Hainburg an der Donau

Toto krásne jarné počasie nás vytiahlo na menší výlet do Hainburgu. Mesto Hainburg sa nachádza neďaleko Bratislavy v Rakúsku. Krásne historické rakúske mesto s pamiatkami, ktoré stoja za to vidieť. Toto mestečko určite poznáte keď cestujete na letisko Schwechat mimo diaľnice. V tomto mestečku žije veľmi veľa slovákov, keďže sa nachádza blízko hraníc.

Ako sa tam dostanete?

  • autom – my sme tam boli za 20 minút od Bratislavy je to cca 15 km
  • autobusom – do Hainburgu premáva linka 901 z Bratislavy každý deň, čiže sa tam viete dostať aj cez víkend. Ako premáva autobus si viete pozrieť TU
  • bicyklom – z Bratislavy sem vedie cyklistický chodník, preto tu stretnete veľa nadšencov tohto športu

Čo sa oplatí vidieť v Hainburgu?

Pri príchode do Hainburgu sme prešli cez historickú Viedenskú bránu, ktorá je najväčšou stredovekou bránou v Európe. Brána pochádza z 13. storočia, je 20 metrov vysoká. Touto bránou prejde každý, aj keď len prechádza cez Hainburg. Napríklad keď cestujete na letisko Schwechat tak vždy prechádzate cez Hainburg. V historickej budove sa nachádza múzeu so zbierkou ručne maľovaných štítov alebo tu môžete nájsť model lodného mlyna. 

Schlossberg (Foto: spoznajnepoznane.sk)

V mestských hradbách sa nachádzajú aj Rybárska a Uhorská brána. Rybárska brána je najmladšia a najmenšia z pôvodne štyroch mestských brán.

My sme si to najprv vyšlapali hore k zrúcanine hradu Schlossberg. Zrúcanina sa malebne rozprestiera na kopci nad mestom. Parkovať sa dalo dole pod kopcom zdarma. Po príchode na zrúcaninu sa nám vyskytol nádherný výhľad na celý Hainburg a dokoknca cez pekné počasie môžete v dialke vidieť aj Bratislavský hrad. Cez leto sa tu uskutočňujú aj rôzne akcie.

Zrúcanina bola naozaj nádherná a bolo vidieť, že sa o zrúcaninu a okolie ľudia starajú. 

Následne sme sa presunuli autom k vrchu Braunsberg. Autom sme zaparkovali dole pod vrchom, takisto ako pri Schlossbergu parkovanie bolo zdarma. Vybrali sme sa hore na vrch. Hore vedie aj turistická cesta cez lesný terén s miernym stúpaním ale keďže sme nechceli byť zablatený tak sme sa vybrali po asfaltovej ceste. Trvalo nám to cca 1 hodinu. Na vrchu Braunsberg sa nachádza drevená rozhľadňa. A samozrejme tu nájdete nádherné výhľady. 

Výhľad z Braunsbergu (Foto: spoznajnepoznane.sk)

Potom naše kroky viedli do centra mesta. Zastavili sme sa na hlavnom námestí kde stojí známy Mariánsky stĺp, ktorý je považovaný za najkrajšiu pamiatku svojho druhu Dolného Rakúska. Prešli sme okolo farského kostola sv. Filipa a Jakuba. 

Nájdete tu aj Haydnovu fontánu. Fontána nesie názov podľa hudobného skladateľa Josepha Haydna, ktorý sa tu učil prvým hudobným krokom. Cez centrum sme prešli k promenáde pri Dunaji. Kde sa môžete poprechádzať, cez leto tu nájdete kaviarničky a môžete využiť aj výletné lode, ktoré tu kotvia. 

V meste sa nachádza aj golfové ihrisko, ktoré nie je klasicky rovné, pretože je postavené v kopci. Takže ak ste milovníkom tohto športu určite sa sem raz vyberte.

Stravovanie

My sme si našli veľmi príjemnú reštauráciu, v ktorej sme sa veľmi dobre najedli. Čo sa týka cien boli úplne rovnaké ako u nás. Dokonca pri niektorích jedlách ešte lepšie. Personál v reštaurácií bol slovenský a v ponuke mali jedálny lístok v slovenčine. 

Na záver by sme to zhodnotili, že na celodňový výlet v okolí Bratislavy veľmi príjemné a zaujimavé mesto. Kde vás nečaká žiadny ruch veľkomesta ale kľudné mestečko, kde si vychutnáte ticho a oddych.