Navštívte s nami Francúzsku riviéru

Poďte spolu s nami navštíviť Francúzsku riviéru. Konkrétne dve perly Francúzskej riviéry a to Saint-Tropez a Port Grimaud. Tentokrát sme sa rozhodli, že pôjdeme k moru autom. Keďže sme išli väčšia skupinka ľudí požičali sme si veľké auto pre 8 ľudí. Azúrové pobrežie tvoria známe mestá ako Monako, Nice, Cannes, Saint Tropez, Menton, Port Grimaud a mnoho ďaľších. Azúrové pobrežie po francúzsky Côte d’Azur je najznámejšou rekreačnou lokalitou celého Francúzska. Tieto miesta sa jednoznačne oplatia vidieť! Na svoje si tu prídu nielen turisti, ktorí milujú oddych ale aj tí ktorí milujú aktívnu dovolenku.

Cesta začína

Pred nami je 1400 km autom z domu vyrážame o 5:00 ráno. Francúzsko je so Slovenskom prepojené diaľnicou, čo je úplne super pretože môžete po celý čas cestovať veľmi rýchlo a komfortne. Cestu môžete zvoliť cez Českú republiku, Rakúsko, Taliansko alebo Nemecko. My sme si vybrali trasu cez Rakúsko, Taliansko a Francúzsko. Cesta mala trvať vyše 12 hodín, čo je celkom dosť keď sedíte v aute bez pohnutia tak sme sa rozhodli, že niekde cestou prespíme. Našou prvou cieľovou destináciou bola Verona, mali sme to cestou a nikdy sme tam neboli preto sme sa potešili, že spojíme príjemné s užitočným. Na výber máte samozrejme mnoho miest kde môžete stráviť noc na pol ceste na Francúzsku riviéru a to napríklad Benátky alebo Bolognu.

Cesta cez Rakúsko (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Diaľničné poplatky vo Francúzsku a Taliansku

V Rakúsku sme si kúpili 10-dňovú diaľničnú známku za 10€ systém funguje ako u nás. Diaľnice vo Francúzsku a Taliansku sú spoplatnené mýtnym systémom. Na diaľniciach sa nachádzajú mýtne brány, kde sa dá platiť kartou i v hotovosti. Mýtne je pomerne vysoké a cesta po diaľniciach môže dopravu vo Francúzsku a Taliansku predražiť ale ušetríte čas. Talianske mýto sa platí v závislosti od dĺžky trasy najmenej vás to môže výjsť cca 11€ a najviac cca 70€ za jednosmernú jazdu.

Zástavka vo Verone

V popoludnajších hodinách prichádzame do Verony. Ubytovanie sme si našli cez Booking. Boli sme ubytovaní priamo v centre 5 minút pešo od hlavnej promenády. Našli sme skvelý apartmán s 3 veľkými izbami pre 8 ľudí. V cene ubytovania sme mali aj pravé talianske prosečko, ktoré nás čakalo vychladené na terase, ktorá sa nachádzala na streche budovy z ktorej sa nám ponúkal nádherný výhľad na Veronu pri západe slnka. Hneď po príchode sme sa ubytovali a vyrazili do ulíc. Čo všetko sme vo Verone navštívili sa dozviete v osobitnom článku na našom blogu pretože Verona si to zaslúži a doslava nám vyrazila dych svojou krásou a neopísateľnou atmosférou. Na druhý deň o 8:00 hodine ráno sme vyrazili smer Francúzsko. Pred nami bolo už „len“ 580 km.

Verona (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Potulky Veronou (Foto: spoznajnepoznane.sk)

A sme tu hurááááá

Okolo obeda sme dorazili do našej cieľovej destinácie a to do Prairies de la mer. V 5*rezorte Prairies De La Mer sa môžete ubytovať v bungalovoch a mobilných domoch, pričom všetky majú súkromnú terasu. Každá ubytovacia jednotka má zariadenú kuchynku s mikrovlnnou rúrou a chladničkou, salónik a súkromnú kúpeľňu. S ubytovaním sme boli nadmieru spokojní. Mali sme booknuté dve chatky v jednej sa zmestilo 6 ľudí a do druhej 4 ľudia. Jedna chatka sa nachádzala priamo pri mori a druhá trošku ďaľej. Môžete hádať v ktorej sme trávili najviac času 😀 Parkovanie bolo priamo pri chatke ale k dispozícii boli aj parkoviská.

Čo všetko sa v rezorte nachádza?

Rezort je všestranne a moderne vybavený, od ubytovania až po služby. K dispozícii je niekoľko reštaurácií, barov na pláži, dva supermarkety, obchodíky, diskotéka, večerné trhy, kozmetické a kadernícke služby, fitnes, práčovňa, bankomat a požičovňa bicyklov. V rezorte sa nachádzajú aj dva obrovské vyhrievané bazény s lehátkami, kde si viete tiež spríjemniť čas. Kto má chuť na relax v podobe wellnesu môže využiť tieto služby ako napríklad masáže, jacuzzi, sauny a pod. Deti si tu tiež prídu na svoje nachádzajú sa tu detské ihriská a malá farma s domácimi zvieratami, koňmi a poníkmi. Animátori so zaujímavým programom každý deň. Pre športovcov sú pripravené ihriská, tenisové kurty, stolnotenisové stoly a lukostreľba. Viete si tu zahrať futbal, volejbal a basketbal. Príslušenstvo k športom si viete započižať za poplatok.

V hlavnej sezóne sa v rezorte takmer každý večer konajú hudobné koncerty a veľmi populárny je v mesiacoch júl a august hudobný festival Plage de Rock, kde vystupujú známe skupiny z celého sveta.

Chatka ubytovanie (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Navštívte s nami Francúzsku riviéru
Prairies De La Mer (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ako sme sa stravovali?

V cene ubytovania sme stravu nemali. Takže prvý deň sme si spravili malý prieskum reštaurácií a bufetov v resorte aby sme vedeli kde čo majú. Raňajky sme si väčšinou nakúpili v supermarkete a raňajkovali sme na chatke. Na obed sme sa stravovali v plážových bufetoch a reštauráciách a večere sme si dávali v meste. Ceny sú tu rôzne, ale určite rátajte s tým, že Francúzsko nie je najlacnejšia destinácia.

Francúzska kuchyňa

Francúzska kuchyňa je veľmi jednoduchá ale zato chutná. Väčšina francúzskych jedál sa griluje alebo pripravuje na pare. Francúzsko sa pýši svojimi kulinárskymi znalosťami, takže určite nebudete ľutovať. Francúzi večerajú okolo ôsmej hodiny večernej , často až do neskorých nočných hodín. Jedlá, ktoré by ste mali ochutnať sú napríklad Hovädzie po Bordeaux, Gratinované zemiaky a Pórová polievka so zemiakmi. Čo by ste nemali vynechať sú syry. Nájdete tu milión druhov syrov na rôzne spôsoby. A určite nezabudnite ochutnať alebo si domov nakúpiť výborné francúzske vína.

Objavme spolu čaro Francúzskej riviéri

Prvé dva dni sme si dali priestor na oddych a spoznanie rezortu. Trávili sme ich na pláži a plážových baroch. Nachádza sa tu piesočnatá pláž s dobrým prístupom do mora. More malo príjemnú teplotu a bolo čisté. Lehátka so slnečníkom sme mali v cene pri chatke, ktorú sme mali pri mori. Bol čas na naplánovanie si výletov v okolí. Nachádzali sme sa len 7 km od miest ako Grimaud, Sainte-Maxime a Saint-Tropez. Takže sme vedeli, že vynechať tieto miesta určite nemôžeme.

Port Grimaud

Port Grimaud bolo od nás vzdialené 10 minút pešo. Na každodenné večerné prechádzky bol ako stvorený. Toto malé mestečko bolo vybudované v benátskom štýle. Očarí vás svojou príjemnou atmosférou a svojimi umelo vytvorenými kanálmi. V typickom provensálskom mestečku s kvalitnými reštauráciami, kaviarňami a pestrofarebnými domčekmi, ktoré sú navzájom poprepájané mostíkmi. V meste máte možnosť si prenajať výletné loďky, alebo len tak sa poprechádzať romantickými uličkami. Zvonica kostola poskytuje nádherný výhľad na celé Port Grimaud a jeho okolie. Za návštevu stoja aj typické provensálske trhy, ktoré sa konajú na dvoch veľkých námestiach každý štvrtok a v nedeľu doobeda.

Náš tip: Ak si plánujete výlet do Port Grimaud určite nevynechajte trhy, sú tam veľmi priateľské ceny a každý si príde na svoje od gastronómie až po suveníry.

Port Grimaud (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Francúzske Benátky (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Saint Tropez

Saint Tropez bolo od nás vzdialené 7 km, ale keďže sme sa chceli vyhnúť problémom s parkovaním zvolili sme presun ľoďou z Port Grimaud priamo do Saint Tropez. Výletná loď odchádza vždy spred kostola v Port Grimaud. Cena spiatočného lístka je 12,70 € dospelý, 7,20 € dieťa od 4 – 12 rokov. Saint-Tropez bola kedysi malou rybárskou dedinou, dnes patrí k najvychytenejším destináciám Azúrového pobrežia. Mesto je preslávené najmä luxusnými jachtami, značkovými obchodnmi, promenádami a kaviarničkami.

Našou prvou zástavkou bola samozrejme žandárska stanica Gendarmerie Nationale, ktorú preslávil Luis de Funès. Dnes v nej sídli múzeum kinematografie. Naša cesta pokračovala nad mesto do malého borovicového lesíka, kde sa pyšne vystatuje citadela pochádzajúca zo 17. storočia. V exteriéri citadely sa nachádzajú delá, ktoré mali chrániť mesto pred vpádom nepriateľov. Poskytuje nádherný výhľad na celé pobrežie.

Žandárska stanica Gendarmerie Nationale (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Neskôr sme sa presunuli do centra prešli sme si uličky, obchody a kaviarničky. Zástavka nesmela chýbať pri luxusných jachtách. Popravde musím povedať, že sme od mesta očakávali viac a boli sme trošku sklamaní. Nám osobne sa Port Grimaud páčil viac ako Saint Tropez. Ešte malý tip pre vás, keď si chcete sadnúť niekde na drink alebo kávičku dajte pozor na ceny, pretože jedná kávička vás môže niekde výjsť aj viac ako 10€.

Kam na pláž v Saint Tropez?

Z prístavu, sa veľmi rýchlo a jednoducho dostanete cez kaviarne a butiky na neďalekú pláž Bouillabaisse. Najluxusnejšou je ale pláž v zátoke Pampelonne s množstvom barov, reštaurácii a ponukou vodných športov.

Saint Tropez (Foto: spoznajnepoznane.sk)
Loďou do Saint Tropez (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Grimaud

Priamo z rezortu chodil výletný vláčik priamo do Grimaud a späť . Obojsmerný lístok dospelý 7,00 € a deti 4 €. Samozrejme sa tam viete dostať aj autom ale tak to máte pohodlnejšie a s väčším zážitkom. Nad starou dedinou Grimaud z 11. storočia sa týči zrúcanina hradu šľachtického rodu Grimaldi. Výhľad na celý záliv je odtiaľto naozaj impozantný. Celá dedinka dýcha históriou. Pri hrade sa nachádza starý mlyn spolu s cintorínom a dole pod hradom na rieke La Garde ležia pozostatky starého mlynu a most Pont des Fées. Každé leto sa na hrade konajú hojne navštevované hudobné a divadelné predstavenia. Úzkymi kamennými uličkami sa dostanete okolo kostola k Múzeu ľudového umenia so slnečnými hodinami na fasáde. Svoje čaro má aj večerná prehliadka, keď je hrad pekne osvietený.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Sainte Maxime

Pohodové mesto rodinné alebo romantické prechádzky pri mori s panoramatickým výhľadom na záliv Saint Tropez. Nájdete tu botanickú záhradu, kasíno, kostol, promenádu s veľkým množstvom reštaurácii a obchodov, prístav s jachtami a provensálske múzeum v Štvorcovej veži. Z mesta premáva výletná loď do Saint Tropez a za mestom leží menší Aqualand s tobogánmi.

Sainte Maxime (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ďaľšie tipy na výlety

Na Francúzskej riviére sa dá toho navštíviť naozaj veľa. Tieto výletíky, ktoré sme absolvovali my boli vzdialené len cca 10km od nášho rezortu. Keď sa chcete ísť previesť autom ďaľej odporúčame navštíviť miesta ako Nice, Cannes, Grand Canyon du Verdon, Ramatuelle, Les Baux de Provence, Cassis, Marseille, Monako, Monte Carlo, Antibes a mnoho ďaľších. Všetko je vzdialené tak cca 1 hodinku od rezortu.

Náš tip: Ak cestujete s deťmi určite by ste nemali vynechať mesto Antibes. Nachádza sa tu populárny lunapark, aqualand a najväčšia morská Zoo južného Francúzska – Marinelad. Môžete tu vidieť vystúpenie morských kosatiek, tuleňov, delfínov a ľadových medveďov, podmorský tunel so žralokmi, akváriá s morskými rybami. Ak sa rozhodnete mesto navštíviť určite si na to vyhraďte celý deň.

Navštívili sme Francúzsku riviéru

Táto dovolenka stála zato! Aj keď tá cesta je možno autom dlhšia ale keď si ju spríjemnite zástavkou v nejakom talianskom meste tak to až také hrozné nie je a dá sa to vydržať. Môžete si dať aj trip po Francúzskej riviére autom alebo karavanom a prepsať každý deň v inom meste. Ale to už nie je oddychová dovolenka ale aktívna 🙂 Ale každý z nás preferuje niečo iné. Čo určite vieme, že ak plánujete dovolenku v zahraničí tak Azúrové pobrežie by ste nemali vynechať! Má čo ponúknuť, pýši sa krásnymi miestami, plážami, historickými pamiatkami a mnoho inými vecami, ktoré tam môžete objavovať. Navštívili sme Francúzsku riviéru a s výberom sme maximálne spokojní.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)