Malta – čo všetko ukrýva tento slnečný ostrov?

Za posledné roky sa Malta stala veľmi obľúbenou destináciou na dovolenku. Malta je malý ostrovný štát, ktorý sa skladá z troch ostrovov v srdci Stredozemného mora, ponúka turistom naozaj bohatú históriu a krásne pláže. Kamkoľvek sa pohnete natrafíte na krásu historických pamiatok, katedrál, fantastických zátok či prírodných krás. Prinášame vám tipy na reštaurácie, miesta a výlety, ktoré musíte zažiť a užiť si ostrov naplno tak ako my!

Malta v skratke

Hlavným mestom Malty je Valletta, ktorá je zapísaná na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Malta sa skladá z troch ostrovov a to z hlavného ostrova Malta, ostrova Gozo a ostrova Comino. Malta patrí medzi najhustejšie zaľudnené štáty Európy, hustota zaľudnenia je tu takmer 1410 obyvateľov na kilometer štvorcový. Malta je veľmi známa aj ako centrum jazykových pobytov. Taktiež je známa aj ako párty destinácia s množstvom klubov, barov a kasín. Krásne zákutia Malty sa objavili aj v rôznych filmoch a seriáloch vrátane Hry o tróny, Gróf Monte Cristo, Trója, Da Vinciho kód, či Gladiátor. Natáčal sa tu aj známy Pepe námorník. Čo tu môžete vidieť na každom kroku sú farebné balkóny, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou koloritu miest na Malte. Sú prilepené na domoch a sú skutočne všade. Malta je známa aj tým, že sa tu nachádza veľmi veľa žeriavov keďže sa na nej veľa stavia a prerába.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Počasie Malta: najteplejšie mesiace sú júl a august, kedy sa pohybuje teplota naozaj veľmi vysoko aj nad 35 °C, naopak cez zimné mesiace tu môže teplota klesnúť aj na 14 °C. My sme sa sem vybrali začiatkom augusta a musím povedať, že tu bolo neskutočne teplo a cez deň sme vydržali iba pri vode.

Akým jazykom sa hovorí na Malte: Oficiálnym jazykom na Malte je angličtina spolu s maltčinou. Takže sa bez problémov dohovoríte.

Kedy ísť na Maltu: Ak sa nechcete tlačiť s turistami a Maltu objavovať odporúčame mesiace máj-jún. V letných mesiacoch musíte rátať s návalom turistov. Ešte ideálny čas je september, more je už vyhriate a počasie je zvyčajne ešte dobré.

Mena na Malte: Euro €

Potrebujem na Maltu pas: Nie. Malta je členom Európskej únie, čiže vám stačí občiansky preukaz.

Kde sa ubytovať?

My sme s ubytovaním starosti nemali, pretože sme tam išli navštíviť našich dobrých kamarátov, ktorí žijú na Malte. Miest na ubytovanie tu nájdete veľmi veľa napríklad na Bookingu. My sme bývali v meste Sliema. Kto hľadá väčší kľud odporúčame ubytovať sa v hlavnom meste Valletta ale naopak ak niekto hľadá nočný život tak sa ubytujte v mestách ako Sliema alebo Saint Julian. Ak sa vyberiete na výlet na ostrov Gozo odporúčame tam prespať aspoň jednu noc.

Ako cestovať po Malte?

Autobusy sú na Malte veľmi nespoľahlivé, môže sa vám stať, že na autobus budete čakať viac ako 30 minút alebo sa dokonca autobusu ani nedočkáte. Verte mi, že cez leto keď je von 37°C sa vám nechce čakať hodinu na slnku. Ale musím poznamenať, že keď sme išli na autobus my tak sme mali šťastie a čakali sme maximálne 15 minút. Takže do niektorých častí sme sa presúvali aj autobusom. Jednosmerné lístky, ktoré platia dve hodiny, stoja 2€ a dajú sa kúpiť priamo v autobusoch. V ponuke je aj karta na 12 ciest za 15 eur. Sedemdňový lístok stojí 21 eur.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Z letiska sme využili službu Bolt, aj keď nás to vyšlo vyše 20€ ale nemali sme žiadne starosti navyše. Určite poznáte ten pocit keď prídete niekde prvýkrát a neviete absolútne, kde sa čo nachádza. Už potom to bola pohoda ako vždy keď sa aklimatizujete.

Po ostrove sa z niektorých miest viete odviesť aj trajektom. Trajekty chodia od októbra do mája denne od 7:00 do 19:00, od júna do septembra premávajú približne do polnoci. Ďalšou možnosťou, ako sa dostať z Valletty do Troch miest, je dghajsa – tradičná maltská vodná taxislužba s ručným veslovaním, za ktoré si lodníci účtujú 2€.

Čo navštíviť na Malte?

Mesto Mdina

Toto stredoveké mesto nám doslova vyrazilo dych svojou krásou a tichom. Mdina je bývalé hlavné mesto Malty a zároveň aj nastaršie mesto. Historická Mdina je prezývané aj ako Tiché mesto a my už vieme aj prečo. Taký kľud a ticho sme nezažili ešte nikdy v žiadnom inom meste na svete. Do Mdiny majú zakázané vstup všetky motorové vozidlá okrem obyvateľov, ktorí v meste žijú. Mesto má cca 300 obyvateľov a ročne ho navštívi viac ako 750 000 turistov. Do Mdiny sme išli autobusom zo Sliemy, cesta trva cca 45 minút. Mesto sme prešli za hodinku. Nachádza sa tu niekoľko zvoníc a kostolov. Katedrála sv. Pavla, zasvätená patrónovi Malty, je asi najvýznamnejšia baroková stavba ostrova. My sme si na Mdinu vyčlenilli jeden podvečer, keďže cez deň bolo veľmi horúco a najlepšie nám bolo pri mori.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Hlavné mesto Valletta

Mesto v sebe spája eleganciu Stredomoria s barmi, podnikmi a atmosférou prímorského miesta. Valletta dýcha históriu, na prejdenie vám stačí pol dňa. Celé mesto je na zozname UNESCO, predstavuje perlu renesancie. Odporúčame návštíviť Katedrálu sv. Jána. Určite nevynechajte výhľad na mesto zo záhrad Barakka, kde nájdete pokoj aj na utriedenie myšlienok. Môžete navštíviť aj Palác veľmajstrov zo 16.storočia a za zmienku stojí aj kamenná pevnosť Fort St. Elmo. My sme Vallettu navštívili iba raz za celý týždeň ale, tým že sme bývali v meste Sliema, ktoré sa nachádza hneď oproti Valletty tak jej krásu sme si z diaľky užívali každý deň. Zo Sliemy sa viete do Valletty dostať autobusom alebo trajektom. Najrušnejšou ulicou Valletty je Republic street.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Sliema

V tomto mestečku sme bývali takže za celý týždeň, sme tu trávi najviac času. Mesto sa nachádza na severovýchodnom pobreží spolu s neďalekým St. Julian’s. Sliema je aj centrom nákupov, spoločenského a nočného života. Zo Sliemy sa navyše veľmi ľahko dopravíte autobusom do zvyšných častí Malty. Jediné, čo v Slieme nenájdete sú piesočnaté pláže. Sú tu iba pláže „na kameni“ , ktoré sú typické pre Maltu. Do vody sa ide po rebríku, odmenou je priezračná voda.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Čo tu ale nájdete je bujarý nočný život, všade vás volajú do barov, na drinky, na zábavu a na párty kam sa len pohnete. Ale z vlastnej skúsenosti musíme spomenúť, že síce nočný život je tam super ale toľko ľudí pokope v jednom bare sme ešte nevideli. Z jedného baru sme museli odísť pretože sme sa tam nevedeli ale, že vôbec pohnúť nie ešte tancovať. Takže v tomto je to nevýhoda cez leto keď je tam najviac turistov. Výhodou Sliemy je, že je oproti Vallette, takže sú z nej nádherné výhľady na hlavné mesto.

Promenade tas-Sliema – promenáda je dlhá približne 10 km a tiahne sa od Ta‘ Xbiex cez Gżira až po St. Julian’s. Je vždy plná milovníkov športu, piknikov a grilovania. Popri sliemskej promenáde nájdete množstvo zátokreštaurácií a je skvelým miestom na beh alebo romantickú prechádzku.

St. Julian’s

Na západ od Sliemy leží oblasť St. Julian‘s, ktorá je známa tým najlepším nočným životom na ostrove. Veľmi často tu stretnete mladých ľudí z celého sveta, ktorí sem chodia na jazykové kurzy. Ak ste samozrejme rodina s deťmi, táto oblasť pre vás nebude tá pravá, no rozhodne stojí za krátku zastávku. Nachádza sa tu široký výber reštaurácií, hotelov či luxusných rezortov. My sme sa sem chodili večer prechádzať zo Sliemy, a toto nás to Malte bavilo najviac, že za krátky úsek ste prešli aj 3 mestá pešo 😀

Paceville – štvrť, ktorá je hlavným centrom nočného života na Malte. Je plná barov, nočných klubov, reštaurácií aj podnikov pre dospelých.

Portomaso Marina – prístav s hotelmi, kasínami a luxusnými jachtami. Nachádza sa tu najvyššia budova na Malte Portomaso Business Tower.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ostrov Comino – modrá lagúna

Čo sme nemohli vynechať je ostrov Comino nazývaný aj modrou lagúnou. Na Comino sa dostanete loďou aj z ostrova Gozo aj z Malty a ak milujete tyrkysové zátoky a vôňu mora, objavíte tu malý kúsok raja. My sme si to hneď po príchode nazvali Maltský Karibik. Na čo sa treba pripraviť je veľmi veľa ľudí. Nevýhodou je, že keď neprídete skoro ráno tak všetky slnečníky s lehátkami sú obsadené a chládok tam nenájdete žiadny. Ale čo je výhoda, že my sme tam išli na celodenný výlet loďou na ktorej sme mali v cene aj obed. Loď kotvila celý deň na Comine a mohli ste tam byť celý deň, čiže keď sme mali slnka dosť tak sme sa išli schovať do chládku na loď. Výlet sme si zajednali dva dni dopredu. Určite sa nebojte ísť prejsť ďalej a nájdete krásne zákutia kde viete stráviť deň bez masy ľudí.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ostrov Gozo

Na ostrove Gozo odporúčame stráviť aspoň dva dni, aby ste si ho poriadne užili. Vidiecke Gozo je známe svojou malebnou prírodou a pokojnou atmosférou. Gozo je vyhľadávané aj vo svete potápačov, pretože ostrov patrí medzi najlepšie potápačské miesta v Stredomorí. Z Malty sa na Gozo dá dostať trajektom z prístavu Ċirkewwa. Cesta trvá 20 minút a stojí približne cca 5 € jednosmerne.

Jedno z najkrajších miest na Gozo je jednoznačne Azúrové okno, ktorému v roku 2017 odpadol obrovský kus kameňa až sa myslelo, že sa okno navždy stratí. Nestratilo sa a jeho krásu môžete obdivovať do dnešných dní. Neoficiálnym hlavným mestom Goza je Victoria. Dominantou starého mesta je Cittadella, ktorá svojim zjavom pripomína Akropolu. Chrámy Ġgantija sú jednými z najstarších náboženských stavieb na svete. Boli postavené približne okolo roku 3 500 p. n. l. Turisti si dnes môžu prehliadnuť chrámy aj malé múzeum.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Farebné mestečko Marsaxlokk

Naznámejšie rybárske mestečko na Malte. Jedno z najfotogenickejších miest celej Malty nájdete na juhovýchode ostrova. V mestečku sa nachádza krásny prístav s drevenými pestrofarebnými loďkami zvanými Luzzi. V nedeľu tu bývajú veľké rybie trhy.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Popeye village

Dedinka Pepka námorníka do ktorej môžete vojsť za poplatok. Popeye Village je otvorená pre verejnosť sedem dní v týždni a okrem samotnej filmovej scény má návštevník k dispozícii množstvo rodinných atrakcií. Ak sem plánujete ísť s deťmi tak si to naplánujte na celý deň, pretože sa tu nachádza mnoho vodných atrakcií. My sme túto dedinku bohužiaľ nestihli, ale pevne verím, že keď sa na Maltu vrátime tak ju navštívime.

(Foto: Canva)

Najkrajšie pláže na Malte

Na Malte nájdete kamenisté, ako aj krásne piesočnaté pláže s priezračnou vodou. My sme najviac času pri mori trávili v Slieme tam nájdete len kamenisté pláže s rebríkmi, ktoré vám umožňujú vstup do mora, ale nájdete tu krásnu čistú vodu. Nájdete tu tiež pláž Fond Għadir Beach, na ktorej nájdete pláž s prírodnými bazénmi v mori prezývanými rímske kúpele. Na tejto pláži sa nachádza bar, v ktorom si viete na celý deň prenajať veľký baldachýn so vstupom do vírivky priamo v bare. Samozrejme sme to nemohli vynechať, čo bolo super, že sme tam prišli pracovný deň a vírivku sme mali len pre seba 🙂

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Tie najkrajšie pláže nájdete v severnej časti ostrova okolo mestečka Mellieha tu sa nachádzajú pláže Golden Bay a Għajn Tuffieħa. Golden Bay patrí medzi najpopulárnejšie pláže na Malte, preto tu musíte rátať s tým, že sa tu nachádza viac ľudí a pláž býva preplnená. Už podľa názvu máte nápovedu, že tu nájdete zlatý piesok. Vstup do mora je postupný a nájdete tu pohodovú atmosféru, najmä počas západu slnka. Vtedy sa tam zvyknú konať párty alebo si len mladí ľudia prinesú gril a užívajú si „zlatú hodinku“.

My sme jeden celý deň strávili na piesočnatej pláži Għajn Tuffieħa. Prostredie tejto pláže je krásne a nezabudnuteľné, načo sa musíte pripraviť je, že budete musieť zísť niekoľko stoviek kamenných schodov dole na pláž ale nie je to nič strašné 🙂 Hore z útesu máte krásny výhľad a dajú sa tam spraviť pekné fotky. Nachádzajú sa tu aj bufety.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ďaľšou vyhľadávanou plážou je Għadira Bay nazývana aj Mellieha Bay. Patrí medzi najkrajšie pláže Malty. Vhodná aj pre malé deti, pretože je tu plytká voda a nájdete tu aj vodné športy. Nájdete tu bohatú ponuku barov a reštaurácií. Hore nad plážou sa rozprestiera mesto Mellieha.

Ġnejna Bay Beachpatrí medzi najmenšie a menej rušné pláže. Dostať sa na ňu viete pešo z pláže Għajn Tuffieħa. Trasa na pláž je dlhá 1,5 kilometra vedie popri útese. Terén je skalnatý ale poskytuje krásne výhľady. Na pláži nájdete biely piesok. Vo väčšine prípadov tu však stretnete domácich, pretože turistov zväčša odradí komplikovaná doprava.

Čo na Malte ochutnať?

V Maltskej gastronómii nájdeš veľa rýb a morských plodov, zeleniny, syrov, pečiva, ale aj hustých omáčok, polievok a mäsa. Najtypickejším jedlom na Malte je králik na mnoho spôsobov. Čo by ste mali určite ochutnať sú tieto jedlá.

  • Stuffat tal-Fenek – maltské národné jedlo – dusené králičie mäso so zeleninou zemiakmi a vínom.
  • Ħobż biż-Żejt – doslova „chlieb s olejom“, môže sa však potrieť aj paradajkovým pretlakom a naplniť tuniakom, olivami, cibuľou, cesnakom, kaparami, soľou a korením. Mňam tak toto nezabudnite vyskúšať!
  • Pastizzi – pečivo z lístkového cesta pripravované na slano alebo sladko. Plnené ricottou a hráškovým pyré, ale aj sardelami, špenátom či jablkami.
  • Cisk – obľúbené maltské pivo, ktoré sa predáva aj vo verzii s citrónom.
  • Kinnie – nealkoholický nápoj z pomarančov, zázvoru, anízu a ďalších iných prísad.
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Náš tip na reštaurácie:

St. Julian’s – reštaurácia U Bistrot, Peppi’s Restaurant

SliemaTiffany’s Bistro -tu majú výborné hubové rizoto a koláčiky. Surf Side – reštaurácia, ktorú som už spomínala vyššie v článku. Priamo pri mori cez deň sa môžete kúpať vo vírivom bazéne a večer posedieť s priateľmi na drinku. Má až 3 poschodia.

Mdina – reštaurácia Il-Veduta – máte z nej nádherný výhľad na Maltu. Odporúčame tam ísť pri západe slnka. Ak sa sem vyberiete je potrebná rezervácia lebo je tu stále plno. My sme tu ochutnali lasagne a boli výborné.

Oplatí sa Maltu navštíviť?

Nás Malta veľmi očarila svojou krásou, bohatou históriou, zábavou a nočným životom. V posledných rokoch je Malta už dostupná naozaj pre každého letenky sa tam dajú kúpiť za pár faciek. Odlety sú z Viedne a z Bratislavy, záleží natom , ktorý deň v týždni chcete letieť. Na Malte viete stráviť krásnu letnú dovolenku alebo viete podniknúť poznávací jarný alebo jesenný výlet. My sme to mali o niečo jednoduchšie keďže kamaráti tam žili takže sme mali osobných sprievodcov a presne vedeli kam nás zobrať. Ale vy máte teraz nás takže veríme, že podľa tohto článku vám pomôžeme pri vyberaní výletov na Malte.