Výstup na Plačlivé

Hory milujeme! Poďte spolu s nami zdolať výstup na Plačlivé. Tentokrát sme chceli utiecť pred horúcim letným dňom do hôr. Plán bol ísť na Slavkovského štít ale počasie nebolo priaznivé tak sme si ráno povedali, že dáme výstup na Plačlivé. Plačlivé (Plačlivô 2125 m n. m.) je vrch Západných Tatier ležiaci medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. V minulosti sa nazýval Plačlivým Roháčom. Spolu s Ostrým Roháčom tvoria ikonickú panorámu, vďaka čomu sa táto časť Západných Tatier nazýva aj Roháče. Vrchol Plačlivé je zároveň križovatkou viacerých turistických ciest. Je to stredne náročná túra s veľkým prevýšením.

Výstup na Plačlivé v skratke

Dĺžka trasy: 18km⬆⬇

Prevýšenie: 1230 metrov

Čas: 7:00 hodín – zaleží aj ktorou trasou sa vyberiete⬆⬇

Najlepšie obdobie: od 15.6. – do 30.10.

Vždy si skontrolujte dopredu počasie!

Túru nikdy nezačínajte s tým, že sa len tak vyberiete na daný vrchol. Počasie je v Tatrách naozaj nevyspitateľné aj keď sa vám môže ráno zdať, že je krásne slnečno bez obláčika, v Tatrách sa to vie otočiť za hodinku a vie vás zastihnúť taká búrka, že nebudete vedieť kde sa ukryť. Preto vždy pred naplánovanou turistikou si kontrolujte počasie na dennej báze nám sa najlepšie overil METEOBOX. Z vlastnej skúsenosti odporúčame túto stránku pretože podľa nej nám vždy vyšlo počasie presne na 100%, čo na iných stránkach bola predpoveď úplne iná.

Štart zo Žiarskej chaty (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Nádherné výhľady (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Z kade štartovať?

Vrch je prístupný z troch strán. My sme si vybrali tú prvú alternatívu trasy. Každá trasa má svoje čaro ale mi sme si v tomto prípade vybrali tú najkratšiu trasu keďže sme sa báli búrok v poobedných hodinách.

  • Žiarska dolina – Žiarska chata – Pod Homôľkou – Žiarske sedlo – Plačlivô rázcestie – Plačlivé a späť. Značky: Najprv idete po modrej, následne po zelenej, žltej a nakoniec po červenej.
  • Žiarska dolina – Jalovecké sedlo – Baníkov – Tri kopy – Plačlivé a späť.
  • Žiarska dolina – Žiarska chata – Pod Homôľkou – Žiarske sedlo – Plačlivô rázcestie – Smutné sedlo – Rázcestie v Smutnej doline – Ťatliakova chata  Adamcuľa – Šindľovec rázcestie – Zverovka rázcestie. Značky: Najprv idete po modrej, následne po zelenej, žltej a pokračujete po červenej, modrej a nakoniec po červenej.

Štartujeme v Žiarskej doline

Ako sa tam dostať?

  •  autom – do Žiarskej doliny sa najrýchlejšie dostanete vďaka neďalekej diaľnice, ktorá vedie z Liptovského Mikuláša. Parkovisko v doline je spoplatnené. Odporúčame mať hotovosť lebo platobnou kartou sa v parkovacom automate nedá platiť. Parkovisko je prispôsobené na veľký počet áut, takže sa nemusíte báť, že by ste nemali kde zaparkovať hlavne v letnej sezóne.
  • autobusom – viete sa sem dopraviť aj autobusom. Avšak zástavka autobusy je trošku ďalej ako parkovisko, čiže túra sa vám trosku natiahne. Vystúpiť musíte na zástavke Žiar – ústie Žiarskej doliny.

My štartujeme o 8 hodine ráno z parkoviska po modrej značke smerom na Žiarsku chatu. Ak ste ubytovaní na Žiarskej chate autom sa viete dostať až k nej. Chata je od parkoviska cca 5 km. Na chatu sa viete dostať buď po asfaltke alebo cez les, obidve trasy trvajú približne rovnako. My sme si vybrali trasu cez les. Bolo tam pár strmších úsekov ale nebolo to nič hrozné, čo by sa nedalo zvládnuť. Prichádzame na chatu kde sme si spravili krátku prestávku a občerstvili sme sa.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
Žiarske sedlo (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Od Žiarskej chaty

Po malej pauze pokračujeme ďalej. Za Žiarskou chatou uvidíte chatku horskej služby a tamojší smerovník, deliaci chodníky smerom do Žiarskeho sedla a do Jaloveckého sedla. My pokračujeme trasou do Žiarskeho sedla. Trasa už začína byť náročnejšia a strmšia. Spočiatku ide trasa lesným porastom, neskôr pásmom kosodreviny, chodník sa začína dvíhať a nám sa ukazujú prvé výhľady na okolité štíty. Začína byť v skutku teplo, takže sa nám ide ťažšie a pomalšie. Vždy majte so sebou dostatok vody pretože, posledné miesto kde si viete pitie zakúpiť je Žiarska chata. Cesta hore pokračuje okolo rázcestia pod Homôľkou. Vľavo vedie letný chodník do Smutného sedla, vpravo pokračuje  trasa do Žiarskeho sedla. Ešte jedno strmšie stúpanie pred nami a je tu Žiarske sedlo s príjemnou plošinou na oddych pred posledným úsekom smerujúcim na vrchol. Tu sme si oddýchli a dali pauzu na občerstvenie. Čaká nás posledná najťažšia a najstrmšia polhodinka do nášho cielu. Pred cieľom máte pocit, že tento výstup na Plačlivé nemá konca 😀

Výhľady na Ostrý Roháč (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Výhľady na Ostrý Roháč (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Výstup na Plačlivé

Z vrcholu Plačlivé sa naskytá dych vyrážajúci výhľad na dominantné vrcholy Ostrý Roháč a Volovec, ale taktiež do Smutnej doliny či na Roháčske plesá. Za priaznivého počasia odtiaľto možno dovidieť i na Oravskú priehradu či Liptovskú Maru. Najprv sme sa pokochali výhľadmi a potom sme vybrali občerstveniea vychutnali si neskorší obed s krásnymi výhľadmi. Napokon sme na vrchu ostali sami, čo sa nám ešte na žiadnej túre nestalo. Ísť na turistiku cez týždeň má svoje výhody. Na vrchole sme pobudli hodinku a bolo načase vybrať sa späť.

výstup na Plačlivé
Výstup na Plačlivé (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Výstup na Plačlivé (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Cesta späť

Na zostupe z Plačlivého sa chodník delí, pričom jedna vetva pokračuje po červenej značenej trase hrebeňom na Ostrý Roháč, a druhá žltou značkou do Žiarskeho sedla. Toto rázcestie je možné minúť za zlej viditeľnosti, resp. môžete odbočiť na nesprávnu trasu, preto si dajte pozor. Cestou dole sme išli v poobedných hodinách na naše prekvapenie sme v diaľke od nás zbadali medvedicu s tromi malými, no poviem vám nebolo nám všetko jedno my sme zastali keď si nás všimla ale našťastie si skontrolovala, či má všetky mláďatá a pokračovali smerom hore ku skalám a my po svojej cestičke späť. Celou cestou naspäť sme mali už taký nepríjemný pocit, medvedicu sme stretli prvýkrát v živote a dúfame, že aj posledný!

Občerstviť sa po namáhavej túre môžete na Žiarskej chate, ktorá ponúka i sedenie vonku na laviciach. My sme si tu dali krátku prestávku na občerstvenie. Od chaty môžete dole k parkovisku pokračovať tak ako ste prišli. Cez lesnú cestičku alebo po asfaltke. My sme využili požičovňu kolobežiek a asfaltku sme zdolali na kolobežkách až priamo dole k autu. Ak už naozaj nevládzete ako my v tej chvíli toto je pre vás vykúpenie 😀 Kolobežkami sme boli dole raz dva a ušetrili sme si aj boľavé nohy. Dbajte pri zjazde na svoju bezpečnosť a určite si požičajte aj prilbu. Po ceste dole môžete stretnúť autá aj cyklistov. Cena za požičanie kolobežky bola cca 8€ ale dokonca sme to mali zdarma na multisport kartu.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Výstup na Plačlivé hodnotíme veľmi pozítivne. Nato, že sa náš plán zmenil ráno a za pochodu sme zmenili vrchol, určite neľutujeme stálo to zato aj za tú svalovicu, ktorá ešte len príde 🙂 Zdolali sme náš prvý vrchol Západných Tatier. Na Slovensku máme toho naozaj veľmi veľa, čo objavovať.