Neziderské jazero – čo sa tu dá zažiť?

Máme pre vás tip na jednodňový výlet plný zábavy. Neziderské jazero je od Bratislavy vzdialené len 45 minút autom. Ak hľadáte vyžitie pre deti ale aj dospelých Neziderské jazero vás určite nesklame. V článku sa dozviete tipy čo navštíviť, kde sa najesť a ubytovať, ak sa tu rozhodnete stráviť viac dní. My sme navštívili mestečko Podersdorf am See, v ktorom sa nachádza najkrajšia pláž na Neziderskom jazere a nájdete tu aj slávny maják, ktorý určite poznáte z fotiek z internetu.

Neziderské jazero za nachádza v časti Rakúska zvanej Burgenland. Tento kraj v Rakúsku je preslávený vínom. Preto odporúčame ak sa chystáte na výlet k jazeru na viac dní nevynechajte vinárstva. Vo viacerích veciach nám Burgenland pripomína Moravu. Do každej dedinky okolo jazera sa viete presúvať bicyklami cez slnečnicové polia alebo vinice. Neziderské jazero je pozostatkom mora, takže jeho voda si zachovala slanosť na úrovni zhruba dvadsatiny morskej vody. Jazero patrí do svetového dedičstva UNESCO.

Ako sa tam dostanete?

  • autom – najrýchlejšie a najpohodlnejšie sa tam dostanete autom. Z Bratislavy sa sem dostanete cca za 45 minút. Nepotrebujete ani diaľničnú známku. Vedie sem cesta aj mimo dialnice. Parkoviská su pri jazere riešené rôzne niektoré sú bezplatné za iné sa zase platí tak si to po príchode určite skontrolujte.
  • autobusom – z Bratislavy sem bývajú posilnené spoje na leto priamo na Neziderské jazero. Spoločnosť Slovak Lines má cez leto linku na trase Bratislava – Neusiedl am See – Podersdorf. Všetky potrebné informácie nájdete na ich stránke v kolonke destinácie a zážitky.
  • bicyklom – až z Bratislavy sem vedú perfektne vybudované cyklotrasy, takže ak ste vášniví cyklisti aj toto môže byť pre vás zážitok.
  • vlakom – k jazeru vás dopraví aj vlak, avšak s prestupom v Parndorfe. Vlak odchádza z petržalskej vlakovej stanice do stanice Neusiedler am See.
(Foto: Canva)

Kde sa ubytovať na Neziderskom jazere?

Ubytovanie odporúčame booknuť dopredu, pretože v letnej sezóne sa tu nachádza veľmi veľa ľudí. Ubytovanie je najlepšie booknuť cez Booking. Tam si klasicky viete pozrieť aj recenzie na ubytovanie aj, čo všetko vaše ubytovanie ponúka. Nájdete tu pekné rodinné penzióny a samozrejme aj hotely. Ak sa ubytujete v jednom z partnerských hotelov Neziderskej karty, môžete mať rôzne výhody karty. Túto kartu môžete získať na celý čas svojho pobytu. Jej výhody sú napríklad vstupy na pláže zdarma, 50% zľava na kompy a pod. Zoznam všetkých partnerských hotelov, ktoré ti dajú kartu zadarmo nájdete tu. Ubytovania sú hodnotené slnkami, platí to ako pri hviezdičkach, čím viac tým lepšie a samozrejme tým vyššia cena. Čo si tu ešte moho ľudí chváli je ubytovanie v kempe.

Neziderské jazero – čo sa tu dá zažiť?

Okolo jazera môžete navštíviť rôzne dedinky, v každej sa dá zažiť niečo iné. Môžete tu navštíviť vinárske oblasti, krásne uličky na romantické prechádzky, národný park so slanými jazerami a možnosťou pozorovania vtáctva a mnoho pláži s možnosťou kúpania sa. Poďme si spolu tieto dedinky priblížiť aby ste vedeli, čo sa oplatí navštíviť a vidieť ak sa sem chystáte.

Podersdorf am See

O Podersdorfe ako sme už spomínali vyššie v článku sa hovorí, že má najkrajšiu pláž na celom Neziderskom jazere. My sme kúpalisko vyskúšali a boli sme milo prekvapení. Všade bolo čisto o okolie sa veľmi dobre starajú a vidno, že si dajú natom záležať. Nato, že stále hovoríme o jazere tak v Podersdorfe nájdete čistú a plytkú vodu. Na pláži môžete nájsť bufety lehátka so slnečníkom, prezliekarne, WC, sprchy, detské ihriská, minigolf, plážový volejbal, plocha pre inline korčuliarov, vodné ihrisko pre deti, stolný tenis a trampolíny. Dokonca keď máte k ubytovaniu kartu Neusiedler See Card máte vstup na pláž zdarma. Parkovanie je tu bezplatné. Z prístavu v Podersdorfe odchádzajú všetky kompy do iných častí Neziderského jazera.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Hlavnou atrakciou mestečka je preslávený 12 metrový maják, pri ktorom si vždy každý spraví fotku 🙂 Zažiť tu môžete rôzne vodné športy vrátane jachtingu, kitesurfingu či windsurfingu, keďže sú tu skoro stále ideálne veterné podmienky. Vo viacerých lokalitách si môžete požičať loďky, aj vodné bicykle, či výstroj na paddleboarding. K dispozícii sú vám aj inštruktori, ktorí vás naučia na tejto doske s pádlom nielen stáť, ale aj plávať. Niektoré z týchto atrakcií máte s kartou takisto zdarma alebo máte na ne zľavu. Viete si zakúpiť lístok aj na okružnú plavbu ľodou, dokonca niektoré ponúkajú plavbu aj s ochutnávkou vína.

Náš tip: Ak chcete zažiť skutočnú romantiku nezmeškajte západ slnka pri majáku. My sme si ho vychutnali v podniku Sunset Bar hneď pri majáku a bol naozaj výnimočný. Čo ale odporúčame ak chcete chytiť miesto v Sunset Bare prídite aspoň o hodinku skôr.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Illmitz

Ak si chcete vykúšať safari tak ste na správnom mieste. Illmitz je mesto uprostred národného parku Seewinkel. V jeho okolí sa nachádzajú soľné jazerá, rôzne druhy vtáctva a biele oslíky. Toto safari je ideálne na víkendový výlet s deťmi. Park patrí medzi chránené pamiatky UNESCO. Safari si viete prejsť aj na vlastnom bicykli alebo so sprievodcom. Nachádza sa tu vyše 350 druhov vtákov. Pri safari sa nachádzajú aj známe termálne kúpele St. Martins Therme&Lodge. Je to obrovský Spa komplex, v ktorom si viete užiť celý deň s možnosťou ubytovania sa. Všetky informácie o vstupe nájdete na ich stránke  www.stmartins.at.

(Foto: Canva)

Rust

Rust je romantické tiché mestečko. Ideálne pre páry, ktoré chcú kľud, oddych a pekné miesta. Takisto vhodné pre rodiny s ďeťmi, pretože práve tu sa nachádza známy Family park. Ak plánujete návštevu Family parku vyhraďte si nato jeden celý deň. Deti lákajú najmä vodné atrakcie, lezecké steny, kolotoče, či ryžovanie zlata a drahých kameňov. Nemá viac ako dvetisíc obyvateľov, vlastne je to najmenšie štatutárne mestečko v krajine. Práve z vína v okolí Rustu sa vyrába ľadové a cibébové víno. K dobrému vínku sa tu všade ponúkajú čerstvé domácke sezónne produkty. V lete tu na každom druhom komíne sedia bociany so svojimi mláďatami

(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Purbach

Toto mestečko je preslávené hlavne kvôli jedlu a vínu. Nachádzajú sa tu veľmi vychýrené michellinske reštaurácie. Nezabúdajte, že pri týchto reštauráciach sú ceny o dosť vyššie. Rátajte s tým, že obedové menu začína od 70€ a večere od 130€. Nájdete tu aj uličku, v ktorej sa nachádza 50 lokálnych vinárničiek. Prvú sobotu v mesiaci sa tu vždy uskutočňuje vínna cesta. Ak ste milovníkmi vína ako my tak tu sa určite zastavte. Burgenlandské vína patria medzi najlepšie na svete, víno je tu vysoko kvalitné.

(Foto: Canva)

Neusiedl am See

Patrí medzi obľúbené lokality Slovákov. Je najbližšie k Bratislave. Taktiež sa tu dá robiť aj windsurfing alebo si môžete prenajať plachetnicu. Voda je tu ale kalná a oproti Podersdorfu špinavá. Navštívte tu reštauráciu Mole West a vychutnajte si jedlo a drink s krásnym výhľadom na jazero. Pri tomto názve dávajte pozor pretože ľudia si ho často mýlia s názvom jazera. Neziderské jazero = Neusideler See a Neusiedl am See je časť Neziderského jazera.

(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)
(Foto: spoznajnepoznane.sk)

Ako si prenajať bicykel na Neusideler See

Nenáročné, kvalitne upravené a vybavené cyklotrasy po rovinke kopírujú obvod celého jazera, dlhého skoro 40 km. Celá trasa okolo jazera má 135 km, z toho 38 km vedie Maďarskom. Trasu si viete rozdeliť na viac dní a popritom si vychutnať aj krásy jazera a okolia. Ak nevládzete a potrebujete sa prepraviť kompov na iný breh môžete sa prepraviť aj s bicyklom. Cyklotrasy nevedú priamo popri vode, prevažnú väčšinu jazero ani neuvidíte jazero. Trasa smeruje pomedzi vinič, polia a rôzne poľnohospodárske polia.

Ak nemáte vlastný bicykel alebo sa vám nezmestil do auta môžete si ho tu požičať. K bicyklu sa najrýchlejšie dostanete cez populárny Nextbike rental service, ktorý má požičovne takmer na každom rohu, v okolí celého Neusiedlerského jazera a tiež v Pandorfe. Nextbike je flexibilný a výhodný systém požičiavania bicyklov, ktorý umožňuje zapožičať si alebo vrátiť bicykel na ľubovoľnom mieste bez toho, aby ste sa museli vrátiť do východiskového bodu jazdy. Bicykel sa dá prenajať cez aplikáciu, telefonicky alebo webovú stránku. Cena za požičanie je 1€ na hodinu alebo 10€ za celý deň.

(Foto: Canva)

Ak zvolíte na platbu aplikáciu dajte si pozor lebo tam platíte platobnou kartou a niekedy to neprejde hneď a musíte zaplatiť prevodom, čo trvá dlhšie. Ak si zvolíte telefonickú službu postup je nasledovný. Zavoláte na telefónne číslo, na klávesnici zadáte kód bicykla, ktorý chcete odomknúť. Následne dostanete kód s ktorým odomknete bicykel. Po skončení jazdy vráťte bicykel do ktorejkoľvek stanici Nextbike. Zamknite ho a zavolajte na telefónne číslo znova a náhlaste kde ste bicykel nechali.

Prečo navštíviť práve toto miesto?

My sa na Neziderské jazero vraciame každé leto, keďže to máme z domu cca hodinku cesty bola by to škoda nevyužiť. Na Neziderskom jazere sa nám páči, že tu máme pocit ako pri mori a dá sa tu toho zažiť veľmi veľa. Samozrejme ak sa sem chystáte na jeden, dva dni tak všetko nestihnete ale postupne ak sa sem budete vracať objavíte všetky čarovné miesta, ktoré toto jazero ukrýva.