne (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Bazilika sv. Petra

Na námestí sa pýši nádherná mohutná stavba Bazilika sv. Petra. Najväčší a mnohými považovaný za ten najkrajší kostol sveta. Kupolu baziliky naprojektoval Michelangelo. Následne sme prešli kontrolami a vstúpili sme dnu. Vstup do baziliky je zdarma. Ak idete cez letné obdobie nezabudnite, že pri vstupe do baziliky musíte mať zakryté ramená a dlhé nohavice. Pri vstupe do chrámu môžete vidieť Švajčiarsku gardu, ktorá chráni Vatikán. Dnu v chráme sa nachádzajú nádherné sochy a oltáre celé sme si to v klude prešli. Vo vnútri je povolené aj fotiť. Keď sa chcete dostať do iných miestností baziliky alebo zažiť nezabudnuteľný výhľad z kupoly zato si musíte priplatiť. Za výstup po schodoch si zaplatíte 6€ a za výťah 8€. Ceny vstupeniek sa dajú navzájom kombinovať aj so Sixtínskou kaplnkou.

Bazilika sv. Petra (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Sixtínska kaplnka

Ďaľšie miesto, ktoré by ste vo Vatikáne nemali vynechať je Sixtínska kaplnka. Je majstrovským dielom Michelangela, zdobia ju nástenné maľby kresťanskej tematiky. Od roku 1492 sa Sixtínska kaplnka využíva aj na voľbu pápeža. Vstup do kaplnky je spoplatnený v cene lístku máte aj vstup do Vatikánskeho múzea.

Nakupovanie

Prejdite sa najluxusnejšou ulicou Via del Ciondotti. Nájdete tu najluxusnejšie obchody svetoznámych značiek. Už len výklady a tie budovy sú fascinujúce a pre každú ženu veľký zážitok.

Čo sa oplatí ochutnať?

Neodmysliteľnou súčasťou samotného Talianska je dobré vínko a výborné jedlo. Byť v Ríme a nedať si cestoviny alebo pizzu by bol hriech 🙂 Keďže my dvaja milujeme taliansku kuchyňu tak tu sme si prišli na svoje. Všade kde sme sa zastavili, bola kuchyňa naozaj výborná. Odporúčame si pozrieť otváracie hodiny, nakoľko si v Ríme dávajú siestu a tak v čase keď ste najhladnejší, nič nemusí byť otvorené. V dobrých reštauráciách určite odporúčame spraviť si rezerváciu aspoň deň vopred. Veľa reštaurácií sme našli vďaka Tripadvisoru a recenziám.

Tipy na reštaurácie:

Pizzeria da Baffetto, Suppli classico

Pasta Imperiale – túto reštiku sme objavili keď sme boli vo Verone a odvtedy nám to utkvelo v pamäti, že tu sme jedli naozaj tie najlepšie cestoviny za život 🙂 Cestoviny sú pripravené čerstvo pred vami. My sme si mohli vybrať typ cestovín aj prísady k nim. Tieto cestoviny si beriete so sebou alebo si ich viete zjesť na mini stolíkoch pred reštikou. Ale ručíme vám zato, že to neoľutuje 🙂

Taliansku kuchyňu milujeme a samozrejme aj drinky 🙂
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Určite využite aj Aperitivo podniky. Aperitivo je pre Taliansko typické podvečerné príjemné posedenie pri vínku a ktomu dostanete malé pohostenie.

Najlepšiu zmrzlinu nájdete u Giolitti, Fatamorgana, Fior di Luna, Otaleg, Rivareno, San Crispino.

Zmrzlinu tu nájdete na každom kroku. (Foto: spoznajnepoznane.sk)

A čo dodať na záver? Rím je prekrásne mesto do ktorého sa budete chcieť zaručene vrátiť. Ochutnať tie najlepšie cestoviny, tiramisu, zmrliznu, objaviť tie najkrajšie historické pamiatky a vychutnať si Aperol pri západe slnka na teraske s príjemnou hudbou od pouličných muzikantov v pozadí. To je skrátka Rím. Že to chcete zažiť aj vy? Tak šup šup booknuť letenky. Rím si zamilujete! Prajeme krásny výlet 🙂